Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: PUANTAJ İÇİN LÜTFEN YARDIM

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sayın hdinckurt

malumunuz kişi kısmi istihdam neticesinde ay içerisinde 30 değil de işçi ile işveren arasındaki mutabakat ile varılan süre kadarçalışacağını beyan eder bi anlamda...puantaj usulünde kişi dediğiniz gibi sadece 3 5 gün çalışmış se genel tatil ücretini hak edemez..genel tatil ücretinde işe devamlılık esası vardır...kişi zaten 5 gün çalışmış ve o ay içerisinde geriye kalan günlerde yok..burada kendısı genel tail ücretini zaten talep edemez...fıtrata kanunlara özellıkle de teamüllere de taban tabana aykıdır...iyi çalışmalar

....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Müdavim Üye
    Mustafa üstat çok çok teşekkürler. Yukarıda arkadaş genel tatil ücrtini ödedik deyince benimde kafam karıştı malum kısmi istihdam için her ay puantaj veriyoruz ki sgk da en korkulan kurum yazıyı görünce gece gece kendimden bir an şüphe etmiştim şimdi rahatladım.
    Tekrar teşekkürler.

hayatta oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur

Heryerde farkılı görüşler mevcut bu konuda bende şüphede kaldım. Bizde de puantaj kaydı ile çalışan personeller var. bayram tatil günlerinde çalışması hiç yok. puantaj kayıtlarında bu şekilde tutulmuş. şimdi biz tatil günlerini gösterecek miyiz?
    mmm

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    kısmi istihdam la çalışan kişinin ay içerisinde örneğin 5 10 gün çalışması ona genel tatilücretini hakettirmez yalnız çalışılan süre önemli örneğin bayram ayın 5.indedir...kişi ay basından itibaren 1 -15 arası ful çalışmıştır..15 inden sonra çalışmamıştır..bu durumda tatil ödenmelidir...nitekım işe devamlılık esası var ama şöyle bir durum ...genel tatil ayın atıyorum 20-30 arası kişi 15 ine kadar puantaj kaydı var bu durumda yine genel tatil ücreti ödenmez...puantaj jaydı önemlidir genel tatil süreci iyi dikkat edilmelidir..

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    fakat illaki teamüller gereği farklı farklı uygulamalar olduğu için farklı farklı da yorumlar olması normaldir...nitekım kanun boşluğu bu gibi durumlarda biraz fazla olduğu için farklı yorumlanabiliyor...fakat esas konu budur çok açık ve nettir..

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    Mustafa bey,
    Teamüllerden bahsediyorsunuz çok doğru ama o teamülleri her SGK kendine has uygularsa işin cılkı ozaman çıkıyor. Mesala Aynı konuda 2 bölge faklı karar verebiliyor. Hiç unutmuyorum konu mahkeme kararı olduğu için yazıyorum. Tasarrufu teşvik fonu uygulaması 10 kişi üzerinde işçi çalışan için uygulanırdı. Trabzon İş mahkemesi Tüm Firma çalışanlarını asıl kabul etti, Diyarbakır iş mahkemesi çalışılan yeri asıl kabul etti. Yani şubeleri ayrı bir iş yeri kabul etmişti.
    İki Farklı kararlarla ilgili bir çok uygulama var. Yukarıdaki örneğimizde Kısmı zamanlı çalışmalarda Tatil ücreti ödememe adına bu tür anlaşmalar yapılmaktadır. Örneğin bir fast food restoranda bu konu 2 kişi çalıştırılarak delinebilir. 1 gün 1 kişi bir gün diğer kişi. Burada teammül gereği yapılan sürekli bir iş var. Ama sözleşme gereği hiç bir aykırılık yok.
    Başka bir konuda hafta sonu tatili ile ilgilidir. Hafta sonu tatilini hak etme şartı haftalık çalışma gününün tamamında çalışılması gerekmektedir. İşçi 1 gün gelmez ise ve firmada cumartesi tatil günü ise, maaştan 3 gün kesilmesi gerekir. Adam aylık ücret alıyor. 31 gün çeken ayda pek sorun yok ama şubat ayında tam bir muamma. Yani bu Puantaj sisteminde herkesin kendine göre doğrusu yada yanlışı var.
    www.orka.com.tr

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sayın Doğan YIlmaz

Hiçbir teamül kanuna taban taban zır değildir..görüş farklılığı veya içtihatlardaki yorum farklılığı olabilir normaldir. fakat standart görüşler vardır bunlar reddedilemez...görüş farklılığı her konuda vardır ki olacaktır da...kaldı ki bunlarda dahi kanuna taban taban karşıtlık yoktur..genel tatil,hafta tatili,fazla mesai bunların ne şekilde hak edilip edilemeyeceği tartışılır ama yine tekrarediyorum teamüllerin uygulanması göreceli olamaz..işveren ile çalışan arasında her konuda mutabakat oldugu sürece teamül kendiliğinden oluşur ve tartışmaya kapalı hale gelir......iyi çalışmalar diliyorum

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    muhasebesel bir konuda istediğiniz kadar tartışabiliriz...ki sonucu emınım ki yıne teamüllere dayanacaktır..

Ziyaretci
    Alıntı yağmurkara Nickli Üyeden Alıntı
    AĞUSTOS Ayının ilk 3 günü çalışan bir işçiye de bayram yevmiyeleri verilmelidir. diğer günler çalışmadı (inşaat)
    o halde bu işyerinde işçiler genel tatil ücretini haketmiyorlar değil mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    hafta tatili ile genel tatil ayrımına dikkat edelim lüten.....ağustos ayı içerisinde genel tatil 19 ağustos da başladıgı için kişi de eğer ağustos ayı içerisinde sadece 1-3 arası çalışmış ise genel tatil ücretini hak edemez..