Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: emekli - ssklı çalışırsa ?

  1. #1
    Ziyaretci
    merhaba arkdaşlar sorum şu , netten baktım ama sağlıklı bir bilgi edinemedim.. sskdan emekli olan emekli bir kişi , sosyal güvenlik destekleme primi ödenerek tekrar işe alınırsa emekli maaşından kesinti olur mu ? olursa oran nedir ? her ay 15 gün gösterilecek bu kişi , emekli maaşı nasıl etkilenir ? teşekkür ederim ..


  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    Emekli maaşından kesinti olmaz <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

  3. #3
    Ziyaretci
    belli bir kanun maddesi ya da tebliği var mı arkadaşım ? yardımcı olursan sevinrim ..


  4. #4
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    14.Aralık.2005
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    295
    s.g.d.p girişi yapacaksınız 8 nolu koddan gireceksiniz.

  5. #5
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    Alıntı anavarza_07 Nickli Üyeden Alıntı
    belli bir kanun maddesi ya da tebliği var mı arkadaşım ? yardımcı olursan sevinrim ..


    5510 s.k.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

    Sosyal güvenlik destek primine ilişkin geçiş hükümleri
    GEÇİCİ MADDE 14 – (Ek: 17/4/2008-5754/73 md.)
    Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce iştirakçi veya sigortalı olanlar, vazife malûllüğü, malûllük ve yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlar ve bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edenler hakkında sosyal güvenlik destek primine tabi olma bakımından bu Kanunla <B style="mso-bidi-font-weight: normal">yürürlükten kaldırılan[/B] ilgili kanun hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. Ancak;

    a) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışanlar için sosyal güvenlik destek primi oranı 80 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançlar üzerinden 81 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen prim oranına yüzde 30 oranının eklenmesi suretiyle bulunan toplamdır. Yüzde 30 oranının dörtte biri sigortalı, dörtte üçü işveren hissesidir. Bu kapsamda sayılan kişilerden sosyal güvenlik destek primine tabi olanların prim ödeme yükümlüsü bunların işverenleridir. Bunlar hakkında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır.


    506 s.k. (yürürlükten kaldırılan)
    Yaşlılık aylığı alanların yeniden çalışmaları:
    Madde 63- (Değişik: 29/04/1986-3279/3 md.)
    A)……….
    B) Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta iken sigortalı olarak bir işte çalışmaya başlayanların yazılı talepte bulunmaları halinde yaşlılık aylıklarının ödenmesine devam olunur. Ancak bunlardan 78 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançları üzerinden % 30 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilir. Bu primin 1/4'ü sigortalı hissesi, 3/4'ü işveren hissesidir.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •