Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aş Hisse Devri

Yeni Üye
    Herkese iyi günler arkadaşlar

5 kişi ile kurulan AŞ ten 3 ortak ayrılacaktır.
    2 kişi olarak Aş ye devam edeceğiz.
    Ayrılan 3 kişinin müdürlük sıfatı iptal olacak 2 kişiye müdürlük vereceğim.

İTO ya sorduğumda
    Hisse devir senedi düzenle, Noterden geçir bana getir tecil değil sadece ilan edeceğim dedi.
    Ana sözleşmende Tadil Tasarısı hazırla
    Genel kuruldan geçir (hükümet komseri vs.) dediler

Bunu sadece hisse devir senedi düzenleyip notersiz elden imzalatsam geçerli olmaz mı?
    Birde genel kurul niye istediler anlayamadım.
    Yoksa göstermelik 3 kişi bulup % 1 hisse vereyim şirket 5 kişiyle devametsin
    genel kuruldan kurtulayım mı acaba (Adamlarada 2 kişilik şirket olur diye hava atmıştım.)

Menderes Gökçeimam

Kıdemli Üye
    En son hisse devrini ve genel kurulu şöyle yaptım. AŞ.nin 2011 yılı gen el kurulu yapılmamıştı. Bunun genel kuruldan önce 5 ortaktan 2 si hisselerini diğer iki ortağa devretti. Bunu sadece pay defterine kaydettim. Daha sonra genel kurul kararı aldım. Komisere 3 ortaklı hazır bulunanlar listesi verdim. Bu listeyi yönetim kurulu ve denetçi imzaladı. Daha sonra komiser de imzaladı. 2011 yılı genel kurulunu yaptım ve bunu tescil için verdim.
    Genel kurul yapılmış oldu ve ticaret sicil yeni hazır bulunanlar listesini tescil ve ilan etti böylece şirket 5 ten 3 ortağa düştü.

Kıdemli Üye
    1 e düşseydi bence itonun istedikleri olabilirdi çünkü tek kişilik a.ş ye dönüştüğü için ayrı bir statüye tabi oluyor.

Ancak 2 ye düştüğünde olmaması lazım çünkü şirket gene a.ş.

ama geçiş döneminde tescil müdürlükleri ne yapacaklarını bilmediklerinden sağlama alma yolunu seçiyorlar eğer çok aceleniz yoksa yönetmeliği bekleyin derim.

Müdavim Üye
    Nereden
    advisor

Genel kurul istemelerinin nedeni Anasözleşmede eski kanun maddelerine atıflar yapılmakta ve Yönetim Kurulu ve süresi başlıklı maddede en az üç kişiden oluşan bir yönetim kurulu öngörülmektedir.Eger yönetim üç kişi devam edecekse genel kurul yapmayabilirsiniz ancak yapıp anasözleşmenin eski kanun maddelerine atıf yapan maddelerini güncellemeniz doğru olan, hisse devri ivedi ise genel kurulu daha sonrada yapabilirsniz bu durumda yapmanız gereken<div>-Hisse devir kararını Ticaret sicile ilan ettirmek ve istiyorsa hisse devir senedi vermek devir sendi zorunlu değil AŞ lerde ama bazı siciller istiyor zira pay defterine yazmanız yeterli başka birşeye gerek yok.
    Unutulmaması ve genel kurul yapmamak içinsicil görevlisine hatırlatılması gereken noktaOrtak sayısını teke ya iki kişiye düşürseniz bile eski anasözleşmenin en az üç kişi yönetim kurulu maddesine ortak olmayan kişileri yönetimegetirerek sadık kaldığınızı veüç kişilik bir yönetim oluşturduğunuzu hatırlatmanız. iyi çalışmalar.</div>