Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İBRANAME

Üye
    Nereden
    istanbul
    Arkadaslar bize bir yazı ulaştı. pek anlayamadım. işlem yapan arkadaslar varsa paylaşırsa sevinirim. yazı şu şekilde,

6098 SAYILI YENİ BORÇLAR KANUNU İBRANAMEYE İLİŞKİN DÜZENLEMELER YAPILMIŞTIR
    İbraname; işçinin işten ayrılırken ücreti, fazla çalışma, yıllık ücretli izin alacağı, ihbar ve kıdem tazminatı vb
    alacaklarını aldığına, başka bir alacağı kalmadığına ilişkin imzaladığı belgedir ve iş sözleşmesinin sona erme
    anında düzenlenir.
    İbraname ile ilgili 4857 sayılı iş kanunu ve 818 sayılı borçlar kanunu’nda herhangi bir düzenlemeye yer
    verilmemiştir. Ancak 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni borçlar kanunu’nun 420. maddesinde açık
    bir hükümle ibraname hakkında düzenlemeye gidilmiştir. Artık işçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesi
    yazılı olacaktır ve ibra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık süre geçtikten
    sonra imzalanacaktır. İbra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça belirtilmesi, ödemenin hak tutarına
    nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması şarttır. Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veya
    ibraname kesin olarak hükümsüz olacaktır.
    İlgili kanun metni ektedir.
    -------------------------------------
    6098 sayılı kanun ilgili maddesi:
    V. Ceza koşulu ve ibra
    MADDE 420- Hizmet sözleşmelerine sadece işçi aleyhine konulan ceza koşulu geçersizdir.
    İşçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesinin yazılı olması, ibra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona
    ermesinden başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması, ibra konusu alacağın türünün ve
    miktarının açıkça belirtilmesi, ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması şarttır. Bu
    unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veya ibraname kesin olarak hükümsüzdür.
    Hakkın gerçek tutarda ödendiğini ihtiva etmeyen ibra sözleşmeleri veya ibra beyanını muhtevi diğer ödeme
    belgeleri, içerdikleri miktarla sınırlı olarak makbuz hükmündedir. Bu hâlde dahi, ödemelerin banka aracılığıyla
    yapılmış olması zorunludur.
    İkinci ve üçüncü fıkra hükümleri, destekten yoksun kalanlar ile işçinin diğer yakınlarının isteyebilecekleri dâhil,
    hizmet sözleşmesinden doğan bütün tazminat alacaklarına da uygulanır.Edited by: doubt
    Herkes benim düşünceme katılırsa, yanılmış olmaktan korkarım, Biz düşüncelerimizi çoğu zaman omuzlarımızda taşırız

Üye
    Nereden
    istanbul
    GÜNCEL..
    Herkes benim düşünceme katılırsa, yanılmış olmaktan korkarım, Biz düşüncelerimizi çoğu zaman omuzlarımızda taşırız

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Sn doubt,<div></div><div>konuyla ilgili düzenleme daha önce işveren tarafından word yada excel ortamında hazırlanıp işçilere imzalatılan ibranamelerle ilgili mahkemelik olunan durumlarda çeşitli karmaşaya sebep olması bakımından yapılmış bir düzenlemedir.Bundan sonra ki dönemlerde işverenin hazırlayıp işçinin sadece tarih ve imzasının bulunduğu ibranamelerin kabul görmeyeceği anlamına gelmektedir.</div><div></div><div>Mevcut şekil şartlar korunmak kaydıyla işçinin kendi el yazısıyla ve çıkış hak edişlerinin ayrı ayrı belirtildiği ve belgelerle tevsik edilen ayrıntılarının olacağı bir belge imzalaması koşuluyla ibra şartları taşıyacağı aksi bir durumda imzalanmış bulunan belgeyi işçinin itirazı durumunda hükümsüz olacağı ifadesini taşımaktadır.</div>
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

Üye
    Nereden
    istanbul
    Teşekkürler,
    Yanlız şöyle ki; '' Artık işçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesi
    yazılı olacaktır ve ibra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık süre geçtikten
    sonra imzalanacaktır.''

bu işçi çıkış parasını banka yolu ile aldıntan sonra, çıkış tarihinden 1 ay sonra mı imzalayacak. burası biraz sıkıntılı...

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Açıklama bu şekilde anlaşılıyor ancak ödeme noktasında işçinin işyerine çağırılıpbanka üzerinden yada çek (aynı gün yada ertesi güne) ödemesi yapılması yoluna gidilebilir diye düşünüyorum...Yada karşılıklı güven ilişkisine dayalı olarak ödeme yapılmasına bağlı olarak işçi işyerine davet edilebilir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    ödeme yapıldıktan sonr imza nın gerçekleşmesi daha mantıklı gibi sanki...veya eğer işçi işveren arasında güven sorunu yoksa ödeme öncesi imza atılabilir..ama ödemeyi yaparak işçiyi o şekilde işyerine davet etmek teamüller gereği daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum...iyi çalışmalar

....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Üye
    Nereden
    istanbul
    yanlız çalışan işçilerin bazıları yeri yurdu sabit değil. bulunması imkansız. parasını aldıktan sonra gelmesi imkansız gibi birşey,şirketin yeri belli. ben en iyi si imza aldıktan sonra ödeme işlemini gerçekleştireyim. yoksa gelecekleri var sa da gelmezler. para yattıktan sonra..

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Yeri yurdu belli olmayan işçilerle ilgili çek keşidesiyle ödeme yoluna gidilebilir.Böylelikle iki tarafta rahat eder..