Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GİDER PUSULASI

 1. #1
  Ziyaretci
  2.el cep telefonunu nihayi tüketicidenalan ltd.şti gider pusulası düzenler

  %5 gv stopajı yapması gerekir mi _?

  alım yapılan kişi vergi mükellefi değil bence yapılmamalı direk 50 tl ise 50 kesilir (doğrumudur)

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  21.Şubat.2011
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  102
  Vergi Usul Kanununun 227 nci maddesinde, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça bu Kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait kayıtların tevsikinin mecburi olduğu hükme bağlanmış, aynı kanunun 229-242 nci maddelerinde de bu Kanuna göre düzenlenmesi ve alınması gereken vesikalara ait hükümlere yer verilmiştir.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  Aynı Kanunun 234 üncü maddesinde ise; birinci ve ikinci sınıf tüccarların, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetindeolan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulasının vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmünde olduğu belirtilmiştir.
  Görüleceği üzere, vergi mükelleflerinin faaliyetleri gereği Vergi Usul Kanununda sayılan belgelerden herhangi birini düzenlemeleri gerekmektedir.
  Öte yandan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 94 üncü maddesinin (1) numaralı fıkrasında; "Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar." hükmü yer almaktadır.
  Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup, 13. üncü bendinde, "Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden" tevkifat yapılacağı belirtilmiştir.
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Bu açıklamalara göre, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan şahıslardan gider pusulası düzenleyerek alacağınız kiymetler için yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.[/B]

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  21.Şubat.2011
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  102
  Mum, Başka bir mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Hz. Mevlana

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  22.Eylül.2008
  Nereden
  Rize/Trabzon
  Mesajlar
  121
  2.el telefonlarda gider pusulasında %5 stp.kes.yapılır beyan edilir.kaydı o şekilde yapılır
  BUKLA-Dil Söyler Saklanır,Baş Belaya Katlanır.

 5. #5
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  21.Şubat.2011
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  102
  .C
  İSTANBUL VALİLİĞİ

  İl Defterdarlığı

  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü  Sayı: B.07.4.DEF.0.34.11-94/13

  Konu: Vergi mükellefi olmayan nihai

  tüketiciden cep telefonları satın

  alınması halinde tevkifat yapılıp

  yapılmayacağı hk.  İLGİ: 21.04.2003 tarihli dilekçeniz.  İlgide kayıtlı dilekçenizde, .....................Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün ............................. vergi numarasında kayıtlı mükellefi olduğunuzu; vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilerden gider pusulası vasıtasıyla cep telefonları satın aldığınızı belirterek, söz konusu makineleri satın alırken tevkifat yapılıp yapılmayacağını sormaktasınız.  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 3946 sayılı Kanun’un 22. maddesiyle değişik “Vergi tevkifatı” başlıklı 94. maddesinde; “Kamu idare ve müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.” denilmektedir.  Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup (4369 sayılı Kanunun 81. maddesiyle değişen ibare, Yürürlük 01.01.1999) 13. bendinde “Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden” tevkifat yapılacağı belirtilmiştir.  Bu hükümlere göre, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden aldığınız makineler (cep telefonu) için ödeyeceğiniz bedel için gider pusulası düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.  Bilgi edinilmesini rica ederim.

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  21.Şubat.2011
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  102
  "Söylesem Tesiri yok, Sussam gönül razı değil." Fuzuli

 7. #7
  Ziyaretci
  SMMM İsmail iyiki sizin gibi insanlar intrnette de bu site var.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •