Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YAPIM İŞLERİ TEVKİFAT SORUNU

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2011
  Mesajlar
  277
  GÜNAYDINLAR

  bir mükellefimiz başka bir firmadan taşeron işi almış , işin ilk kısmı bitti şimdi hakediş kesilecek yapım işi olduğu için 2/10 tevkifat uygulayacaktım

  fakat karşı ana firma diyorki bu iş devlet ihalesi değil şahıs işi yani baraj bir şahsa aitmiş o yüzden tevkifatlı kesmeyeceksiniz diyorlar , böyle bir şey olabilirmi ucu illaki devlete dayalıdır diyorum yok diyorlar sözleşmeleri istedim ama durum muaalak

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2011
  Mesajlar
  277
  ?

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  22.Eylül.2008
  Nereden
  Rize/Trabzon
  Mesajlar
  121
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">3.2.1. YAPIM İŞLERİ İLE BU İŞLERLE BİRLİKTE İFA EDİLEN MÜHENDİSLİK-MİMARLIK VE ETÜT-PROJE HİZMETLERİ<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">3.2.1.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı[/B]
  Tebliğin (3.1.2/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde alıcılar tarafından (2/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">3.2.1.2. Kapsam[/B]
  3.2.1.2.1. Bu bölüm kapsamına aşağıdaki hizmetler girmektedir.
  - Bina, karayolu, demiryolu, otoyol, havalimanı, rıhtım, liman, tersane, köprü, tünel, metro, viyadük, spor tesisi, alt yapı, boru iletim hattı, haberleşme ve enerji nakil hattı, baraj, enerji santrali, rafineri tesisi, sulama tesisi, toprak ıslahı, dekapaj, taşkın koruma ve benzerlerine ilişkin her türlü inşaat işleri.
  - Yukarıda sayılan yapılar ve inşaat işleri ile ilgili tesisat, imalat, ihrazat, nakliye, ısıtma-soğutma sistemleri, ses sistemi, görüntü sistemi, ışık sistemi, tamamlama, (boya badana dahil) her türlü bakım-onarım, dekorasyon, restorasyon, çevre düzenleme, dekapaj, sondaj, yıkma, güçlendirme, montaj, demontaj ve benzeri işler. (Bu işler, yukarıda belirtilen yapılarla ilgili olmakla birlikte inşaat işinden sonra veya inşaat işinden bağımsız olarak yapılmaları halinde de bu kapsamda tevkifata tabi tutulur.)
  - Yapım işleri ile birlikte ifa edilen; mimarlık, mühendislik, etüt, plan, proje, harita (kadastral harita dahil), kadastro, imar uygulama, her ölçekte imar planı hazırlama ve benzeri hizmetler. Bu hizmetler yapım işlerinden ayrı ve bağımsız olarak verildiği takdirde Tebliğin (3.2.2.) bölümü kapsamında değerlendirilir.
  3.2.1.2.2. Yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere (taşeronlara) veya daha alt yüklenicilere devredilen yapım işlerinde, işi devreden her yüklenici tarafından, kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden tevkifat yapılacaktır.
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">Örnek 1:[/I]
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">(A) Bakanlığı tarafından yapılan enerji nakil hattı işi ihalesini (B) İnşaat A.Ş. kazanmıştır. (B) bu işe ait nakliye işlerini (C) firmasına devretmiştir. Bu durumda, (B)’nin (A)’ ya, (C)’nin (B)’ ye düzenledikleri faturalarda tevkifat uygulanacaktır.[/I]
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">Örnek 2:[/I]
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">DSİ tarafından yaptırılan bir baraj inşasında kullanılacak hazır betonun, işin asıl yüklenicisi (A) İnş. Taah. A.Ş. tarafından (B) Hazır Beton A.Ş.’den temin edilmesi durumunda, hazır betonun hazırlanması, nakli ve yerine konulması işinin belirli bir yapım işinin bölümlerini teşkil eden işlerden olması ve bu nedenle inşaat taahhüt işi olarak kabul edilmesi nedeniyle (B) tarafından verilen hazır beton taahhüt ve temini hizmeti tevkifat uygulaması kapsamında olacaktır.[/I]
  3.2.1.2.3. Tevkifat uygulaması kapsamındaki işin bir kısmının alt yüklenicilere (taşeronlara) devredilmesi halinde, devir işlemlerinin yazılı bir sözleşmeye dayanıp dayanmaması tevkifat uygulaması bakımından önem arz etmemektedir.
  3.2.1.2.4. Alıcının, Tebliğin (3.1.2/b) ayrımında sayılanlar arasında yer almaması halinde, ilk yüklenicinin ve alt yüklenicilerin bu kapsamdaki hizmetleri tevkifata tabi tutulmayacaktır. Ancak ilk yüklenicinin Tebliğin (3.1.2/b) ayrımı kapsamında yer alması halinde, ilk aşamada tevkifat kapsamına girmeyen bu işin kısmen veya tamamen devredildiği alt yüklenicilerden tevkifat yapılacaktır.
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">Örnek 3:[/I]
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">Tebliğin (3.1.2/b) ayrımı kapsamına girmeyen (A) limited şirketi, yaptıracağı hizmet binası inşaatını (B) anonim şirketine ihale etmiştir. (B), hisse senetleri İMKB’ de işlem gören bir şirkettir. (B), bu inşaatın su basmanı işini (C) firmasına yaptırmaktadır.[/I]
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">Bu durumda, (B)’nin (A)’ ya düzenlediği faturada tevkifat uygulanmayacak, (C)’nin (B)’ ye düzenlediği faturada ise tevkifat uygulanacaktır.[/I]
  3.2.1.2.5. Alıcı ve ilk yüklenicinin Tebliğin (3.1.2/b) ayrımı kapsamında yer alması halinde ilk safhada tevkifat söz konusu değildir. Ancak ilk yüklenicinin bu yapım işini Tebliğin (3.1.2/b) ayrımı kapsamında yer almayan alt yüklenicilere devretmesi halinde kendisi tarafından tevkifat uygulanacaktır.
  3.2.1.2.6. Tevkifata tabi olan işlerin, KDV Kanunu hükümleri çerçevesinde vergiden müstesna olması halinde, işlem bedelleri üzerinden KDV hesaplanmayacağı için herhangi bir tevkifat yapılmayacaktır. Ancak, vergiden istisna olan işlerin alt yüklenicilere devredilmesi ve alt yüklenicilerin yaptığı işlemin KDV’den müstesna olmaması halinde, alt yüklenicilerin gerçekleştirdikleri işlemler üzerinden hesaplanan KDV, bu Tebliğde belirlenen esaslar çerçevesinde tevkifata tabi tutulacaktır.
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">Örnek 4:[/I]
  <I style="mso-bidi-font-style: normal">Hisse senetleri İMKB’de işlem gören (X) A.Ş.’ye, işlettiği limanın genişletilmesi işi ile ilgili olarak KDV Kanununun 13/e maddesi kapsamında verilen inşaat taahhüt işlerinin, asıl yüklenici tarafından alt yüklenicilere devredilmesi halinde, alt yükleniciler ve daha alt yüklenicilerin ifa ettikleri inşaat taahhüt (yapım) işlerinde, Tebliğin (3.1.2./b) ayrımı kapsamında olmamaları kaydıyla, tevkifat uygulanacaktır.[/I]
  3.2.1.2.7. Mimarlık, mühendislik, etüt, plan, proje, harita (kadastral harita dahil), kadastro, imar uygulama, her ölçekte imar planı hazırlama ve benzeri işlerin ilk yüklenici tarafından yapım işinin bir kısmı ile birlikte alt yüklenicilere devredilmesi halinde, alt yüklenici tarafından düzenlenen faturalarda tevkifat uygulanacaktır. Yapım işlerinden ayrı ve bağımsız olarak mimarlık, mühendislik, etüt, plan, proje, harita (kadastral harita dahil), kadastro, imar uygulama, her ölçekte imar planı hazırlama ve benzeri işlerin alt yükleniciye devredilmesi halinde bu bölüm kapsamında işlem tesis edilmeyecektir. Devredilen söz konusu işler için işi devredenin durumuna göre Tebliğin (3.2.2.) bölümü kapsamında tevkifat uygulanacaktır.
  3.2.1.2.8. Tebliğin (3.2.1.2.1) ayrımında belirtilen işlerin, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılması halinde de alt yüklenicilere devredilen işler bakımından yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde işlem tesis edilecektir.
  3.2.1.2.9. Tebliğin (3.2.1.2.1) ayrımı kapsamındaki işlerde, 30/4/2006 (bu tarih dahil) tarihinden önce ihalesi tamamlanmış işlere ilişkin faturalarda gösterilen KDV tutarı tevkifata tabi tutulmayacaktır. (“ihale” ibaresi, yapım işlerinin yazılı bir sözleşmeye dayanarak yaptırılmasını ifade etmekle birlikte, herhangi bir ihale düzenlenmeden taraflar arasındaki sözleşme hükümleri uyarınca gerçekleştirilen yapım işlerini de kapsamaktadır.)
  Bu kapsamda tevkifata tabi tutulmayacak yapım işlerinin yüklenicileri, 30/4/2006 (bu tarih dahil) tarihinden önce alt yüklenicilere devrettikleri kısımlara ait KDV üzerinden tevkifat yapmayacaklardır. Ancak, 30/4/2006 (bu tarih dahil) tarihinden önce sözleşmesi imzalanan yapım işi yüklenicilerinin bu tarihten sonra alt yüklenicilere devrettikleri veya devredecekleri kısımlara ait KDV üzerinden ise tevkifat yapmaları gerekmektedir
  BUKLA-Dil Söyler Saklanır,Baş Belaya Katlanır.

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2011
  Mesajlar
  277
  bendeki sözlşemede şu var

  idare : ana işi yaptıran resmi veya özel kuruluş
  ana iş : idarenin işverene ihale yolu ile veya doğrudan verdiği yapım ve hizmet işi
  işveren : ana işi üstlenmiş olan müteahhit
  taşeron : benim firma


  bu arada sgk da bu taşeronun sgk dosyasına 5510 + 5615 teşvik kabül görüyor


  şimdi bu taşeronun keseceği hakedişte tevkifat olacakmı olmayacakmı ???

 5. #5
  Ziyaretci
  Ana firma devletin işini ihale yolu ile aldığından alt işverenlerin tümünün keseceği faturalarda tevkifat uygulanacaktır.

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2011
  Mesajlar
  277
  mert bey burda sgk nedne indirim uygulamış acaba bu sözleşmeye istinaden

 7. #7
  Ziyaretci
  Alıntı MERT BULUT Nickli Üyeden Alıntı
  Ana firma devletin işini ihale yolu ile aldığından alt işverenlerin tümünün keseceği faturalarda tevkifat uygulanacaktır.
  aynen katılıyorum.

 8. #8
  Ziyaretci
  Alıntı serdar0606 Nickli Üyeden Alıntı
  mert bey burda sgk nedne indirim uygulamış acaba bu sözleşmeye istinaden
  Bu indirimdeki kastınız tam olarak nedir ? 5510 indirimi ise bildiğiniz üzere 01.03.2011 tarihinden itibaren ihaleli işlerde bu indirim hakkından faydalanılamaz. Buna istinaden tüm alt işverenlerde aynı işyeri numarasından aracılık kodu ile gönderdikleri bildirgeden indirim hakkını kullanamaz , eğer sistem kabul ediyorsa sistemden kaynaklanan bir sıkıntı var demektir ki siz yine indirimsiz göndermelisiniz. kolay gelsin.

 9. #9
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2011
  Mesajlar
  277


  ana firma derki biz bu işi ihaleyle almadık iş zaten bizim işimiz üretim lisansımız bile var

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •