Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Özel lisede öğrencilerden tahsil edilen k.kartlara

Müdavim Üye
    Özel lise bu yıl faaliyete geçti ve öğrenci kayıtları almaya başlıyor
    Yıılık eğitim bedeli 10.000-12.000 TL arasında
    Bazen öğrenciler kredi kartları ile peşinen ödemeyi yapıyorlar genelde çoğu bu şekilde ödüyorlar ancak tabi bu öğrenciler eğitim hizmetini bir yıl içinde alacaklar
    Bu durumda;
    Örnek verirsek; Öğrenci Eylül 2012 de kayıt oldu ve 12.000 TL olan Lise 1 eğitim ücretini kredi kartı ile Eylül 2012 de peşin ödedi eğitim süresi Eylül 2012-Temmuz 2012 yani 11 aylık
    - Öğrencilerin faturaları eğitim görülecek ay sayısına bölünüp aylık olarak mı kesilmeli? 12.000/11 ay=1.090 TL olarak yoksa hepsini toptan eylül 2012 de kesmelimiyiz
    - Eylül 2012 de kredi kartla 12.000 TL tahsil edildi diye faturanında 12.000 TL olarak kesmek gereklimidir?
    - Eylül 2012 de aylık olarak kestiğimizi düşündüğümüzde 1.090 Tl fatura keseceğiz ve kdv beyanında hasılat 1.090 Tl gözükürken ancak kredi kart satışlarda 12.000TL gözükecek , bu durumda maliyeye izah nasıl edilmelidir? Yani k.kartla tahsilat yapıldı diye tahsil edilen 12.000 (bir yıllık eğitimtutarı)kadar fatura kesmek zorundamıyız?
    Saygılar

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    <TABLE style="WIDTH: 459pt; mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" =Ms&#111;normalTable border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=612>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 58.75pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=78>
    Başlık<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 400.25pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=534>
    Özel Eğitim Kurumlarında verilen hizmet bedelinin kredi kartı ile taksitle alınması halinde KDV nin, aylık taksit miktarının kurumun banka hesabına geçtiği tarihte değil de, bir vergilendirme döneminden fazla devam eden hizmetler için takvim yılının her ayından ibaret olan vergilendirme dönemleri itibariyle hesaplanması ve beyan edilmesi gerektiği hk.</TD></TR></T></TABLE>

T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    KAHRAMANMARAŞ VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    Vergi ve Anlaşmalar Uygulama Müdürlüğü

<TABLE style="mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" =Ms&#111;normalTable border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 32.7pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=44>
    Sayı</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 7.1pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=9 colSpan=2>
    :</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 296.35pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=395 colSpan=3>
    B.07.1.GİB.4.46.15.01-B.07.1.GİB.4.46.15.0-2</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 117.45pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=157>
    12/05/2010</TD></TR>
    <TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes; mso-row-margin-right: 219.9pt">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 33pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=44 colSpan=2>
    Konu</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 7.2pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=10 colSpan=2>
    :</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; WIDTH: 193.5pt; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=258>
    Eğitim Kurumlarında ücretin taksitle alınması</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 0cm; : transparent; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm; mso-cell-special: placeholder" width=293 colSpan=2>
    </TD></TR>
    <TR height=0>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; : transparent; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8" width=44></TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; : transparent; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8" width=0></TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; : transparent; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8" width=9></TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; : transparent; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8" width=1></TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; : transparent; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8" width=258></TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; : transparent; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8" width=137></TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; : transparent; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8" width=157></TD></TR></T></TABLE>

İlgide kayıtlı dilekçenizde, vermiş olduğunuz özel eğitim (ilköğretim ve lise), dershane eğitim ve öğretim hizmeti karşılığında tahsil etmiş olduğunuz hizmet bedelinin taksitli olarak kredi kartıyla ödenmesi halinde faturanın bir defada toplu olarak mı yoksa her bir taksitin ödendiği tarihte mi düzenleneceği konusunda bilgi verilmesi istenilmektedir.
    213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde "Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır." denilmektedir.
    Aynı Kanunun 231 incimaddesinin 5 inci fıkrasında, "Fatura malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır." hükmü yer almaktadır.
    Öte yandan, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun 10 uncu maddesinin (a) bendine göre; vergiyi doğuran olay, malın teslimi ve hizmetin yapılması ile meydana gelmektedir. Aynı maddenin (b) bendinde ise; malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesiyle, (c) bendinde de; kısım kısım mal teslimi veya hizmet yapılması mutat olan veya bu hususlarda mutabık kalınan hallerde her bir kısmın teslimi veya bir kısım hizmetin yapılması anında meydana geleceği hüküm altına alınmıştır.
    Bu hükümler çerçevesinde özel okullarda ve özel dershanelerde verilecek hizmetlerde hizmet bedelinin tamamının veya bir kısmının hizmet ifa edilmeden önce tahsil edilmesi halinde, fatura ve benzeri belge düzenlenmemiş olması koşuluyla katma değer vergisi doğmamaktadır.
    Öte yandan, bir vergilendirme döneminden fazla devam eden hizmetlerin taksitlere bağlanması halinde, takvim yılının birer ayından oluşan her bir vergilendirme dönemi itibariyle katma değer vergisinin hesaplanması ve verilecek hizmetlere ilişkin faturanın aylık ödeme tutarı belirtilerek tanzim edilmesi gerekmektedir. Belli bir vergilendirme döneminde beyan edilecek katma değer vergisinin matrahının ise bir öğretim yılı için belirlenen hizmet bedelinin hizmetin ifa edileceği aylık sürelere bölünmesi suretiyle tespiti mümkün bulunmaktadır.
    Verilen hizmet bedeli karşılığında kredi kartı ile yapılan ödemelerde, POS makinesi tarafından ilk anda düzenlenen ve hizmet bedelinin tümünü kapsayan taksit planını gösteren belge, ayrıca fatura veya benzeri belge düzenlenmemiş olması şartıyla katma değer vergisi hesaplanmasını gerektirmeyecektir.
    Ancak, verilen hizmetler karşılığında kredi kartı ile yapılan ödemelerde katma değer vergisinin, aylık taksit miktarının şirketinizin banka hesabına geçtiği tarihte değil de, yukarıda bahsedilen şekilde, bir vergilendirme döneminden fazla devam eden hizmetler için takvim yılının her ayından ibaret olan vergilendirme dönemleri itibariyle hesaplanması ve beyan edilmesi gerekmektedir.
    Ayrıca, peşin olarak yapılan ödemeler için fatura düzenlenmesi halinde, Katma Değer Vergisi Kanununun 10/b maddesi gereğince toplam bedel üzerinden katma değer vergisi hesaplanıp beyan edilecektir.
    Öte yandan, toplam hizmet bedeli eğitim döneminin bitişinde alınsa dahi, hizmet ifasının gerçekleştiği vergilendirme dönemlerine isabet eden tutarın ilgili olduğu dönemde beyan edilmesi gerekmekte olup, hizmet bedelinin tamamının eğitim dönemi sonunda beyan edilmesi mümkün bulunmamaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.