Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Özel İnşaatta sgk

Müdavim Üye

Özel inşaat uygulamasında bir değişiklik varmı? müteahhit zorunluluğu varmı? şahıs adına inş. dosyası açılacak müteahhit haricindeki kişilere yaptırabilirmi? Bilmemiz gerekn herhangi bir değişiklik varmı?Şimdiden teşekkürler
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Bu soruyu diğer bir başlıkta açmışsınız durum galiba.Sgk açısından işçiyi kim çalıştırıyorsa
    işveren odur işyeri tescil onun adına yapılır tüm sorumluluk ondadır.İnşaatlar yapı denetim uygulaması var yapı denetim mal sahibi ile sözleşme yapmıyor karşısında teknik ekibi olan proje okumak ve tatbik etmek uygulamak konusunda deneyimli mütaahhit ve taşaron ile mukavele yapıyor.Ruhsata bakınız ruhsatlarda mütaahhit adı vardır.Yani mal sahibi ruhsat aşamasında benim binamı mütaahhit ahmet yapacak diye bildiryor ruhsata onun adı yazılıyor.İşçi kahvesinden çağırılacak işçilerle bu devirde betonerme inşaat yapmak mükün değildir muhakkak bir mütaahhit ve taşarondan hizmet alacaktır.Mal sahibi önceden başkalarına inşaat yapan bir mütaahhit değilse doğrusu ne ise öyle haraket etmek lazım.
    Nedense kayıtdışı kalmakta ısrarlı bazı mütaahhit ve taşaronlar sgk tescili mal sahibi adına yapılmasını istemekte görünmemektedir bu binayi kim yaptı sorumlu perde arkasında kalmaktadır.İdare deprem olurda bina yıkılırsa kimi sorumlu tutacağını bilmek istiyor.Faturalı iş 5 tl ise faturasız 3 tl oluyor bu da mal sahibinin işine geliyor vergi kayıp kaçağına alet oluyor.İnşaatlarda şantiye şefi uygulaması var 1 kişi 5 inşaatta şantiye şefi olabiliyor aynı anda 5 inşaatta birden nasıl hizmet verecek tartışılır.Şantiye şefi bağkurluda olsa emeklide olsa fiilen şantiye sahasında duruyor göründüğünden odaları tarafından belirlenen ücret üzerinden teknik eleman sıfatıyla sigortalı olması isteniyordu bir süredir bizmkiler bunu aramıyoruz diyor yanlış uygulamayı kurumda kabul etti herhalde uyuşmazlık bu konuda çıkıyordu.Şantiye şefine bulunduğunuz ilde bakış açısını öğrenmek lazım.Bu bilgilerle karar
    verilecektir.Karar mal sahibinin.Ya doğruyu yapacak biraz fazla ödeyecek mütaahhit fatura keseceği için vergi ve stopaj ekleyecektir.Sade vatandaşın inşaatta çalıştırdığı işçiler için stopaj aranmıyor ama işiçilerin diğer ücretli olarak kayıtlı olmaları isterniyor.Bazı vergi daireleri iş sahibini sorumlu tutma kolayınada kaçıyor.İşçinin kaydını sağla uyar diyor.
    Yapı denetim her betonda işe başlamada tutanak tutup raporları belediyeye verdiğinden tarihlerinizde uyum olması lazım yani işçilik hızı raporlara uygun olmalı.Örneğn yapı denetim 1 kat beton döküldü diye yazınca o aşamaya kadar inşaat seviyesi ne işe yapılana uygun işçiliği ödenmiş olmalıdır işe başlama uyumu olmalıdır bazen sgk belediyelerden yapı denetim raporlarını isteyip ilişiksiz yazısı verirken uyum kontrolü yapıyordu ki zor bir sınavdır.İyi çalışmalar.