Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mütehhitin taşeronu

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    02.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    2,754


    bir mütahit kat karşılığı inşaat işi apartman yapım işini yaparken mali açıdan zor duruma düşmesi nedeniyle , bizim firmamızla anlaştı, mütehhide ait daireleri tapuda şirketimiz üzerine aldık, yarım kalan işleri bitircez , işlemleri nasıl yapmalıyız, almış olduğumuz tapuları kayıtlara kayıt etmelimi edilceksek ne şekilde kayıt edilcek.

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    18.Haziran.2007
    Nereden
    İSTANBUL
    Mesajlar
    381

    Yeliz hanım,<div></div><div></div>İnşaatı bitirip kendi firmanız adına satışa mı çıkaracaksınız yoksa sadece işi yapma karşılığında bir bedel mi alacaksınız ? Eğer işi yapıp teslim etmek suretiyle devralıyorsanız tapuda herhangi bir işlem yapmaksızın alt taşeron dosyası açtırıp işi yapar işçiliklerinizi öder ve iş karşılığı anlaştığınız tutarı fatura edip işlemi bitirebilirsiniz..<div></div><div>Yok inşaatı bitirip firmanız adına satışa çıkarılacak ise firmadan inşaatın şu an ki durumu gözetilecek şekilde tapuda belirtilen tutarlarda fatura kestirip bu bedeli 170 hs kaydedip yapacağınız masraflarıda bu hesapta takip edebilirsiniz.Ancak şu ana kadar ki firmanın bu inşaat ile ilgili ödemiş olduğu SSK lar için SGK'dan bilgi almalısınız asgari işçiliği ödenmesiyle ilgili... </div>
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    02.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    2,754


    Şimdi firma sahibi, tapuları aldı, sözleşme düzenlicem bu sözleşmede bizim firma mütehhit mi yoksa taşeronmu olur ben sigorta dosyası açtırırken neye dikkat edeyim, karşı tarafın sgk dosya numarası varmış, benim düzenleyeceğim işyeri bildirgesine ....... dosyanın devamı niteliğindedir gibi not düşeyimmi başka dikkat etmem gerekn bir husus varmı?, karşı taraf tapu bedelleri üzerinden fatura keserken 150 m2 altındakiler için %1 mi kdv uygulayacak, 150 m2 üstündekiler için %18 (%8 varmı oran) <div></div>Birde 170 hesaplaramı alınmalı yoksa yarı mamuller hesabına mı alınmalı acaba?</font>

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    02.Ağustos.2006
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Mesajlar
    6,490
    Yeliz hanım iş büyük ve teferruatlı firmanın müşavirinden faydalanmanızda yarar var malum sorumlulukları paylaşmak lazım kısa bilgilerle işi kotarmak zor.Kolay gelsin.

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    02.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    2,754

    Hasan Bey müşavirde yeni ruhsat almış, hiç tecrübesi yok bu konularda, inşaat sektörünede oldukça yabancı elimizden geldiğince faylanmaya faydalı olmaya gayet gösteriyorum.

  6. #6
    Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    Yaş
    51
    Mesajlar
    14,740


    yeliz hanım,sgk açısından 5510/11.madde kapsamı varsa yani işyeri devri o zaman kanunun dediği gibi 10 gün içinde işyeri bildirgesi verilir ve aynen iş devam eder ama yoksa o zaman burda devreden dosyayı kapatmalıdır ve diğeri yeni dosya açtırmalıdır ve kapatanın yaptığı iş işçilik tesbiti yapılmalıdır işin bitiminde asgari işçilik kapsamında,açılacak dosya ise taşeron dosyası olmaz asılişveren dosyası olur,karşı taraf KDV kanunundaki 150 m2 kapsamına yani %1 veya %18 kısmına riayet edemez çünkü ortada bir konut teslimi yoktur ve burda kesilen faturada bana göre %%18 KDV hesaplanmalıdır,hesap planında 170-178 hesaplar olmaz bu iş taahhüt işi değildir ve kat karşılığı işi olduğundan maliyet hesapları yani 150,151,152,710,720,730 hesaplar kullanılmalıdır,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •