Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: OTO KOMİSYONCULUK HK

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2008
  Nereden
  Sivas
  Mesajlar
  1,067
  arkadaşlar oto komisyon işi yapan bir mükellefim var.bu mükellef araçları kendi üzerine alıyor örneğin 10.000,00 tl satarken 10.500,00.- tl satıyor faturasını keser sadece komisyon deyip 500,00.- tl meblağ mı kesilecek ? nasıl yapılmasını uygun bilgi olan varsa sevinirim
  spain

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  15.Ocak.2010
  Nereden
  YOZGAT/Sorgun
  Mesajlar
  3,232


  Kendi adına aracı alıp tekrardan satıyorsa bu resmen galericiliktir. Komisyonculuktda kendi adına noterden devir işlemi yapılmaz.
  Smmm. İsmail ATASEVER

  \'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  15.Ocak.2010
  Nereden
  YOZGAT/Sorgun
  Mesajlar
  3,232


  Yardımcı olması mahiyetinde;<div></div><div>

  I-GİRİŞ

  Ülkemizde halen kullanılmış (ikinci el) araç piyasası oldukça büyük bir pazar teşkil etmekte ve bu pazarda da oto komisyoncularının işlem payı büyük bir yekün oluşturmaktadır. Buna rağmen bu faaliyet kolundaki mükelleflerin birçoğunun kayıtdışı çalıştığını, kayıtlı olanların ise vergisel yükümlülükleri yerine getirmekten uzak olduğunu gözlemlemekteyiz.

  II- MÜKELLEFİYET TESİSİ

  Kayıtdışı faaliyet gösterenlerin kayıt altına alınması, verginin tabana yayılması ve kayıtlı mükelleflerin üzerindeki vergi yükünün azalması açısından büyük önem taşımaktadır.

  Bilindiği üzere ticari faaliyetten söz edebilmek için sermaye ve emekten oluşan bir organizasyon ve bu organizasyonun devamlılık arzetmesi gerekecektir. Zira şahısların sahip oldukları otomobili alıp satması ticari faaliyet sayılamayacak ancak bir yıl içerisinde birkaç kez tekrarlanması halinde devamlılık unsuru hasıl olacak faaliyet ticari faaliyet niteliği kazanacaktır. Bu hallerde mükellefiyet tesis edilmesi gerekecektir. Uygulamada şahısların herhangi bir işyeri açmaksızın bir yıl içerisinde defalarca araba alıp sattıklarına ancak mükellefiyet tesis ettirmediklerine sıklıkla rastlanmaktadır. Yukarıda belirtildiği üzere alım-satım işlemi için bir sermaye tahsis edilmiş ve emek sarfolunmuş ve bu işlem bir takvim yılı içerisinde tekrarlamak suretiyle ticari bir faaliyet oluşmuş demektir. Bu nitelikteki faaliyetler için mükellefiyet tesisinin bir zorunluluk olduğu açıktır.

  III- BELGE DÜZENİ

  A- OTO KOMİSYONCULARI

  Oto komisyoncuları birçok şekilde alım-satım işi yapmaktadırlar

  1-. Bunlardan ilki aracını satacak kişiye aracın parasını ödemeksizin onun adına aracı satması karşılığı, satış fiyatı veya anlaşılan miktar üzerinden komisyon alması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu hallerde araç sahibine komsiyonculuk hizmeti verilmesi nedeniyle alınan komisyon miktarı kadar komisyon faturası düzenlenmesi ve bu faturada KDV hesaplaması gerekmektedir.

  2- Oto komisyoncularının bir başka işlem şekli de otoları sahiplerinden satın alarak (devir işlemi gerçekleşmeksizin) başkalarına satmalarıdır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 20. maddesine göre Tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, aracın motorlu taşıtlar vergisi borcu bulunmadığına dair belgenin ibrazı halinde araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi esas alınarak noterlerce yapılır. Ancak piyasada araç sahibi oto komisyoncularına araçlarını belirli bir fiyata satmakta ancak noterde satış yapmaksızın oto komisyoncusuna satış yetkisi içeren vekalet verilmekte daha sonra ise oto komisyoncusu aracı bir başkasına satmaktadır. Durum vergi mevzuatı açısından değerlendirildiğinde;

  Oto komisyoncusu araç sahibinden aracı alırken noter devri gerçekleştirilmediğinden noter devir belgesi olmadığından Gider Pusulası düzenlenmesi ve satıcıya imzalatılması gerekmektedir. Kayıtlarına bu şekilde aldığı araca ilişkin giderleri defterlerine kaydedebilecektir. Bu şekilde aldığı otoyu sattığında ise aracı satış fiyatı tutarında fatura düzenlemesi ve binek araçları için %1 KDV hesaplaması gerekecektir.

  3- Oto Komisyoncuları araçları sahiperinden noterden satış sözleşmesi yapmak suretiyle adlarına satın almakta ve başkalarıına satmaktadırlar. Sahiplerinden alışları için noter satış senedi düzenlenmesi sebebiyle ayrıca gider pusulası aranmayacak, bu araçları satmaları halinde ise fatura düzenlemeleri ve bu faturalarda KDV hesaplamaları gerekecektir.

  4- III-A-2. Bölümünde anlatıldığı şekilde tedarik edilen otolar takas yoluyla elden çıkarılmaktadır. Bu yöntemde komisyoncu elindeki aracı belli bir meblağ karşılığı satarak karşılığında araç veya takas işleminin üzerine bir miktarda değer almaktadır. Burada vergi mevzuatı açısında iki işlem doğduğu çok açıktır. Komisyoncu burada araç satış bedeli (takas değeri+üzerine aldığı bedel) kadar fatura düzenlemeli ve KDV hesaplamalıdır. Takastan alış işlemi içinde III-A-2. Bölümünde anlatıldığı şekilde hareket edilmelidir.

  Birinci el (Sıfır) araç satışı yapan bayiiler de takasla eski araç almakta ve karşılığında sıfır araç satmaktadırlar burada da işlem yukarıda anlatıldığı gibi yapılmalıdır.

  Oto komisyonculuğu faaliyeti ile uğraşan mükelleflerin önemli bir çoğunluğunun işe başlama sırasında yahut faaliyetleri sırasında hiç gider pusulası bastırmadıkları görülmektedir. Ayrıca 213 Sayılı VUK 320. ve 323. Genel Tebliğlerinde birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak zorunda olan çiftçiler, serbest meslek erbabı ile vergiden muaf esnafın kendi aralarında yapacakları ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden (Türkiye'de mukim olmayan yabancılar hariç) mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları 10.000.YTL’sını aşan tahsilat ve ödemelerini 01/08/2003 tarihinden itibaren banka veya özel finans kurumu aracılığıyla yapma zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen tahsilat ve ödemelerin büyük çoğunluğunun elden gerçekleştiği izlenmektedir.

  B- UYGULAMADA GÖRÜLEN HALLER

  -----
  Gerçek usulde vergilendirilenlerin işletmelerine kayıtlı araçların satışı için fatura düzenlemek ve fatura düzenlemek zorunda oldukları açıktır. Bu hallerde uygulanacak KDV oranları binek araçları için % 1 diğerleri için genel oran olan % 18 uygulanmalıdır. Arazi araçları, jipler, yarış arabaları binek otomobili kavramı içerisinde değerlendirilemeyecek genel KDV oranı uygulanacaktır.

  -----
  Bununla birlikte ticari araçlarını satarak ticari faaliyetlerini sona erdirmek isteyen mükellefler ticari plakalı nakil vasıtalarından dolayı mükellefiyet terki için söz konusu vasıtaların satılması veya trafikten çekilmesi ile bunlara ilişkin satış faturası, noter satış senedi veya hurda belgesinin ilgili vergi dairesine ibrazı şarttır. Ancak çalınma şeklinde elden çıkması halinde yukarıdaki belgeler ile tevsik mümkün olmayacaktır. Zira çalınan aracın satışı da söz konusu olmayacağından fatura düzenlenemeyecek ve KDV hesaplanmayacaktır.

  Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 42. maddesinde, aracın çalındığı tarihten itibaren 1 ay geçmiş olması şartıyla araç sahibinin istemesi halinde, Savcılık veya Mahalli Zabıtadan aldığı çalınma olayına ait belgenin eklendiği dilekçenin alınarak vergi kaydının kapatılacağı belirtilmiştir.

  -----
  Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’nun 26.03.1999 tarihli ve 1999/173 numaralı kararında “Üretici firmanın açtığı kampanya sırasında bayii durumundaki işletmenin tüketicilerden aldığı eski beyaz eşya için gider pusulası düzenlenmesi gerekmemektedir. Çünkü, bunlar yasada belirtilen altın, mücevher gibi kıymetli eşya değildir.” Denmek suretiyle gider pusulasının kullanım alanını VUK’nun 234. maddesindeki dar anlamda yorumlamıştır. Maliye Bakanlığı’nın gider pusulasını vergiden muaf esnaf ve nihai tüketiciler için önemli bir belge haline getiren uygulamaları sözkonusu maddede yapacağı değişiklikle çıkabilecek olası ihtilafları ortadan kaldıracaktır.

  ----
  İstanbul Defterdarlığı tarafından verilen 01/07/2005 tarihli ve 5107 sayılı mukteza da vergi mükellefi olmayan şahıstan alınan araç için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca noter satış sözleşmesinin tevsik edici bir belge olması nedeniyle gider pusulası düzenleme mecburiyeti bulunmadığı belirtilmiştir.

  IV- SONUÇ

  Büyük bir sektör olan ikinci el piyasasında mükellefiyet tesisi ve belge düzeni gibi mükellefin temel ödevlerini yerine getirmesi konusunda aksaklıkların giderilmesi vergisel açıdan çok yararlı olacaktır. Mükellefiyet tesisi ve işlemlerin tespiti açısından noterlerin bildirimde bulunması ve trafik tescil bürolarından bilgi alınması bu sektörde yaşanan kayıtdışılıkla mücadelede önemli rol oynayacaktır.

  Barış BİRBİR
  Vergi Denetmeni</div>
  Smmm. İsmail ATASEVER

  \'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

 4. #4
  Ziyaretci


  10 000 tl gider pusulası ile giriş yapıp 10500 tl mal+% 01 kdvotomobil faturası kesilecek

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2008
  Nereden
  Sivas
  Mesajlar
  1,067
  noter satışı yapılan araçlara gider faturası ile giriş yapmaya gerek varmı
  spain

 6. #6
  Ziyaretci


  noter satış sözleşmesi vuk ta sayılan resmi evraklar asında sayılmadığından mecburen gider pusulası ile giriş yapılması gerekiyor.

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2008
  Nereden
  Sivas
  Mesajlar
  1,067
  stp gösterilecek mi eğer gösterilecek se % kaç
  spain

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  31.Mayıs.2012
  Nereden
  gebze
  Mesajlar
  14


  Stopaj yok
  Smmm. Erm@n ÖKMEN

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  15.Ocak.2010
  Nereden
  YOZGAT/Sorgun
  Mesajlar
  3,232


  MALİYE BAKANLIĞI
  Gelirler Genel Müdürlüğü

  TARİH : 16.11.1999
  SAYI : B.07.0.GEL.0.44/4422-33/49938

  KONU : Şirket tarafından nihai tüketiciden alınan otomobil için gider pusulası düzenlenmesi ancak tevkifat yapılmaması hk.

  İLGİ : 04.10.1999 tarihli dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçenizin incelenmesinden; şirketinizde kullanılmak üzere vergi mükellefiyeti olmayan (nihai tüketici) kişiden aldığınız binek otomobil için gider pusulası düzenlenip düzenlenmeyeceği ile bu taşıt alımı için kesinti uygulanıp uygulanmayacağı hususunda tereddüde düşüldüğü anlaşılmıştır.
  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 234 üncü maddesinde, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa; yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmünde olduğu belirtilmiştir.
  Buna göre, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için gider pusulası düzenlemeleri ve bu belgeyi işi yapana veya emtiayı satana imza ettirmeleri gerekmektedir.
  Öte yandan, Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin 13 numaralı bendinde, 4108 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle "diğer kişilerden" satın alınan mal ve hizmet için yapılan ödemeler vergi tevkifat’ının kapsamı dışına çıkartıldığından esnaf muaflığı kapsamı dışında kalan diğer kişilere yapılan ödemeler üzerinden tevkifat yapılmayacaktır.
  Bu nedenle, şirketiniz tarafından nihai tüketiciden alınan otomobil için gider pusulası düzenlenmesi ancak, vergi tevkifat’ının yapılmaması gerekmektedir.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  Bakan a.
  Smmm. İsmail ATASEVER

  \'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

 10. #10
  Üye
  Üyelik tarihi
  14.Ağustos.2012
  Nereden
  İSTANBUL
  Mesajlar
  30


  Şahıstan Alındıysa Noter Satış Sözleşmesine İstinaden Gider Pusulası İle 153 Hesaba Alın<div></div>Satış Esnasında 10.500,00 KDV Dahil (% 1) Fatura Kesiniz Aradaki 500 TL Karınız Olacaktır.<div></div><div>Komisyon Faturası Vekaleten veya Sözleşmeye Dayanan Satışlarda Kesilecektir. % 18 KDV Li</div><div></div>Not : Gider Pusulası Muhtasarda Beyan Edilmeyecektir.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •