Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HEM BAĞKULU HEM DE SSKLI OLUNUR MU?

Yeni Üye
    arkadaşım sorunu yeni gördüm,kusura bakma.şahıs işletmem var ve konusu iş makine kiralama,kompresör işleri.bir adet kamyonum var üzerine de kompresör koydum(seyyar yani birleşik değil)(kompresör de su sondajı yapan makinealrının yanında çalışan hava kaynaklı bir makine.)sonuçta iş erkek işi ve eşim yapıyor.ben şirket benim adıma diye mecburen bağkurlu oldum.eşimin sgk sı yok.ben şimdi bir işe gireceğim ve ssk lı olucam.bunun sonucunda şirket için vergi dairesi bu işi kim yapıyor çalışan yok mu der mi diye merak ettim.forumdaki bir arkadaş bana ücretsiz çalışan eş adı altında tutanak tutturursun bir sorun olmaz dedi bende bunu araştırıyorum.bilgin varsa ben bağkurda sskya geçtim diye eşimi mecburen çalışan ssklı gibi göstermek zorundamıyım?sonuçta kamyon kullanılıyor,buna src belgesi lazım,yani anlayacağın sigorta ya da vergi dairesi bana hayırdır sen ne iş yapıyorsun der mi diye merak ediyorum?
    bir de işyeri sürekli gidilen gelinen bir yer değil göstermelik,çünkü ben bütün işi telefonla bulyorum,şirketin amacı sadece fatura kesebilmem.başka hiçbir yararı yok bana.Edited by: danis44
    YD

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    Sayın arkadaşım Kapıcılar GVK. daki özel bir hükümle Gelir vergisinden ve D.V muaf tutulmuş ancak SGK keseneğinden muaf değildir. İş yerini eşin çalıştırıyor ama vergi kaydy snin üstünde dolayısıyla sen Bağkurlu olman gerekiyor. Malkiye tespit yaparsa eşinde yanında üçretli duruma düşer.
    Ancak aynı anda SGK. yasasına göre 4/A-4/B-4/c çakışıyorsa öncelik 4/c li olman dır.
    01.03.2011 tarihinden sonra(Torba kanunu) Bağkurlu bir kişinin vergi kaydı şirket ortaklığı devam ederken ortak olmadığı bir iş yerinde çalışmaya başlarsa (Eski adıyla) SSK lı olması mümkündür. Buradaki incelik kesinti yapılmaması yani ara verilmemesidir.

Yeni Üye
    Sayın SMMM İsmail;

Vakit ayırıp cevap verdiğin için teşekkür ederim.BEnim merak ettiğim maliye tespit tmeden önce eşimi ücretsiz çalışan eş diye tutanakla beyan etmem.Zira bu forumdaki bir arkadaş bu aklı verdi bana.Bir bilgim yoktu benim ve eşimi ben başka işte çalışıp ssklı olunca mecburen onuda işyerine ssklı göstermem gerekiyor diye düşünüyordum.Hala nasıl yapacağımı bilmiyorum bu tutanağı düzenleyip vergi dairesine mi kaydettirecem nasıl olacak?Bir de ben kamyonu yeni aldım.Bunun vergi dairesine kaydını yapmaları için dilekçe verdim.Bana yoklamaya geleceklerini söylediler.Sanırım kadınsım ve kamyonla ne işin var dediler yani.Dilekçeyi vereli 10 gün oldu.Henüz gelen olmadı.Geldiklerinde neye bakacaklar?.Bir de bağkurlunun ssk lı olmasında sakınca yok ama ara verilmemesi lazım demişsin.ben sigortalı olduğum gün bağkuru arayıp ya da dilekçe yllayıp ben ssk lı oldum ilişiğim kesilsin desem sorun olur mu?böylece ara vermemiş mi olrum?
    YD

Ziyaretci

Alıntı danis44 Nickli Üyeden Alıntı
    bir de işyeri sürekli gidilen gelinen bir yer değil göstermelik,çünkü ben bütün işi telefonla bulyorum,şirketin amacı sadece fatura kesebilmem.başka hiçbir yararı yok bana.
    Konu ile ilgisi yok ama işyerini açık tutmak bile masraf değil mi?
    Neden fatura kesmek istiyorsunuz?Size yararı yoksa neden işyerini açık tutacaksınız ki..
    anlamadım doğrusu...

Yeni Üye
    Alıntı hafıza Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı danis44 Nickli Üyeden Alıntı
    bir de işyeri sürekli gidilen gelinen bir yer değil göstermelik,çünkü ben bütün işi telefonla bulyorum,şirketin amacı sadece fatura kesebilmem.başka hiçbir yararı yok bana.
    Konu ile ilgisi yok ama işyerini açık tutmak bile masraf değil mi?Neden fatura kesmek istiyorsunuz?Size yararı yoksa neden işyerini açık tutacaksınız ki..anlamadım doğrusu...
    ara ara baktığım için yeni cevap veriyorum kusura bakmayın.fatura kesmek istiyorum çünkü bazı müşteriler istiyor.genelde fatura istemez bizim işi yaptıranlar ama isteyene de hayır dememek için şirket açtım.isteyene kesiyorum.bir de ilerde işi büyütürsek bankalar açısından 1-2 yıllık bir firmaya leasing yapmak ,kredi almak daha kolay oluyor şahsa göre.cevabın için teşekkürler.
    YD

Yeni Üye
    Nereden
    ÖN MUHASEBE
    sgk dan emeklilik hususunda hizmet akdi 20 yıl diye biliyorum bir bayan 38 yaşına geldiğinde 20 yıllık süreyi doldurmuş bulunuyorsa yaşını beklemesine gerek varmıdır?Varsa da kaç yaşında olur?(sigorta başlangıç tarihi 2008 de) [img]smileys/smiley1.gif[/img] Edited by: aylin5219

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    aylin hanım maalesef 2008 girişliler de yaşa takılıyor hemde az buz değil 7200 gün ve 60 yaş tan bahsediliyor.Gün bitince boşta kalıp bekleyebilir sağlığı eş durumundan alabilir veya sağlık sigortası ödeyerek alabilir.Çalışmaya devam ediyorsa zaten sigortalı olmaya devam edecektir.Kolay gelsin.