Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HEM BAĞKULU HEM DE SSKLI OLUNUR MU?

Hybrid View

Yeni Üye
    Arkadaşlar
    adıma bir şahıs firmam var.ama sadece adı beni üstüme işi eşim yapıyor.şimdi ben ssk lı bir işe girmek istiyorum.sorun olur mu.iki primi de ödemek zorunda mıyım?sadece ssk mı ödenecek?şirket sahibiyim diye gelir vergisi indirimi oluyor mu?kapıcılar bile bu asgari ücret alırken gelir vergisi ve damga vergisi ödemiyorlar(yani kapıcılar bile derken amacım küçümsek falan değil haddime değil) bu konularda beni bilgilendiren olursa çok sevinirim.
    iyi çalışmalar
    YD

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Sen ssklı işe girdiğin zaman sistem ototmatik olarak Bagkurunu kapatıyor ve ertesi gün ssk lılığını işleme koyuyor. Gelir vergisi indirimi diye bir şey olmaz.
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Erdal ÇİNAL

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Kaynak 6111 sayılı kanun maddeyi hatırlayamadım. İyi akşamlar
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Erdal ÇİNAL

Müdavim Üye
    Nereden
    Osmaniye
    siz sigortalı olarak çalışırsınız. eşinizi sigortalı göstermek istemiyorsanız ücretsiz çalışan eş olarak tutanak tutturursunuz.isterseniz bagkurunuzuda yatırabilirsiniz özaman esas ücretiniz yüksek olur.
    ders

Yeni Üye
    cevap veren herkese teşekkü ederim
    YD

Yeni Üye
    sevgili müge20
    cevabın için teşekkür ederim.aslında çalışan eşim, ama mali nedenlerden dolayı şirketi benim üzerine yapmıştım.eşine ücretsiz çalışan olarak tutanak tutturabilirsin demişsin.bunu nasıl yapabileceğimi söyleyebilir misin.muhasebeci eğer sen bağkurdan çıkıp ssk lı olursan eşini mutlaka ssklı yapmak zorundasın demişti.eğer dediğin gibi ssklı yapmak zorunda değilsem çok iyi olur.bana nasıl yapabileceğim konusunda bilgilendirirsen minettar olurum.vergi dairesi tarafından dikkat çekmek istemem.kimse ssk lı değil bu şirkette kim çalışıyor demezler mi?
    YD

Ziyaretci
    İşyeriniz ne üzerine...? Yani ne yapılıyor iş yerinde..?

Yeni Üye
    MERHABA ARKADAŞLAR;

BİR SORUM OLACAKTI 07/08/2012 TARİHİNDE ŞİRKET ORTAĞINI BAŞKA BİR YERDE SİGORTALI OLARAK İŞE BAŞLATTIM.DÜNDE AĞUSTOS PRİM BİLDİRGESİNİDE VERDİM. YALNIZ E DEVLETTEN BAKTIĞIMDA İKİ DÖNEM PRİM BORCUNUZ VAR DİYOR. BENDE AĞUSTOS AYINDA GİRİŞ YAPTIM DİYE 1 GÜNDE OLSA BAĞKUR PRİM BORCU İŞLER DİYE AĞUSTOS DÖNEMİNİ YATIRDIM. ŞU ANDADA EYLÜL AYINIDA BORÇ GÖSTERİYOR.. SORUM BEN İŞE GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA OTOMATİK OLARAK BAĞKUR KESİLMESİ GEREKMİYORMU... YADA BAĞKURA İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİNİ DİLEKÇE EKİNDE YOLLAMAMMI LAZIM.

YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALARR..

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    sayın turkmen
    Yazılarınız küçük hharflerle yazınız büyüklerin okuması zor ve bağırmak anlamına gelir.Son cümlen gibi işe giriş dilekçe ekinde verirsen manıel olarak memur müdahele eder bağkur durur.Bağkur durmadığı için borç çıkıyordur.Aynı anda 2 farklı ödeme olmaz boşuna olur faydalanamaz emekli olurken tek emeklilik olur.
    sayın danıs44
    Bir meslek mensubu ile çalışıyorsunuz o hallader halledemiyorsa hepimizin sıkışınca sorabileceği tecrübeli bir ustası abisi vardır ona sorar işi bitirir merak etmeyin.Sadece şu kadar ekleyebilirim iş sahibi başka yerde ssk olunca fiilen başka yerde çalışacağı için işyeri kapalı kalacak mesai dışında açılacak o saatte müşteri gelen bir işletmemi ,veya işçi çalıştırarak faaliyetine devam edecektir.Ücretsiz çalışan eşler zaten sigortalı olamazlar
    eşini sigortalı yaparsan maaşını gidere yazamazsın gider kabul edilmez yasa koyucu yol olmasın diye böyle bir tedbir almış.Yani işyerinde çalışanı sigortalı yapmıyor ara sıra gelen nezaret eden eşini sigortalı yapmak isteyenler var ona mani olunmak istenmiş.Önceden bir işyerinde gündüz çalışan bir arkadaşımız vardı akşamlarıda taksiye çıkıyordu bir kaç saat
    yaptığı mantıklı olduğu için bağkura girmedi aranmadı.Kolay gelsin.Edited by: hasan er

Yeni Üye
    Arkadaşlar aradım sigorta müdürlüğünü tck numarasını söyleyerek sistemden onlar sgk giriş tarihini gördüklerinden düzeltmeleri yapıp borcunuzu ver bağkur sigortalılığınızı sonlandırıyorlar. yani sistem online diye aldanmayın takibini yapın.

ilgi alakanıza tşk ederim.iyi çalışmalar.. saygılarr