Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ORTAKLARIN ŞİRKETE BORÇLANMASI

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    40
    Mesajlar
    2,969


    Şirket ortağının şirkete olan borç bakiyeleri için ne yapılacak.
    Eskiden gelen ve hala devam eden borçlanma var. 131 Hesapta.
    Yeni TTK ya göre ne yapılacak.
    Avans kar dağıtımı vs. deniliyor tebliğler çıkıyor ama net bir durumveya tartışma yok bu konuda.
    Ş.KARTAL

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    40
    Mesajlar
    2,969
    Yokmu hiç görüşü olan bu konuda.......
    Ş.KARTAL

  3. #3
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    6102 sayılı kanunun 6335 sayılı kanunla değiştirilmesi sonucu borçlanma yasağı ilgili 358. madde <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    “Pay sahipleri, sermaye taahhüdünden doğan vadesi gelmiş borçlarını ifa etmedikçe ve şirketin serbest yedek akçelerle birlikte kârı geçmiş yıl zararlarını karşılayacak düzeyde olmadıkça şirkete borçlanamaz.” Şeklinde değişmiş bulunmaktadır.

    Yine 6103 sayılı kanunun değişmeden önceki 24. maddesi gereğince eski borçların 3 yıl içinde tasfiye edilmesi hükmü de 6335 sayılı kanunla yürürlükten kaldırılmıştır.

    Bu çerçevede eski borçlar için şimdilik bir şey yapılmayabilir veya makul sürede tasfiye edilebilir. 358. maddeye aykırı olmayacak ve abartılıayrıca şirketi görünen bir şekilde zarara/iflasa götürecek düzeyde olmamak kaydıyla ortaklar şirketten para kullanabileceklerdir. Maddeye aykırı borç verenler için 562/5-b maddesi uyarınca adli para cezası uygulanacaktır.

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    40
    Mesajlar
    2,969


    Anladığım kadarıya sermayesini ödemiş olmak koşulu ve şirketi iflasa götürmediği sürece borçlanılabilir....
    Eski borçlar dediğiniz hangi tarihten sonraki borçları kapsıyor.
    6111 den faydalanarak sıfırlamıştık ortak borcunu.
    Ama o günden sonra 2011 ve 2012 yılında gene birikti.
    Ş.KARTAL

  5. #5
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    Eski borçlar … mevcut olanlar (2011 ve 2012 de birikenler) <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •