Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: dernek işyeri kirası.

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  27.Nisan.2006
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  145
  s.a.
  bir turiz tanıtım derneği vergi dairesine dernek bürosunun kira olması nedeniyle muhtasar beyanname veriyor.muhtasar beyanname vermeden muaf olabilir mi.teşekkürler.
  smmm

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  09.Ağustos.2012
  Mesajlar
  10


  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94’üncü maddesinin birinci fıkrasında “Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkaksahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.” hükmüne yer verilmiş olup, aynı maddenin 5/b bendinde ise vakıflar (mazbut vakıflar hariç) ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı hüküm altına alınmıştır.


  Ayrıca şunu da önemle belirtmek isterim ki yapılacak stopajda derneğin kamuya yararlı dernek veya vakfın Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınmış vakıf olması önem arz etmemektedir. Başka bir deyişle hiçbir ayırım yapılmaksızın tüm dernek ve vakıflara ödenen kira bedellerinden bu tevkifatın yapılması gerekmektedir.

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  05.Mart.2010
  Nereden
  BURSA
  Mesajlar
  117
  Dernek eyer kira ödüyor ise hiç bir şekilde muhtasar beyannamesi vermekten imtina edemez. Kamu yararına çalışan dernek veya vakıflarda dahi kira stopajına dair muafiyet bulunmamaktadır. Kaldı ki bahsedilen özel bir dernek. G.V.K. md. 94'e göre stopaj kesintisi yapılıp muhtasar verilmesi gerekiyor.
  SAYGILARIMLA
  CEMAL KAVALA
  S.M.M.M.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •