Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 6111 SAY.KANUN YARDIM...

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    14.Mart.2012
    Mesajlar
    824
    Merhabalar,
    Yeni açılan bir işyerimde,yeni olaraksadece30 yaşında erkek bir işçi çalışmayabaşlayacaktır, yalnız kalfalık-işkur vb.gibi belgelerin hiçbiri yoktur.
    Bu işçi 29 yaşından büyük olduğu için 6111 sayılı kanundan yararlandırılabilir mi?

    Saygılarımla...

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    14.Mart.2012
    Mesajlar
    824


    güncel...

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    <div style="text-align: center; margin: 0cm 0cm 0pt -7.1pt" align="center"></font>6111 sayılı Kanun’un 74.maddesi ile getirilen

    </font></span></span>
    18-29 Yaş Teşviki Hakkında</font></span></span></div>
    <div></div>
    <div>6111 </span>sayılı Kanun’un 74. Maddesi ile</span>31/12/2015
    tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere,
    bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince işe
    alınan ve fiilen çalıştırılanların; işe alındıkları tarihten önceki altı
    aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet
    belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları, aynı döneme ilişkin
    işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki
    sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları ve bu maddede belirtilen
    diğer koşulları da sağlamak kaydıyla, 5510 sayılı Kanunun 81.
    maddesinde sayılan ve 82. maddesi uyarınca belirlenen prime esas
    kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine
    ait tutarı, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.</span></span></font></div>
    <div></div>
    <div>Süresi :</span></font></span></span> </span>31.12.2015 tarihine kadar işe alınan her sigortalı</span></span></font></div>
    <div></div>
    <div>Şartları :</span></font></span> </span>*</span> işe alındıkları tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları</span></span></font></div>
    <div> * aynı
    döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet
    belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları</font></span></span></div>
    <div> * </span>a)</span>18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan;</span></font></div>
    <div style="text-indent: 35.4pt; margin: 0cm 0cm 0pt 106.2pt">1) </span></font>Mesleki yeterlik belgesi sahipleri için </span>kırksekiz ay </span>süreyle,</span></font></div>
    <div style="margin: 0cm 0cm 0pt 141.6pt">2)</span></font>
    Mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi veya Türkiye
    İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarını bitirenler için </span>otuzaltı ay </span>süreyle,</span></font></div>
    <div style="margin: 0cm 0cm 0pt 141.6pt">3) </span></font>(1) ve (2) numaralı alt bentlerde sayılan belge ve niteliklere sahip olmayanlar için </span>yirmidört ay</span> süreyle,</span></font>

    b)</span>29 yaşından büyük erkeklerden (a) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinde sayılan belge ve niteliklere sahip olanlar için </span>yirmidört ay </span>süreyle,</span></font></div>
    <div style="text-align: justify; margin: 0cm 0cm 0pt 141.6pt">c)</span> (a) ve (b) bentleri kapsamına girenlerin Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde ilave olarak </span>altı ay </span>süreyle,</span></font></div>
    <div style="text-align: justify; margin: 0cm 0cm 0pt 141.6pt">ç)</span>
    5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi
    kapsamında çalışmakta iken, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra
    mesleki yeterlik belgesi alanlar veya mesleki ve teknik eğitim veren
    orta veya yüksek öğretimi bitirenler için </span>oniki ay </span>süreyle,</span></font></div>
    <div style="text-align: justify; margin: 0cm 0cm 0pt 141.6pt">d)</span> </span>18
    yaşından büyüklerden bu fıkranın (a), (b) ve (ç) bentlerine
    girmeyenlerin Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe
    alınmaları halinde </span></span>altı ay </span>süreyle, uygulanır.</span></span></font></div>
    <div></span></div>
    <div></div>
    <div>Teşvik Tutarı :</span></span></font></span></span>
    5510 sayılı Kanunun 81. maddesinde sayılan ve 82. maddesi uyarınca
    belirlenen prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta
    primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, işe alındıkları tarihten
    itibaren İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.</span></span></font></div>
    <div></div>
    <div>Diğer Hususlar </span>:</span></font></span></span>
    İşveren hissesine ait primlerin Fondan karşılanabilmesi için
    işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili olarak; 5510 sayılı
    Kanun uyarınca aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde
    Sosyal Güvenlik Kurumuna vermesi,sigortalıların tamamına ait sigorta
    primlerinin sigortalı hissesine isabet eden tutarını yasal süresi içinde
    ödemesi ve kapsama giren sigortalının işe alındığı işyerinden dolayı
    Sosyal Güvenlik Kurumuna prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin
    gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmaması şarttır.</span></span></font></div>
    <div style="text-align: justify; text-indent: 35.4pt">Sosyal
    Güvenlik Kurumuna olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin
    gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının 6183 sayılı Kanunun 48 inci
    maddesine göre tecil ve taksitlendirilmiş veya ilgili diğer kanunlar
    uyarınca prim borçlarının yeniden yapılandırılmış ve taksitlendirilmiş
    olması, bu tecil, taksitlendirme ve yeniden yapılandırma devam ettiği
    sürece işverenlerin bu fıkra hükmünden yararlanmasına engel teşkil
    etmez.</font></span></span></div>
    <div></div>
    <div>Teşvik Kapsamına Girmeyenler :</span></font></span> </span>Bu
    madde hükümleri; 21/4/2005 tarihli ve 5335 sayılı Kanunun 30 uncu
    maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait
    işyerleri ile 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa,
    4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı </span>Kamu İhale</span>Kanununa ve uluslararası anlaşma hükümlerine </span>istinaden yapılan alım ve yapım işleri</span>ile 4734 sayılı Kanundan istisna olan alım ve yapım işlerine ilişkin işyerleri, </span>sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar</span>ve </span>yurt dışında çalışan sigortalılar</span>hakkında uygulanmaz.</span></span></font></div>
    <div>5510
    sayılı Kanun gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde, çalıştırdığı
    kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler </span>bir yıl süreyle</span>bu maddeyle sağlanan destek unsurlarından yararlanamaz.

    GAYET AÇIK VE NETTT
    </span></font></span></div>

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    14.Mart.2012
    Mesajlar
    824
    a) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinde sayılan belge ve niteliklere sahip olmadığı için hiç faydalanamıyacak mı?

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    Sayın biluzm

    kanun gayet açık ve net derken kastımız detaylı incelenmesiydi zaten.. a bendinin 1 ve 2 numaralı alt bentlerıne haiz bir durum var ise uygulanacak süre açıkca belirtiliyor...kapsam altındadır..


    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    14.Mart.2012
    Mesajlar
    824
    Sayın Mustafa05,

    İlginiz için teşekkür ederim.
    O niteliklere sahip olmadığı için bildirmeyeceğim... 5510 sayılı kanundan faydalandıracağım sadece...
    İyi çalışmalar dilerim...

  7. #7
    Ziyaretci
    son altı ay içinde sigortalı değilse işçi bulma kurumuna kaydını yaptırıp ondan sonra işçi girişini yaparsanız 6 ay boyunca indirimden faydalanır

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •