Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mesai ücretleri

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  08.Eylül.2012
  Mesajlar
  2
  mesai zam ücretleri kat sayıları nasıl olmalıdır.? kat sayı oaranları

  oayaz

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  08.Eylül.2012
  Mesajlar
  2
  yardım
  oayaz

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.Nisan.2012
  Nereden
  EDİRNE
  Mesajlar
  147
  Haftalık çalışma süresinin sözleşmeler ile haftalık kırkbeş saatin altında belirlendiği durumlarda, haftalık kırkbeş saate kadar yapılan çalışmalar "fazla sürelerle çalışmadır" ve katsayısı % 25'tir. Bunlarda ve diğer normal haftalık kırkbeş saat çalışılan işyerlerinde, Kırkbeş saatten sonra yapılan çalışmalar ise "fazla çalışmadır" ve katsayısı % 50'dir.
  İş Kanunu kapsamında, işçilere; ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak ödenir. Çalışırlarsa, bu çalışmasaydı da alacağı bu ücrete ilave olarak, yukarıda açıkladığım esaslar kapsamında ilave ücret ödenir.
  Örneğin; haftalık 45 saatini tamamlamış bir işçi, 23 Nisan günü tam olarak çalıştırılır ise, o gün alacağı ücret normal ücretinin % 250'sidir. (1 ücret çalışmadan hak ettiği ücret + 1,5 ücrette haftalık 45 saat çalışmanın üzerinde çalışması karşılığı hak ettiği % 50 arttırılmış fazla çalışma ücretidir.)
  Eğer haftalık 40 saat çalışma yapılan bir işyeri ise ve o hafta 40 saatini tamamlamış ise; 45 saate kadar olan "fazla sürelerle çalışması" % 25, sonrası "fazla çalışma" sayılıp % 50 arttırılmak suretiyle hesaplama yapılacaktır.

  Saygılarımla,
  SMMM Hüseyin UZUN

  HER DAİM TEK YUMRUK TEK VÜCUT

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •