Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İŞE GİRİŞ 9.08 DOSYA AÇILIŞI

Müdavim Üye

Merhaba ,
    Arkadaşlar 09.08.2012 tarihi itibariyle işyeri bilirgesisi vermiştim.
    09.08 tarihi itibariyle bir giriş yapıldı. Çalışacak kişi saysı bir kişi belirtilmişti.
    Sözleşmeleri yapılan diğer çalışanlar var. Bunların girişini 3 Eylül tarihi itibariyle 5 kişinin girişini yapabilirmiyim.
    cezalı durmu söz konusu olurmu.
    İyi Günler

Kıdemli Üye
    Nereden
    EDİRNE
    İşyeri bildirgesinde belirtilen sigortalı sayısı, size sadece o sayı kadar çalışana ait sigortalı girişlerinin 30 gün içerisinde bildirimi rahatlığını verir, işyeri bildirgesinde belirtmediğiniz sigortalılar ise genel hükümlere göre yani çalıştırılmaya başlanmadan bir gün önce bildirilmelerine devam olunur.
    Bir örnek;

İşyeri bildirgesinde, beyan edilen 10 sigortalının 21/05/2001 tarihinde çalıştırılmaya başlanması halinde, bu sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin bir aylık sürenin tamamlandığı 21/06/2001 (dahil) tarihine kadar Kuruma verilmesi gerekmektedir. Aynı işyerinde, 24/05/2001 tarihinde işe başlatılan onbirinci sigortalının bildirgesinin en geç 23/05/2001 tarihinde Kuruma verilmesi gerektiğinden, bu tarihten sonra Kuruma verilen bildirge nedeniyle işveren hakkında idari para cezası uygulanacaktır.

Kısacası, siz bugün itibarıyla geriye dönük olarak o 5 işçinin girişini 3 eylül olarak bildirirseniz ceza ile muhatap olursunuz. Cezasız bir işlem için en erken 9 eylül başlangıç yapmalısınız.

Kolay gelsin.

SMMM Hüseyin UZUN
    HER DAİM TEK YUMRUK TEK VÜCUT

Müdavim Üye
    ben sürekli böyle durumlarla karşılaşan biriyim, 09.08 dosya açılışı çalışacak sigortalı olarak bir yazmışsınız en az bir kişinin girişini yapmak zorundasınız, bir ay içinde de ister 09.08 tarihine ister başka bir tarihe giriş yapmanızda bir sakınca yoktur. şöyle bir durum olsaydı 5 yazıp 3 kişi başlatsaydınız sorun olurdu, ama 1 yazdıysanız 10 kişide başlatabilirsin 30 kişide ben defalarca yaptım, halende yapmaya devam ediyorum. Kolay gelsin. Ssk 'nın cezaları uykularımızı kaçırmaya devam ediyor. Allah yardımcımız olsun.
    \"İnsanların sizden mucizeler beklediği günlerde elinizdeki imkanlarla baş başa kaldığınızda yalnızlığı yaşarsınız\"

Müdavim Üye
    Alıntı tbirkan Nickli Üyeden Alıntı
    ben sürekli böyle durumlarla karşılaşan biriyim, 09.08 dosya açılışı çalışacak sigortalı olarak bir yazmışsınız en az bir kişinin girişini yapmak zorundasınız, bir ay içinde de ister 09.08 tarihine ister başka bir tarihe giriş yapmanızda bir sakınca yoktur. şöyle bir durum olsaydı 5 yazıp 3 kişi başlatsaydınız sorun olurdu, ama 1 yazdıysanız 10 kişide başlatabilirsin 30 kişide ben defalarca yaptım, halende yapmaya devam ediyorum. Kolay gelsin. Ssk 'nın cezaları uykularımızı kaçırmaya devam ediyor. Allah yardımcımız olsun.
    1-2 sene içinde ceza yazıları, mükelleflerin adreslerine yağmaya başlar

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Arkadaşlar,
    Dosya açılış tarihinde vermiş olduğumuz sayının bir önemi yok. 1 yazın 3 giriş yapın.
    Ne diye ceza kesecekeler!!!
    Çok işçi aldınız İstihdam oluşturdunuz.
    Ben bire bir sordum bu soruyu.
    Rahat olun...
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Erdal ÇİNAL

Müdavim Üye
    İşyeri bildirgesinde, işe başlama tarihinde işe başlayacak işçi sayısı kadar işçinin, işe giriş bildirgesini 30 gün içinde verebilirsiniz. Ancak İşyeri Bildirgesinde, işe başlama tarihinde, işe başlayacak işçi sayısı 1 ise sadece 1 işçinin , işe giriş bildirgesini, işe başlama tarihinden itibaren 30 gün içinde verebilirsiniz. 1 den fazla işçinin işe giriş bildirgesini, işe giriş tarihinden itibaren 30 gün içinde veremezsiniz. Ceza keserler. İşyeri Bildirgesindeki işçi sayısından, fazla olan işçilerin, işe giriş bildirgesi, işe başlama tarihinden, en geç 1 gün önce, ssk ya gönderilmelidir. İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Onlara ceza kesildiğinde siz mi ödeyeceksiniz cezalarınıEdited by: Kusursuz_Fırtına

Ziyaretci
    Kusursuz fırtınanın gorusune aynen katılıyorum. Lutfen soruyu dıkkatlı okuyalım daha sonra dogru cevap verelım. Caykan bugun ıtıbarıyle 03.09 tarıhıne ıscı alabılırmıyım dıye soruyor. Bugun ıtıbarıyle 03.09.2012 ye ıscı alırsa bır gun oncesınden bıldırım yapılmadıgı ıcın ceza yer.

Yeni Üye
    Ceza söz konusu değil. Fiili olarak yapmadığınız ve kanunu okumadan yanlış bilgi vermeyiniz

Konu hakkında bir örnek :

https://muhasebeselhavadisler.blogsp...donuk.html?m=1

Ayrıca ssk online olarak size cezalı durum varsa ekranda bilgi veriyor.Edited by: erdalladre

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Alıntı caykan Nickli Üyeden Alıntı

Merhaba ,
    Arkadaşlar 09.08.2012 tarihi itibariyle işyeri bilirgesisi vermiştim.
    09.08 tarihi itibariyle bir giriş yapıldı. Çalışacak kişi saysı bir kişi belirtilmişti.
    Sözleşmeleri yapılan diğer çalışanlar var. Bunların girişini 3 Eylül tarihi itibariyle 5 kişinin girişini yapabilirmiyim.
    cezalı durmu söz konusu olurmu.
    İyi Günler

İlk dosya açma hali olduğu için,
    30 GÜN İÇERİSİNDE 08/09/2012 tarihi dahil istediğin tarihte işçi girişini yapabilirsin..
    tek şart ilk güstermiş olduğun işçi sayısı ve tarih aynı olacak..

Müdavim Üye
    Alıntı erdalladre Nickli Üyeden Alıntı
    Ceza söz konusu değil. Fiili olarak yapmadığınız ve kanunu okumadan yanlış bilgi vermeyiniz

Konu hakkında bir örnek :

https://muhasebeselhavadisler.blogsp...donuk.html?m=1

Ayrıca ssk online olarak size cezalı durum varsa ekranda bilgi veriyor.
    konuyu örnekle anlaşılır şekilde açıklamışlar, ama arkadaşlar ısrarla cezalı işlem diyorlar, ayrıca dediğiniz gibi işe giriş bildirgesini onaylarken cezalı bir durum söz konusu ise ekranda uyarı veriyor.