Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ŞAHIS İNŞAAT FİRMASI-DAİRE SATIŞI AİLE ONAYI

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  06.Temmuz.2011
  Mesajlar
  24
  selamlar,
  gerçek kişi/şahısolarak iştigal konusu inşaat olanbir açılış yaptık,
  kat karşılığı sözleşme yaparak bir inşaata başladı ve şu an inşaat tamamlanmak üzere.
  ilk dairesininde satışını bu hafta yapmak istemiş .. ama mükellefin söylediğine göre aile onayı olmadan daire satışı yapamıyormuş.. bu mükellefinde ailesiyle durumu iyi olmadığı için şuan onay alması imkansız.. iştigal konusu inşaat olan şahıs firmasının daire satışında aile onayına gerek var mıdır?
  varsa bu durumu nasıl aşabiliriz..
  yoksada bunu bankaya nasıl izah edebiliriz?

  teşekkürler.

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.Nisan.2012
  Nereden
  EDİRNE
  Mesajlar
  147
  Eşlerin aile konutu (ailenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yer, örneğin yazlık bu kapsam dışındadır.) üzerinde tek başına tasarruf etmesi yasaklanmıştır. Ancak bu husus tapu kütüğüne şerh edilmiş olmalıdır. Aksi halde iyiniyetli 3. bir kişi aile konutu niteliğindeki bir taşınmazı diğer eşin rızası olmadan yalnızca tapuda malik görünen eşin tasarrufu neticesi satın alabilir. Tapuda şerh olmasa da satın alan kişi bu taşınmazın aile konutu olduğunu biliyorsa veya bilmesi gerekli ise ( örneğin yakın akraba, komşu olması) malik olmayan eş bu satışın iptalini isteyebilir. Evin satışına rızası olamayan eşin tapuda aile konutu şerhini koydurması çok basittir; Malik olmayan eşin tek taraflı işlemi ile tapuya aile konutu şerhi konması mümkündür. Kaydına “Aile konutu şerhi” işlenen Taşınmazın malik eş tarafından, diğer eşin açıkça yazılı( noter tasdikli beyan veya resmi senet ile) rızası olmaksızın devri(satış, bağışlama vs.) veya üzerinde hak tesisi( ipotek,intifa,kira vs.) artık mümkün olmayacaktır. Arası iyi olmadığı eşi tek taraflı bir işlem ile "Aile Konutu Şerhi" koydurmuş olabilir. Şerh konmuş ise ve sizin aile konutu olmadığına dair itirazınız varsa şerhin kaldırılması için dava açılabilirsiniz. Konulan bir aile konutu şerhini Dava açmadan kaldırmak mümkün değildir.Yargıtay kararları da bu yöndedir.
  T.C.
  YARGITAY
  2. HUKUK DAİRESİ
  E. 2004/9589
  K. 2004/10505
  T. 23.9.2004
  • AİLE KONUTU ŞERHİ ( Kaldırılması İstemi - Taraflar Arasında İhtilaf Bulunduğu/Tapu Sicil Memurunun İdari İşlemle Mülkiyet Hakkını Sınırlayan Şerhi Kendiliğinden Kaldıramayacağı )
  • TAPUDA AİLE KONUTU ŞERHİNİN KALDIRILMASI İSTEMİ ( Tapu Sicil Memurunun İdari İşlemle Mülkiyet Hakkını Sınırlayan Şerhi Kendiliğinden Kaldıramayacağı - Taraflar Arasında İhtilaf Bulunduğu )
  • HAKİMİN MÜDAHALESİNİ GEREKTİREN HAL ( Aile Konutu Şerhinin Kaldırılması İstemi - Taraflar Arasında İhtilaf Bulunduğu/Tapu Sicil Memurunun İdari İşlemle Mülkiyet Hakkını Sınırlayan Şerhi Kendiliğinden Kaldıramayacağı )
  4721/m. 195
  2644/m. 26
  ÖZET : Davacı taşınmaz üzerine konulan "aile konutu" şerhinin kaldırılmasını istemiştir.

  Hiç kimse kanundan almadığı bir kamu yetkisini kullanamaz. Söz konusu taşınmaz malın aile konutu olup olmadığı yönünde taraflar arasında ihtilaf bulunduğuna göre tapu sicil memuru idari işlemle mülkiyet hakkını sınırlayan şerhi kendiliğinden kaldıramaz.

  DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

  KARAR : Davacı 8. numaralı taşınmaz üzerine konulan "aile konutu" şerhinin kaldırılmasını istemiştir.

  İzmir 2. Aile Mahkemesinin 6.11.2003 günlü kararı ile dava konusu taşınmaz üzerine aile konutu şerhi verilmiştir.

  Hiç kimse kanundan almadığı bir kamu yetkisini kullanamaz. Söz konusu taşınmaz malın aile konutu olup olmadığı yönünde taraflar arasında ihtilaf bulunduğuna göre tapu sicil memuru idari işlemle mülkiyet hakkını sınırlayan şerhi kendiliğinden kaldıramaz. ( 2644 sayılı Tapu Kanunu md. 26 )

  4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 195. maddesi uyarınca hakimin müdahalesini gerektiren bir hal ortaya çıkmıştır. Davacının isteği bu çerçevede değerlendirilip tarafların delilleri toplanarak sonucu uyarınca karar vermek gerekirken davanın gösterilen gerekçe ile reddi doğru bulunmamıştır.

  SONUÇ : Hükmün açıklanan sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine,işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 23.09.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

  Kolay Gelsin,

  SMMM Hüseyin UZUN
  HER DAİM TEK YUMRUK TEK VÜCUT

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •