Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: !!!!AYLIK İŞGÜCÜ ÇİZELGELERİ!!!!!

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    19.Aralık.2010
    Mesajlar
    1,302
    AYlık iş gücü çizelgelerinin takip eden ayın ilk haftası içerisinde gönderilmesi gerektiğini söyleyen işkur memuru yasal dayanağının 4904/21 sayılı yasal düzenlemeden aldığı söylüyor.

    Sizce???
    Madde 0021: Bilgi verme ve gizlilik
    (Madde 08.02.2008 tarih ve 26781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan
    Kanun ile Değişmiştir.)</font> Kurum tarafından, kamu ve özel kesim
    işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre
    içinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum
    hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz. İkinci fıkraya aykırı davrananlar
    hakkında TCK 136.md
    hükümleri uygulanır.
    YORUMSUZ</font>


  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    14.Nisan.2009
    Nereden
    İSTANBUL
    Mesajlar
    655
    valla ben 10 kişi üzerindekilere veriyorum oda aklıma gelince veriyorum ayın üçüne beşine bakmıyorum 2 aylık bile verdiğim oluyor 3-4 yıldır kesintisiz 8-10 firmaya veririm 1 kere ceza gelmedi. İşkura bir keresinde çıkışla ilgili geç bildirdiğim gerekçesiyle ceza geleceği söylenmişti bende "vereceğiniz cezayı tanımayacağımı" diye sert bir dilekçe yazmıştım ceza gelmemişti

  3. #3
    Ziyaretci
    ben ilk hafta içerisinde veriyorum çok afedersiniz sözüm formdan dışarı "itle dalaşacağına çalıyı dolaş" diye bir söz vardır ben her zaman devlete karşı ilk önce çalıyı dolaşmayı tercih edenlerdenim

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    41
    Mesajlar
    3,011
    YADIĞINIZ KANUN MADDESİ EĞER DOĞRU İSE ALTINI ÇİZDİĞİM İKİ KELİMEYE DİKKAT EDİN LÜTFEN....

    Madde 0021: Bilgi verme ve gizlilik
    (Madde 08.02.2008 tarih ve 26781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kanun ile Değişmiştir.) Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz. İkinci fıkraya aykırı davrananlar hakkında TCK 136.md hükümleri uygulanır.

    Ş.KARTAL

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    30.Ağustos.2012
    Mesajlar
    486
    Alıntı sevket Nickli Üyeden Alıntı
    <div>YADIĞINIZ KANUN MADDESİ EĞER DOĞRU İSE ALTINI ÇİZDİĞİM İKİ KELİMEYE DİKKAT EDİN LÜTFEN....</div>
    <div>*</div>
    <div>Madde 0021: Bilgi verme ve gizlilik </div>
    &lt;P ="p_a"&gt;(Madde 08.02.2008 tarih ve 26781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kanun ile Değişmiştir.)</font> Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz. İkinci fıkraya aykırı davrananlar hakkında TCK 136.md hükümleri uygulanır.
    &lt;P ="p_a"&gt;
    İdarenin, bir mükelleften münferiden bilgi istemesi, "yazılı olarak" ve Tebligat Kanunun hükümlerine uygun şekilde yapılması gerekir. Ayrıca, kanunda farklı bir süre belirtilmediği sürece, idarenin bilgi almak için, mükellefe vereceği süre 15 günden az olamaz.Edited by: Kusursuz_Fırtına

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •