Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sürücü Kursu

Kıdemli Üye
    Saygı değer üstadlarım, sürücü kursu faaliyetinde bulunan bir mükellefim var,
    bu sürücü kursunda ayda 20 saat ilk yardım dersi veren 657 ye tabi memur bi arkadaş
    ayda 24 saat motor dersi veren bağkur emeklisi ve ayda 24 saat trafik dersi veren 4/b ye tabi mükellefiyet kaydı olan ama emekli değil bi arkadaş var.

şimdi ben bunlara sigorta yapacakmıyım ?

yoksa sadece saatlik ücret karşılığı bordroda stopaj ve damga vergisi mi
    tahakkuk ettirecem ?

Ziyaretci
    4/c li için sadece bordro (a.g.i hariç)
    4/b li sigortalı olacak normal bordro (tartışmaya açık)

Kıdemli Üye
    Nereden
    Konya

ders saat ücretli hocaları puantaj saat sayısına göre ssk günü belirtip, ssk'ları yapılacak,<div>istisna olarak 4/c li hocaların sadece bordro yapılacağı biliyorum diğerleri ssk yapılacak.</div><div>örnek : ilk yardım hocası ayda 12 saat derse giriyorsa 12/7,5=1,6(2 gün olacak şekilde yapılacak)</div><div>kesirli çıkan rakam kesinlikle yukarıya tamamlanacak...</div><div>iyi çalışmalar</div>

Müdavim Üye
    sosyal devlet ilkesi gereği herkes tek sağlık güvencesi altında olmalı fakat anlamadığım nokta bu 4/b li ler neden ayrıca 4/a lı yapılmak istenirki şimdi 4/a lı girişi yapılınca zaten 4/b otomatik iptal oluyor giriş bildirgesinde de uyarıyor sonra tekrar kuruma gidip 4/b ye devam etmek istediğini bildirirse 4/b ve 4/a birlikte gidiyor 4/a &gt; 4/b den veya hangisi önceyse mantığıyla biri birini yiyor falan ... müfettişler hadi işyerinde iş kazası olsa ne yapacaksın diyor başka müfettiş biz tutanaklarda 4/b li olduğunu yazarız sonraki araştırmalarda 4/b li olduğu anlaşılmazsa vay haline diyor konu baya baya karışık yani ama dayanaklarıyla biri bu konuya açıklık getirirsede iyi olur.
    yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Kıdemli Üye
    Nereden
    Konya

ben şahsen yaptığım işi söyleyim, 4/b emekli olmayanlara, ssk işlemi yapmıyorum, çünkü ssk dan aldığımız bir yazı var

Müdavim Üye
    Alıntı vatan315 Nickli Üyeden Alıntı
    ben şahsen yaptığım işi söyleyim, 4/b emekli olmayanlara, ssk işlemi yapmıyorum, çünkü ssk dan aldığımız bir yazı var
    bende aynı işlemi yapıyorum fakat içim rahat değil çok şükür işkazası ile karşılaşmadık bazılarıda saat doldurmak için formalite zaten
    yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Kıdemli Üye

şu şekilde özetlersek
    1-Emekli olan(sosyal kurumu ne olursa olsun)birisine:sosyal güvenlik destekleme primi yatıralacak
    2-Bağkurlu veya 657 tabi ise:Tek sigorta ilkesi gereği sgk yapılmayacak sadece gelir v. ve damga v.ödenecek
    3-Başka bir yerde 4 c ve 30 gün kadrolu ise kendi kurumunuzda ancak ders ücreli olmak zorundadır.