Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kamu denetimi özelleşiyor!

Hybrid View

Müdavim Üye

<div align="center">Kamu denetimi özelleşiyor!</font><h1> HAZAL ATEŞ</font></h1> 03.09.2012 </div>

2 yıldır çalışılan Denetim Reformu, Başbakanlığa sunuldu.
    Çalışmada denetimlerin artık kamu yerine bağımsız ve uzman kişilerce yapılması
    öngörülüyorHükümet, kamu denetiminde köklü revizyona gidiyor. İki yıldır
    üzerinde çalışılan "Denetim Reformu" çalışması Başbakanlığa sunuldu. Teftiş
    kurullarının alan, piyasa-sektör denetim görev yetkilerinin kaldırılması
    öngörülen çalışmada, "Denetimleri bağımsız uzman birimleri yerine getirmeli.
    Piyasa-sektör denetiminde soruşturmayı adli makamlar yürütmeli. Soruşturma
    raporları, ceza odaklı denetim son bulmalı" denildi. Başbakanlık Teftiş Kurulu
    da dâhil binlerce denetim elemanını ilgilendiren "Türk Kamu Yönetiminde Teftiş
    ve İç Denetim" araştırma projesi tamamlandı. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi
    Enstitüsü (TODAİE) öğretim üyesi Doç. Dr. Örsan Akbulut başkanlığında yürütülen
    çalışma kapsamında 32 yılı kapsayan dosya taraması yapıldı. Toplam 147 denetim
    biriminden veri alınarak yapılan araştırma devlet denetiminin bağımsız birimler
    tarafından yapılması öngörülüyor. Mevcut teftiş sisteminin kurumsal bir yapısı
    olmadığı, iç denetimin de Türk kamu yönetimi ile yapısal olarak uyum
    sağlamadığına dikkat çekilen araştırmada şu tespitlere yer verildi:

Denetime bağımsız uzman

Teftiş denetimi kurumsal değil, iç
    denetim ise Türk kamu yönetimi ile yapısal olarak uymuyor. ? Teftiş kurullarının
    alan, piyasa-sektör denetimi ile ilgili görev ve yetkileri kaldırılmalı. ?
    Denetimleri bağımsız uzman birimleri yerine getirmeli. ? Piyasa-sektör
    denetiminde soruşturmayı adli makamlar yürütmeli. ? Devletin sanayi, ticaret,
    sağlık, eğitimle ilgili düzenleme yapması, sektörü denetlemesi sonucu doğurmaz.
    Düzenleme yetkisi gözetleme hakkını kapsar. ? Denetimde yapılandırma birim,
    unvan odaklı olmamalı, denetim zemini olmalı. Kamu yönetiminde, üniversiteler ve
    yerel yönetimler hariç, toplam 8 bin 886 denetim çalışanı-müfettiş, denetmen,
    kontrolör, iç denetçi istihdam ediliyor. ? Denetim sürecinde çalışma hakkı,
    barışı ihlal ve ihmal etmemeli. ? Soruşturma raporları ağırlıklı teftiş ve
    denetim son bulmalı. Ceza odaklı denetimler hataları önlemiyor, iş performansını
    olumsuz etkiliyor. ? Kamu yönetiminde bakanlık ve diğer kamu kurumlarının merkez
    örgütlerinin teftişi büyük ölçüde yapılamıyor. Teftiş denetimi, yoğun bir
    biçimde taşra denetimi odaklı yerine getiriliyor. Teftiş denetiminin tamamen
    mevzuata uygunluk bakımından yapılması da yetersizliktir. ?Teftiş ve iç denetim;
    risk analizlerine, performansa ve standartlara dayalı olarak yapılmalı. Denetim,
    denetlenenlerle işbirliği içinde yapılmalı, denetim raporu sonuçları
    paylaşılmalı, izlenmeli ayrıca iyi uygulama örnekleri
    ödüllendirilmeli.<div></div><div></div>https://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/09/03/kamu-denetimi-ozellesiyor

</span>
    Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye

Sayın meslektaşlarım Kamu Denetiminin de Özelleşme yolunda olduğu aylar öncesi yine burda yazmıştım.Kısacası Denetimimin kısa ve uzun vadede önemi yadsınamaz.Onun için ki buna sadece kolaycı anlayışıyla bakmayalım.Kamu kurumlarına da denetim yapabilmeniz için denetçilerin Uluslararası geçerli olan lisansları tanıyacaklarını şimdiden belirtirim.Aynen Son çıkan Yönetmeliklerde (CISA) Bilgi Sistemleri Denetçisi Belgesi aradıkları gibi Denetim de de Uluslararası olmayan belgelerin geçerliliği olmayacaktır.Bunu yapabilmeniz için bile belli kalite standartları dahi gelecektir.Yani sadece belge de yeterli değil.Kendimizi bu konuda mümkün olduğunca iyi yetiştirmeliyiz.Sonra biz pastadan pay alamıyoruz diye dert yanmanın mantığı yok.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)