Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İş Sözleşmesinin İşçi Tarafından Feshi Hk.

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    10.Ağustos.2005
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    52
    İnşaat firmasının taşeronluğunu yapanalt firmadasigortalı olan kişi, ücretlerinin ödenmemesi ve işyeri yetkililerinin işi bırakıp, iflasta bildirmeden ortadan kaybolmaları sebebiyle; inşaatıyapan ana firmaya giriş yaparlarsa (işe girişleri bu firmadan yapılırsa), eski firma yönünden tazminat hakları kaybolur mu ?

    Eski firmaya Noter yoluylaihtarda bulunmaları gerekir mi, bu bildirim yeni işe girlşten önce mi olmalı, sonra da olur mu ?
    Bu günümüzü çalan iki hırsız var; geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız ve geleceğe ilişkin kaygılarımız.

  2. #2
    Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    Yaş
    52
    Mesajlar
    14,898
    sayın adaşım,eğer usulüne uygun çıkış olmazsa yani 4857/26.maddeye göre o zaman tazminat hakkı olmaz,26.maddeye göre işlem yapmak için işçinin bu durumu öğrendiği günden itibaren kanuna göre 6 gün geçmemesi lazım ve bu şekilde işlem yapmazsa bu hakkı gider,bildirimde süre önemlidir ister yeni işe girsin isterse girmesi bu sorun olmaz çünkü zaten ortada sözleşmeyi fesih yetkisi vardır 4857/24-II kapsamında işçinin,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •