Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TASFİYE MEMURU HK

Üye duduozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya

Her iki ortağı da yabancı uyruklu olan bir limited şirket tasfiyeye girecektir. ATSO ortaklardan birisinin tasfiye memuru olması halinde bir de Türkiye vatandaşı ve Türkiye'de yerleşik ek bir adet tasfiye memuru talep etmektedir. Biz dışarıdan bir adet tasfiye memuru atadığımız takdirde sözkonusu tasfiye memurunu SGK'ya tabi tutarak bordro altına alıp bildirmemiz gerekiyor mu? Bu konuda daha önce işlem yapmış arkadaşların yönlendirmesine ihtiyacım var. Yardımlarınız için teşekkürler.

Müdavim Üye

tasfiye memurundan tasfiye memuruna göre değişecek bir durum formaliteden çakma memursa gerek yok gerçekten memursa işyerinde bi zatihi duracak işlemleri yürütecekse başkaca bir sosyal güvencesi yoksa koyu olan tartışma konusudur sigorta müfettişleri işyerine denetime geldiğinde sen kimsin tasfiye memuruyum önce birbirlerine bakarlar o ne demek ya diyegülümserler sonra işyerinin sahibimisiniz derleryok efendim şimdi şöyle izah edeyim derken dur kardeş biz tutanağı tutalım sen sonra izah edersin derler t.c. kimlik no nu adını soyadını hani derlerya hep anamı soruyorlar hiç babamı soran yok hesabı bir güzel sorarlar tutanağa imzanıda alırlar daha dur bitmedi sonra gider memur el ense yatar sonra kontrol memurunun biri uykudan uyanır bu uyku tabi 10 ayı bulabilir geriye dönük sana bir rapor tutar şaşkın şaşkın gelen postacıya bakarsın ve uzunca raporu alırsın eline postacıya bu ne dersin postacı ben bilmem sensen al imzala şurayı der gider sonra sen ilk önce m.gülşenin sitesinde konuyu araştırırsın konuyu fazla sündürdüm galiba sonunda soluğu mahkemede alibilirsiniz
    yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Nereden
    Antalya
    Ben size daha hukuki bazda cevap vereyim o zaman...
    Yed-i emin ve tasfiye memurları yargı kararı ile işveren adına hareket etmek üzere atanırlarsa işveren vekili olarak kabul edilerek, görevlerini atamaya istinaden yerine getirdiklerinden ve işverenin serbest iradesiyle yapılmış bir görevlendirme de olmadığından hizmet akdi doğmayacak; bu nedenle de SGK'lı olmasına gerek yok. Ancak burada herhangi bir yargı kararına istinaden görevlendirme olmayacağı yani tam tersi işverenin serbest iradesiyle yapılmış bir görevlendirme olacağı için hizmet akdi sözkonusu olacak ve tasfiye memuru da bu nedenle SGK'lı olacaktır.
    Aradığım sizinkisi gibi bir cevap yerine yukarıda yaptığım tarzda bir cevaptı. Yine de nazik yorumunuz için teşekkürler...

Nereden
    Antalya

Pardon eklemeyi de unutmuşum "ismailgabakci";
    Dediğiniz gibi "sen ilk önce m.gülşenin sitesinde konuyu araştırırsın" gibi bir durum olmadı. Buraya yazmadan önce SGK'yı aradım, bu konuda cevabı olan bir tane muhatap bulamadım. Herkes topu birbirine attı. Sonrasında internette araştırdım, yine de olmadı. En sonunda biraz mali biraz hukuki konuların olduğu bir sitede buldum sorumun cevabını.

Eğer burada konu araştıranlar hor görülüyor gibi bir durum sözkonusuysa sevgili Admin, sevgili meslektaşım ve hemşerim Mustafa Gülşen'e havale ediyorum sizi...

Müdavim Üye
    sayın duduozkan ben sizi rencide etmek için yazmadım yazdıklarımı tekrar okumanızı tavsiye ediyorum bu gün galiba bazı kişiler veya ben sol tarafımızdan kalktık
    yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Üye
    Her girdiğim başlıkta bir çekişme var bu ne ya.

Bir bedeli var, çok büyük bir bedeli var.
    Bir sözün, veya bir dokunuşun..

Müdavim Üye
    bilmiyorum valla sanki bir kasıt var gibi algılıyorum bende en iyisi forma bu gün ara vermek olacak

Üye
    İsmail bey olmaz öyle şey, yola devam, bilgiye devam.

Bir bedeli var, çok büyük bir bedeli var.
    Bir sözün, veya bir dokunuşun..