Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    SELAM
    Yapı müteahhitliği uygulamasında 500 m2 geçen yapılarda müteahhitlik sözleşmesinde sadece müteahhitlik hizmeti için bi bedel belirleyip onun faturası mı kesilecek yoksa müteahhit bütün inşaat malzemelerini ve işçilikleri temin edip iş bitiminde mal sahibine inşaatın bütünü için mi fatura kesecek kanunda ve yönetmeliklerde bu konuda açık bir ibare bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
    ZEKİCENGİZ

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl müdürlüğünden aldığım bilgiyiyi aktaraım size;<div></div><div>özel bina inşaatlarında 2 kat'larda yapı mütaahhitliği zorunluluğu yok.(Şahıs kendisi yaptırabilir)</div><div>m2 hesabından ise 500 m2 ye kadar olanlarda yapı mütaahhitliği zorunluluğu yok.(Şhaıs kendisi yaptıabilir)</div><div></div><div>Bunların üzerinde olursa herşey yapı mütahhidi üzerinden yürüyecek. Yapı denetim ise farklı bir şey 10 m2 olsada yapı denetim şarttır.</div>
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM

Sorum işin yapı denetim boyutu ile ilgili değil vergisel boyutu ile ilgili daimi yapı müteahhidi işi yaptığı takdirde sadece müteahhitlik hizmeti için fatura kesmek yeterlimi yoksa bütün işlemler müteahhit üzerinden yürüyüp iş bitiminde toplam inşaat için mi fatura tanzim edilecek öğrenmek istediğim bu
    ZEKİCENGİZ

Ziyaretci
    sayın ASİL denetimde 10 m2 olsada denetime tabi , onda da 200 m2 sınır var değişmediyse tabi 200 m2 yapı denetime tabi değil diye biliyorum

Kıdemli Üye
    Nereden
    muhasebe
    müteahhit taşeronamı yaptırıyor işlerini.yoksa kendisi bütün işcilik tuğla çimento vs. alıptamı yapıyor ? iş bitince %18 kdv Lİ FATURA kesecek yanılıyormuyum ?
    saygıyla

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Ticaret ve hizmette işlenerek monta edilen malzeme hizmeti yapan tarafından temin edilmiş ise toplam satış bedeli üzerinden müşteriye satış yapılacağı açıktır.Hizmeti yapan aldığı ilk malzeme ve maddeleri hali ile kendine fatura ettirecek satış halinde giren malzemeden meydana gelen eseri işçiliği karı malzeme bedeli ile satış yaparak yeni sahibine aktaracaktır.
    Malzeme mal sahibine ait olup sadece işçilik yapılan işlerde anlaşılan işçilik bedelli veya alınan bedel fatura edilerek satılacaktır.Yapı denetim uygulamasında denetim firmaları karşısında işten anlayan proje okumasını bilen teknik kadrosu olan mütaahhit istemektedir sade vatandaş arsa sahibi ile sözleşme yapamamaktadır.Ruhsatlarda dikkat ederseniz mütaahhit adı yazılıyor .Sade vatandaş teknik kadrosu olmayan ekipmanı olmayan son kullanıcı durummunda olanlar işçi kahvesinden çağıracağı elemanlarla iş olmayacağından teknik bilgi ekipman gerektiğinden muhakkak bir mütaahhit veya taşarondan hizmet almakdadır başka seçeneği yoktur.Hatta büyük şehirlerde her yere kamyon belli saatlerde girebildiğinden organizasyon olmadan yapılamaz .Mütaahhit ve taşaronlar vergiden kaçmak için mal sahibi adına sgk dosyası açılmasını istemekte aradan sıyrılmaya çalışmaktadır.Böyle bir uygulamaya alet olan mal sahibi vergi kayıp ve kaçağına iştirak etmiş oluyor.Bir iş faturalı 5 tl ye yapılıyorsa faturasız 3 tl ye yapılabilmektedir bu da mal sahibinin işine gelmektedir ama yaptırdığı imalatın üretim belgeleri eksik olmaktadır.Kanunlara herkes uymalıdır.İyi çalışmalar.