Sayfa 3 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu
Toplam 144 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ne olacak Ymm'lerin hali.

Üye
    Fatih Bey, Sayın YMM(Üstadımız diyelim yine saygıyı elimizden bırakmayalım...) Şükrü bey "Fatihbey lütfen Alkışlamalarına izin vermeyiniz" diyorlar yani sizi provaka ettiğimi düşünüyorlar. Ve burdan da kendilerine pay çıkarıyorlar. Yine Söylüyorum Meslekten O Zorlu sınavları atlatıp YMM olmuş üstadlarımıza saygımızı yineliyorum. Onlar zaten üzerlerine alınmazlar. Onlar YMM lik mesleği kalksa bile Seve Seve SMMM ünvanıyla bu mesleği yine icra ederler. Sen yıllarca Bilmem nerenin defterdarlığını,x bankasının müdürlüğünü, falanca kurumun Müfettişliğini yapmışsın emekli olmuşsun aradan 3-5-10 yıl geçmiş 3568 sayılı yasa çıkmış ve hiçbir emek sarfetmeden YMM Bürosunu kurmuşsun Buna eyvallahta Karşıt incelemeyi gönderdikten sonra "Ben Eski ......(Bilmem nere) defterdarıyım, Eski SSK,Çalışma Müfettişiyim, Eski Hesap uzmanıyım,Eski Gelir Kontroloruyum. (SMMM ünvanlı meslektaşıma Yani Bana) Yahu Ali Şu karşıt incelemeyi gönderdim niye halen cevap vermedin şunu hallet acele gönder benimde işim gücüm var Seninle uğraşamam Vergi dairesine rapor vereceğim." Benim ne cevap vermem gerekirse bende onun cevabını verdim. Yani Anadolu tabiriyle Biraz Ters bir uslupla cevap verdim. Bu defa Mükellefe dönüp Yahu neolur muhasebecine söyle lütfen şu karşıt incelemeyi hazırlasın göndersin Yoksa DEFTERLERİN VERGİ DAİRESİNDE İCELEMEYE GİDER diyerek mükellefin gözünü korkutuyor. mükellefde bizden defterini almakla tehdit ediyor. Dolayısıyla İlgili Üstadımız burda bile YMM ünvanını kullanmıyordu.

Efendim Biz 8 YMM odasıyız Türmobdan ayrılır kendi birliğimizi kurarız. Bu güne kadar nerdeydiniz. Bunlar kuru tehditler. Ayrılsınlar. Yukarıdada belirttiğiniz gibi dünyada bir adı bile bilinmeyen bir ünvanın mensubusunuz. Dünkü yazımda yazdığım gibi yine Bu pastayı bizimle seve seve paylaşacaksınız mecbursunuz bütün iş bizim elimizden çıkıyor. SMMM olmadan siz bir hiçsiniz.Bunu bu kadar açık ve net söylüyorum.Onun için fatih beyin yazdıklarını herzaman Ayakta alkışlıyorum. Provake de etmiyorum. Ben bu işin mutfağındayım. Saygıdeğer üstadım. Sizin gibi bu işin Locasında değilim.

Şimdiden ağlayan YMM üstadlarımızı görür gibiyim. YMM lik ünvanın almış olan üstadlarımın tamamı emeklidir. Evini almıştır,Arabasını almıştır,çocuklarını evlendirmiştir.(Bunuyazarken hiçbir YMM üstadın Malında varında asla gözüm yoktur.)Yatı,Katı,herşeyi vardır.Ama daha fazlasını istiyorlarsa Allah gözlerini doyursun diyorum başka birşey demiyorum.

Üye
    Yani Sonuçta İnsanlar hangi yaşta olursa olsunlar Paylaşmayı bilmeliler,İnşallah önümüzdeki dönemde Türmobdaki seçimlerte ünvana oranla temsil sayısıda düzeltilir ve adil bir seçim olur....

Ziyaretci
    kibir ve gurur hastalığından kurtulsalar,,gerisi gelecek ama işleri zor,,,rızkı veren Allah biri ymm lere iletsin,,,,

Müdavim Üye
    Alıntı sukrusenalp Nickli Üyeden Alıntı
    Fatih bey merhaba,

Bazı arkadaşların sizi alkışlamalarına lütfen izin vermeyiniz.

Şükrü ŞENALP
    Yeminli Mali Müşavir
    Sayın YMM meslektaşım muhtemelen yaşça büyük olduğunuz için abimiz bence alkışlara ses çıkarmayın ki meslek mensuplarının aklına başka protestolar gelmesin.

Benden şubat ayında geçici vergi arefesinde defter yazdıracaksın çünkü tam tasdik raporu vereceğim (haziran da verilecek rapordan bahsediyor) diyerek baskı yapan ağzının payını alınca açıp mükellefe şikayet eden çok ama çok sayın üstadlarla !!! muhatap olduğum için aklıma gelen protesto şekillerini inanın bilmek istemezsiniz. Sayın Yeminli Mali Müşavir Şükrü ŞENALP üstadım.

Kıdemli Üye
    İnanın arkadaşlar ymm leri üzülerek izliyorum.Hiç bir meslek camiasında bu kadar kibir,bu kadar kendini beğenmişlik ve bu kadar kendini üstün görme psikolojisi yok(istisnaları tenzih ederim).Peki nedir bu meslek camiasını bu kadar şımartan sebepler.
    1)smmm,sm lerin üstad kelimesi(öyle meslektaşlarımızı tanıyorumki ymm deyince elini önüne bağlıyor.Ben bu durumu hep türk filimlerindeki zangin evin katibi gibi görüyorum)
    2)Dünyada örneği olmayan bir meslektir ymm.Tamamen maddiyat üzerine inşa edilmiş olan bu mesleğin mensupları bu kadar kendini üstün görmelerinin bir diğer nedeni ise elde etmiş oldukları gelirin(haksız)kendilerine vermiş olduğu güç.
    3)Devletin çeşitli yerlerinde görev alan(gelir uzmanı,denetmen v.s) ve daha sonra emekli olup devletin tüm olanaklarını kullanmaları
    4)Türmob gibi smmm lerin en üst kuruluşu olan bir yerde bile 5-4 gibi bir adaletsizlik.

Değerli meslektaşlarım mali müşavir mesleğini ayaklar altına alma gayretiyle uğraşmakta olan ymm lere herkesin gerekli yerlerde,platformlarda,bizzat bağlı olduğu odada gerekli olan cevabı vermeleri kendilerine olan saygılarını artıracağını düşünüyorum.
    Hepinize hayırlı çalışmalar diliyorum.

Ziyaretci
    Alıntı gozy Nickli Üyeden Alıntı
    İnanın arkadaşlar ymm leri üzülerek izliyorum.Hiç bir meslek camiasında bu kadar kibir,bu kadar kendini beğenmişlik ve bu kadar kendini üstün görme psikolojisi yok(istisnaları tenzih ederim).Peki nedir bu meslek camiasını bu kadar şımartan sebepler.
    <div>1)smmm,sm lerin üstad kelimesi(öyle meslektaşlarımızı tanıyorumki ymm deyince elini önüne bağlıyor.Ben bu durumu hep türk filimlerindeki zangin evin katibi gibi görüyorum)2)Dünyada örneği olmayan bir meslektir ymm.Tamamen maddiyat üzerine inşa edilmiş olan bu mesleğin mensupları bu kadar kendini üstün görmelerinin bir diğer nedeni ise elde etmiş oldukları gelirin(haksız)kendilerine vermiş olduğu güç.</div>
    <div>3)Devletin çeşitli yerlerinde görev alan(gelir uzmanı,denetmen v.s) ve daha sonra emekli olup devletin tüm olanaklarını kullanmaları</div>
    <div>4)Türmob gibi smmm lerin en üst kuruluşu olan bir yerde bile 5-4 gibi bir adaletsizlik.</div>
    <div>*</div>
    <div>Değerli meslektaşlarım mali müşavir mesleğini ayaklar altına alma gayretiyle uğraşmakta olan ymm lere herkesin gerekli yerlerde,platformlarda,bizzat bağlı olduğu odada gerekli olan cevabı vermeleri kendilerine olan saygılarını artıracağını düşünüyorum.</div>
    <div>Hepinize hayırlı çalışmalar diliyorum.</div>
    <div>*</div>
    <div></div>
    <div></div>
    <div></div>Sayın gozy yazdıklarınıza katılıyorum. Maalesef kabahat bizim meslektaşlarda herkes önüne gelen her YMM'ye hak etmediği halde ayrıca bana göre beşeri yönden de uygun olmadığı halde gerekip gerekmediğine, şık olup olmadığına bakmaksızın her ortamda her an ÜSTAD derse elbette olacağı budur. Üstad öyle her yerde kolaylıkla kullanılacak bir hitap değildir.
    <div>
    &lt;H3&gt;Üstad Nedir? Üstad Ne Demek? Üstad Neye Denir?&lt;/H3&gt;

(i. F.) (Arapça’da da kullanılır).

1.Öğretici: Benim üstâdımdır.

2.Bir fen ve hüner, bilhassa san’atta en ileri dereceye erişmiş: Ustâd-ı Azam.

3.Mahir, san’atında mahareti olan, usta: Ustâd işi.
    <div>*</div>
    <div>YMM'ler kime ve neyi öğretmişler neyin ustalarıdır belli değil. Kendimizi küçük düşürmeyelerim üstad üstad diye takılmayalım. Tabii bunun tersi olarak saygısızca da davranalım demiyorum her şey eşitlik ve karşılıklı nezaket ve hakkaniyet kurallarıyla gelişsin ve devam etsin. O size Ahmet Bey diyecek sizde Mehmet Bey diyeceksiniz.</div>
    <div>*</div>
    <div>*Öyle gönderdikleri her tutanağı hazırlayıp*göndermeyin bu bizim işimiz değil hiç mecbur değiliz onların işi gelip doldurmaları veya birini gönderip doldurtmaları gerekir. Hatta fotokopi çektirmek istediklerinde buyrun dışarıda çektirin diyoruz onlara kağıt v.s. harcamak mecburiyetinde değiliz. Boş imzalı tutanak gönderip doldurun derlerse kesinlikle kabul etmeyin disiplin ve görev suçu işlemiş olurlar Türmob buna karşı çıkıyor hatta bu konuda genelge bile yayınladı. Ben bu şekildeki talepleri hep geri çevirdim Şehir dışı veya başka geçerli sebeple ısrar ve rica ederlerse parasını öderlerse yaparsınız Ben birkaç defa bu şekilde işlem için ücret aldım bile. Müşterilerinize şikayet ederlerse hiç korkmayın bunu müşterinize güzelce ve rahatlıkla açıklarsınız ben açıkladım müşterim gayet güzel anlayışla karşıladı. Hatta sizde dönün onun müşterisine şikayet edin ( sizden parayı tam alıp işi bize yüklemeye çalışıyor bu yüzden işiniz gecikiyor ) dersiniz inanın ben yaptım çok etkili oluyor. Madem bu iş için ücret ödeniyor tutanak işi de işin bir parçası ise paylaşmayı bilmeliler yoksa gelip kendileri yazar götürüp müşterimize imzatırlar ben öyle yapıyorum sizede tavsiye ederim.</div></div>Edited by: engin143

Üye

Sayın gozy yazdıklarınıza katılıyorum. Maalesef kabahat bizim meslektaşlarda herkes önüne gelen her YMM'ye hak etmediği halde ayrıca bana göre beşeri yönden de uygun olmadığı halde gerekip gerekmediğine, şık olup olmadığına bakmaksızın her ortamda her an ÜSTAD derse elbette olacağı budur. Üstad öyle her yerde kolaylıkla kullanılacak bir hitap değildir.

&lt;H3&gt;Üstad Nedir? Üstad Ne Demek? Üstad Neye Denir?&lt;/H3&gt;

(i. F.) (Arapça’da da kullanılır).

1.Öğretici: Benim üstâdımdır.

2.Bir fen ve hüner, bilhassa san’atta en ileri dereceye erişmiş: Ustâd-ı Azam.

3.Mahir, san’atında mahareti olan, usta: Ustâd işi.

YMM'ler kime ve neyi öğretmişler neyin ustalarıdır belli değil. Kendimizi küçük düşürmeyelerim üstad üstad diye takılmayalım. Tabii bunun tersi olarak saygısızca da davranalım demiyorum her şey eşitlik ve karşılıklı nezaket ve hakkaniyet kurallarıyla gelişsin ve devam etsin. O size Ahmet Bey diyecek sizde Mehmet Bey diyeceksiniz.

Öyle gönderdikleri her tutanağı hazırlayıpgöndermeyin bu bizim işimiz değil hiç mecbur değiliz onların işi gelip doldurmaları veya birini gönderip doldurtmaları gerekir. Hatta fotokopi çektirmek istediklerinde buyrun dışarıda çektirin diyoruz onlara kağıt v.s. harcamak mecburiyetinde değiliz. Boş imzalı tutanak gönderip doldurun derlerse kesinlikle kabul etmeyin disiplin ve görev suçu işlemiş olurlar Türmob buna karşı çıkıyor hatta bu konuda genelge bile yayınladı. Ben bu şekildeki talepleri hep geri çevirdim Şehir dışı veya başka geçerli sebeple ısrar ve rica ederlerse parasını öderlerse yaparsınız Ben birkaç defa bu şekilde işlem için ücret aldım bile. Müşterilerinize şikayet ederlerse hiç korkmayın bunu müşterinize güzelce ve rahatlıkla açıklarsınız ben açıkladım müşterim gayet güzel anlayışla karşıladı. Hatta sizde dönün onun müşterisine şikayet edin ( sizden parayı tam alıp işi bize yüklemeye çalışıyor bu yüzden işiniz gecikiyor ) dersiniz inanın ben yaptım çok etkili oluyor. Madem bu iş için ücret ödeniyor tutanak işi de işin bir parçası ise paylaşmayı bilmeliler yoksa gelip kendileri yazar götürüp müşterimize imzatırlar ben öyle yapıyorum sizede tavsiye ederim.
    [/QUOTE]

Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sayın adigesmmm,

Üye proflinize bakyım 1980 yılında dünyaya gelmişsiniz. 32 yaşındasınız.

4 yıllık üniversite bitirip, hiç ara vermeden 3 yıl staj yapıp, ilk seferde sınavı kazanıp SMMM unvanına hak kazansanız 10 yıl sonra da YMM sınavına hak kazanacağınızı düşündüğümüzde henüz kat edilecek biraz daha yol görünüyor.

1977 yılında mesleki faaliyete başladım, onlarca mesleki konuda makale yazdım, yüzlerce mesleki eğitimde görev aldım, 10 yıldan fazla İstanbul ve Galatasaray Üniversitelerinde vergi, muhasebe, mali analiz, denetim dersleri verdim, yüzlerce öğrencim oldu.

Kendimden örnek verdim, diğer meslektaşlarımın da YMM veya SMMM hiç farketmez başarıları olduğunu biliyorum.

Sizi ve sizin gibi düşünen arkadaşları sakin olmaya davet ediyorum, ölçülü olmaya davet ediyorum.

Mesleğimiz 1989 yılında yasal zeminine oturduğunda meslek unvanları ve farklı odalar ayrışmışlık yaşadı, bunu kimi meslek grupları çok savundular. Hala buradan nemalanmak arzuları tükenmemiş görülüyor.

Her oda seçimleri geldiğinde bu ayrım körükleniyor. Şiddeti giderek artıyor. Oysa bugün yapılması gereken şey ayrılık değil birlikte yan yana durmaktan geçiyor. TURMOB'u görmüyormusunuz, saf dışında, YMM ve SMMM Odaları saf dışında ve her biri birbirine düşürülmüş durumda.

7 yıl önce bir makale yazdım. burada ana fikir olarak düşüncelerimi açıklıkla belirttim. Sonuç bölümünden bir alıntı yaparak sizlerle paylaşmak istedim.

"ROSC (STANDARTLARA VE KANUNLARA UYMA ÜZERİNE RAPOR) bir sürpriz değildir. Uluslara arası gelişmelerin bir sonucudur. Bununla birlikte, bu raporda yer alan kimi değerlendirmelere katılmamızda mümkün görülmemektedir. Bunlardan en önemlisi “Denetçiler Odası” fikridir. Mesleğimiz yeterince parçalanmış bir görüntü içindeyken yeni bir bölünmenin parçalanmanın uzun vadede yarardan daha çok zararlı olacağı ortadadır. Yukarıda sıralanan 6 önemli unsur konusunda meslek örgütünün (TÜRMOB) bağımsız ve özerk bir kuruluş olarak yapabilecekleri sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. Türkiye’de Muhasebe ve Denetim Mesleği köklü bir geçmişe sahiptir. Gelenekleri yerleşmiştir. Meslek üyeleri uluslar arası gelişmelere açık, yetenekli bireylerden oluşmaktadır."

Yazının tamamına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sizleri bir kere daha sakin olmaya davet ediyorum.

Selamlar,

Şükrü ŞENALP
    Yeminli Mali Müşavir

https://www.mustafagulsen.com/eylul_...enalp_rosc.htm

Ziyaretci

Fatih Bey derdimize tercüman oldunuz sizi gönülden alkışlıyorum..

Eğer bu memlekette Vergide ekonomide maliyede bir düzelme olacaksa önce YMM'lerden başlanmalıdır. Bu adamlar (Maliyeden denetmen-uzman ayağına gelenler) hiçbir şey yapmazlar tek yaptıkları yıl sonlarında bakanlığa tam tasdik adı altında rapor vermektidir. O da eminim arşivlerde tozlanıp gitmektedir.

Ben hiçbir firmanın hizmet amacıyla YMM'ye gittiğini görmedim ya KDV iadesi ya da vergi cezası nedeniyle firmalar ellerine düşmektedir.

Çok net iddia ediyorum mevcut YMM'lerin %90'ı bugün YMM sınavına girsin kazanamaz mühürleri ellerinden alınsın piyasada gidip bir firmada çalışıp para kazanamaz..

Ey bakanım artıkk değiştirin şu sistemi yeter bu firmaların YMM'lerden çektiği firmalar YMM'lere para vermekten kendi muhasebecilerine elemanlara para vermiyorlar zam yapmıyorlar.

Müdavim Üye
    Sayın Şenalp,

Yazınızı okudum. Ancak yazınızın, YMM lik gibi, dünyada eşi benzeri olmayan, "uydurulmuş" bir mesleğin, neden var olduğuna dair, bu forumdaki eleştirileri cevaplayabilir nitelikte olmadığını,
    bu nedenle YMM lik müessesesi ile ilgili düşüncelerimde herhangi bir değişiklik olmadığını belirtmek isterim. Ayrıca küreselleşen ekonomimizde, Avrupa, ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde olmayan YMM ünvanının, Türkiye de de yürürlükten kaldırılması bir yasal zorunluluktur.Edited by: Kusursuz_Fırtına