Sayfa 11 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci ... 910111213 ... SonuncuSonuncu
Toplam 144 adet sonuctan sayfa basi 101 ile 110 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ne olacak Ymm'lerin hali.

Müdavim Üye

Sayın Şükrü Bey o Yazıyı okuduk da.Bizim* bu işe felsefi boyuttan ,şiirşel boyuttan yaklaşmamız için öncelikle KGK denetimine*tabi denetçilerin olduğu bir bağımsız denetim sürecinde bu işi bir kaç yıl yapmamız gerekir.KGK cezayı uygulamıyorsa da sorumlu cezayı uygulamayan da.Sonuçta burda mesleki sorumluluk sigortası da*mevcut.Sigorta da tek tip olacak değil ve onunda miktara göre riske göre pirim ve karşılama durumu var.Eğer ki bütün riskleri gözeterek bu işi yapıyorsanız sigorta karşılar.Onun haricinde sigorta da birşey yapmaz.Misal* Siz evinizin kapısını açık bırakır da hırsız girerse sigorta parayı öder mi veya süreli tekrar oluşturan hatalara.Bunun gibi örnek çok.
    <div></div>
    <div>Denetçiyi denetleyen üst kurumun etkisi uyguladığı ceza ve yaptırımlarla orantılıdır.Eğer ki adaletli ve caydırıcı cezalar verirlerse bu yazı şiirsel olmaktam öte gitmez.Bunu da ancak yaşayarak görücez.</div>Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Ziyaretci

Arı gözcüsüne bir gözcü yetmeyebilir mi?<div></div>

Arı gözcüsüne bir gözcüye ,bir gözcü de gerekebilir.<div>kamu gözetim kurumunu kim gözetecek ? tuz kokarsa ne olacak?</div>

Ziyaretci

Denetim alanında iş var fakat 30 yaş üstü smmm'ler bu işlere nasıl başvuracak?<ul> [*]Ankara'da ikamet eden,</span></span>
    [*]Seyahat engeli olmayan,</span></span> [*]

Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme, Ticari Bilimler veya İktisat Fakültelerinden mezun,</span></span> [*]

4 büyük Uluslararası Bağımsız Denetim Şirketleri'nden birinin Denetim Bölümünde en az 3 yıllık deneyimi olan,</span></span> [*]30 yaşını geçmemiş,</span></span>
    [*]Askerlik görevini tamamlamış,</span></span></span></span> [*]

UFRS ve SPK mevzuatına hakim,</span></span> [*]Konsolidasyon ve UFRS bazlı finansal tablo denetiminde tecrübeli ve yetkin,</span></span>
    [*]Risk analizi, sistem ve süreç denetiminde deneyimli,</span></span> [*]

İyi derecede ingilizce bilen,(akıcı)</span></span> [*]

İlgili alanlarda yüksek lisans yapmış ve uluslararası mesleki sertifikalara (CPA, CRMA, CFE, CIA, CCSA, SMMM, CISA vb.) sahip olan,</span></span> [/list]

herşeyi isteyeyim ya tutarsa ilanları...Edited by: stajyer_muhasebe

Ziyaretci

herşeyi isteyeyim ya tutarsa ilanları...

Edited by: stajyer_muhasebe

Müdavim Üye
    <h1 style="margin-top: 0;">Arıkan'dan sorumluluk çağrısı</h1>
    İSMMMO Başkanı, ayrımcılığa son verilmesini istedi. <div style=": right; margin-left: .5em;width: 220px;">

</div>
    <div ="detailBanner">
    <div><div id="beac&#111;n_ed5f3ef437" style=": ; left: 0px; top: 0px; visibility: ;"></div>

</div>
    </div>
    İSTANBUL(ANKA) - Muhasebe ve mali müşavirlik alanında meslek
    mensupları ve meslek mensubu adaylarına yönelik eğitim hizmetleri için
    İstanbul’da önemli merkez daha açıldı.

“Gaziosmanpaşa Eğitim Birimi”ni hizmete açtıklarını belirten İstanbul
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan
    Temel Eğitim Staj Merkezi İstanbul Şubesi’nin, 12 ilçede 13 eğitim
    birimine sahip olduğunu son altı yılda çeşitli konularda düzenlenen
    eğitim seminerlerine ise 37 bin meslek mensubu ve stajyerin katıldığını
    iletti.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan yaptığı açıklamada, İstanbul’da 8 bini aşkın
    stajyer, 32 bin civarındaki üye sayısıyla muhasebe meslek mensuplarına
    hizmet verdiklerini anımsatarak, meslek mensuplarının mesleki
    yeterliliğini geliştirmek ve devamlılığı için eğitim programlarının
    kesintisiz süreceğini vurguladı.

-“ORTAK AKLIN, TOPLAM FAYDANIN GEREKLERİNE UYGUN BİR YAKLAŞIM SERGİLEMEYE ÇALIŞTIK”-

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, bugüne dek mesleğin geleceğine ilişkin
    tespitler, öneriler ve taleplerde bulunurken hep “ortak aklın, toplam
    faydanın” gereklerine uygun bir yaklaşım sergilemeye çalıştıklarını,
    aynı yaklaşımı gözetim ve denetim konusunda karar aşamasında bulunan
    kurumlardan da beklediklerini dile getirdi.

Arıkan bugünlerde “iş ve ekmek” çabasındaki meslektaşlarının, özellikle
    “bağımsız denetim” hakkı konusunda Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim
    Standartları Kurumu’nun Türkiye’nin yararına alacağı bir karara
    kilitlendiğini vurguladı.

-“TÜRMOB DEVRE DIŞI BIRAKILMAK İSTENİYOR”-

Bağımsız denetim ve denetçilerin denetimi konusunda yetkilendirilen Kamu
    Gözetimi Kurumu’nun “Bağımsız Denetim Yönetmeliği Taslağı”nı bir süre
    önce resmen duyurduğunu anımsatan Arıkan şunları kaydetti:

“Taslak yönetmelikte muhasebe meslek camiasının temel taleplerine
    duyarsız kalındığı görülüyor. Türkiye genelindeki sermaye şirketlerini
    denetleyecek serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirlere
    ilişkin taslakta olumlu yaklaşım göremiyoruz. Özellikle çatı örgütümüz
    TÜRMOB devre dışı bırakılmak isteniyor.”

-“KAMU GÖZETİMİ KURUMU, KENDİLERİNİ MESLEK ÖRGÜTÜ YERİNE KOYMAKTAN VAZGEÇMESİ GEREKİYOR”-

Arıkan, Kamu Gözetimi Kurumu’nun, yetkilendirme ve sicil işleriyle
    kendilerini meslek örgütü yerine koymaktan vazgeçmesi gerektiğini dile
    getirerek, “bağımsız denetim” konusunda aile ve yakın çalışanlarıyla
    birlikte 500 bin kişiyi bulan meslektaşlarının temel taleplerini ise
    şöyle dile getirdi:

“3568 sayılı yasaya göre ruhsat almış meslek mensupları arasında
    ayrımcılığa son verilmelidir. Sınav yapılmamalı ve TÜRMOB tarafından
    hazırlanan ve titizlikle yürütülen Bağımsız Denetim Eğitimleri yeterli
    görülmelidir.”

Arıkan, Kamu Gözetimi Kurumu’nun kayıt dışı ekonomiyi körükleyecek,
    vergi gelirlerini tırpanlayacak bu oyuna alet olmayacağına inandığını,
    yine de beklentiler ve talepler gerçekleşmezse Türkiye ve
    meslektaşlarının kaybının önüne geçmek için hukuksal ve demokratik
    hakların her zeminde sonuna kadar savunulacağını açıkladı.

Müdavim Üye
    Bulunduğum şehrin YMM Oda kurullarında yer alan bir YMM bana aynen şu dedi: Türmobtan ayrılmayı ciddi ciddi düşünüyoruz. Çünkü özellikle denetimde köstek olunuyor dedi. İsmim vermemek koşuluyla burada paylaşıyorum Saygılar

Müdavim Üye
    Alıntı Şahin 71 Nickli Üyeden Alıntı
    Bulunduğum şehrin YMM Oda kurullarında yer alan bir YMM bana aynen şu dedi: Türmobtan ayrılmayı ciddi ciddi düşünüyoruz. Çünkü özellikle denetimde köstek olunuyor dedi. İsmim vermemek koşuluyla burada paylaşıyorum Saygılar*
    Ayrılsınlar. Çok daha güzel olur.

Müdavim Üye
    sayın istanbul oda başkanı diğer oda başkanları ve turmob bağımsız denetçilerinin sınavsız belge almaları için verdiği çabanın %10 kadar denetime tabi olacak şirketleri denetime tabı tutulmalrı için emek çaba harçasaydılar inanın kı bugun hangi şirketlerın denetime tabı olcağını tartışmazdık.sabah akşam sınavsız sınavsız belge istedik deyip durdular ama dieğr taraftan asıl onemlı sorunu gozden kaçırdılar.Acaba 25 milyon 50 milyon ciro üzeri şirketlerının denetime tutulması gerçekleşirse acaba sınavsız denetçi belgesı verilirse bile bu sınavsız belge ile hangı şirketlerı denetlettirecekler onu çok merak ediyorum.

Ziyaretci
    Oda başkanlarının ve oda yönetiminde olanların yaptıkları mesleki işler incelendiğinde direkt veya dolaylı olarak 2006 yılından itibaren bağımsız denetim işiyle uğraştıkları görülecektir. Denetçilerin ve eğer devam edecekse ymm'lerin ayrı birşekilde örgütlenmeleri ve birbirlerinin işlerini yapamamalarıgerekmektedir. Hem oda yönetiminde ol smmm'lik yap hem bağımsız denetçilik yap, bir koltuğa iki karpuz sığmaz diye bir atasözü var. Bu şekilde devam ettikçe yeni meslek mensubu nasıl işsiz kalmasın. Oda yönetimlerinde yıllardır aynı kişilerin kalması tesadüfi değil. İşleri elemanlara yıkıp kendileri seyahatte olan bu yöneticilerin meslek mensubunun halinden anlaması nasıl olacak bilmiyorum. Ya muhasebecilik yapsınlar, yada gerçekten denetçilik.Bazı yeminlilerde olduğu gibi aynı müşterinin hem muhasebesini hem denetçiliğini yapmasınlar. Bu arada göstermelik olarak muhasebesinin ayrı denetiminin ayrı olduğunu iddia edenler kimi inandırıyor bilmiyorum. Denetim konusunda Turmob ve oda yönetimlerinin meslek mensubunu değil kendilerini düşündüklerini ve kapalı kapılar altında birşeyler oluyor dediklerini biliyoruz.Onlar kendikurmuş oldukları denetim şirketlerine iş bulma arayışındalar, ne koparırsak kar havasındalar, yoksa tüm meslek mensubunun denetçi olamayacağını onlarda biliyor.

Müdavim Üye
    Alıntı _murat1453 Nickli Üyeden Alıntı
    sayın istanbul oda başkanı diğer oda başkanları ve turmob bağımsız denetçilerinin sınavsız belge almaları için verdiği çabanın %10 kadar denetime tabi olacak şirketleri denetime tabı tutulmalrı için emek çaba harçasaydılar inanın kı bugun hangi şirketlerın denetime tabı olcağını tartışmazdık.sabah akşam sınavsız sınavsız belge istedik deyip durdular ama dieğr taraftan asıl onemlı sorunu gozden kaçırdılar.Acaba 25 milyon 50 milyon ciro üzeri şirketlerının denetime tutulması gerçekleşirse acaba sınavsız denetçi belgesı verilirse bile bu sınavsız belge ile hangı şirketlerı denetlettirecekler onu çok merak ediyorum.

Aynen katılıyorum.Görüyoruz ki çoğu meslektaş bu ısrardan bıktı.Bir de KGK açısından budurumunu düşünün isterseniz.Ben şahsen çok işkillenirdim üzerine 2-3 sınav daha ilave ederdim bu ısrarın üzerine.Halen şunu anlayamadıksanırsam o bedavalisanslar üst kalburun (YMM vebazı kallaviarkadaşları )kapsaması için isteniyor.(Büyük şirketler açısından) Yoksa onlar da biliyor ufak firmaların ilk başta denetime tabi olmayacağını.Kimi arkadaşlar da bizi kapsar sanıyor.Eğer ki zaten o niyette olsalar bunu dillendirmezler.(Önergedeki 12 yıl 10 yıl çekişmesi ve SMS olayı bunun kanıtı )Ben açıkçası bir sınavdan bu kadar korkulabileceğini düşünmemiştim.Yakında işkillendirme olayından dolayı tek sınavla kalmayacağını hep beraber görürüz.Eğer ki bir şeyi bildiğimi iddia ediyorsam o konuyla ilgili bir sınavdan da korkulacağını sanmam.Birara Yabancılar parsayı götürür gazlamasıyla iş kopacak gibi oldu ama o da tutmadı sanırsam.Demek ki duyumlar gitgide ağır başmış olacak ki aynı günde birçok gazetede haber konusu oldu bu konu.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)