Sayfa 1 Toplam 15 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 144 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ne olacak Ymm'lerin hali.

Ziyaretci
    Arkadaşlar, iktisadi dayanışma internet sitesinden alınmış bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Herkes dertli.
    https://www.iktisadidayanisma.com/Ne...12199d378.aspx

Müdavim Üye

Görünen Köy Klavuz istemez.Bunun olacağını herkes biliyordu.Bazıları YMM''lik gelecek meslek diye hayallere kapılıp Sınavlara girmeye kalkıp değerli vakitlerini harcadı ve harcamaya gönüllü.Artık hiçbir şeyin bireysel olmadığını yeni yönetmeliklerden de anlamışınızdır.Yeni Gelir Vergisi Taslağının Hazır olması,Görüşülmekte olduğunu da sanırım herkes biliyor.Artık vergi kaçırmanın cezasınınkavurucu cinsten olacağı söyleniyor.Kimseye de Muafiyet olmayacağı, ücrete göre vergi olacağı kesin gibi.Bu mantık varken Kendilerine özel muafiyet isteyenlerinde sonu bu olacak.Denetim işini bu hallere de getirenler kendileri.Kendilerini hep üstün ırk gibi görürlerse birgün ortada kalacakları belliydi.Kısa vadeli düşüncenin vahim sonuçları bunlar.Ne tasdiği artık Denetim Yaptırdıktan sonra bir de tasdik mi yaptıracaklar.Uluslararası bir geçerliliği de olmayan bir ünvanı savunmanın da anlamı kalmadı zaten.Şunu anlayamadık gitti artık hiçbir ülke kendi içine kapanık kendi yağında kavrularak ayakta kalamaz.Bunu savunan Mao 'cu Vietnam ve Çin de dahil artık savunamıyor.Birtek Kuzey Kore ve Küba kaldı.Venezüelle bile Dünya Ticareti yapıyor.Biz hem İlk 10'a giricez dite söyleyeceğiz ve Sadece bize has Emeklilik garantisi olan bir mesleğin (Vergi Odaklı) ayakta kalmasını isteyeceğiz veya savunacağız.
    Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    YMMlerden gelen son talepler

1-TTK denetçiliği kurumsal değil tam tasdikte olduğu gibi bireysel yapılsın

2-YMMler için sadece eğitim olsun sınav olmasın

3-Eğitimleri Türmob yapsım

Bu parametreler YMMler için kırmızı çizgidir.

Bu konular YMM Odaları Birliği tarafından KGK Maliye Bakanlığı ve çeşitli kurumlarla görüşmeler sonucu aktarılacaktır

Kaynak Ankara YMM Odası bildirisi ve çeşitli duyumlar

Müdavim Üye

Eğitimleri Türmob yapsın diyorlarmış demek.Peki Turmob Eğtimleri katılmayıp takmayanlar kimdi.Peki Turmob'u takmayıp 67.nciBaşkanlar Kurulu Toplantısını protesto edip katılmayanlar kimdi.Kısacası baksınlar işlerine.O rezil raporu hazırlatıp,biz sizden iyi biliyoruz,sizden üstünüzhavalarında SMMM lerle alay edenler kimler.Şimdi kim takar bu zatları.Ne Maliye ne de bizler.Bizim arkamızdan iş çevirenlerin SMMM lerin desteğiyle ayakta duran odadan kendilerine özel isteklerini yaptırma isteklerini kimse kaale alacak değil.Bence biran önce Birlikten Ayrılmanın yollarını arasınlar.Eğer böyle gider de Kendine özel isteklerini 80.000 sırtından geçinerek yaptırmaya kalkışırlarsa ben de aidat falan ödemem.Ve bu konuyu ayrıntılı olarak delillendirerek Baştakileri Dava ederim.Bıktım artık bu zatlardan ve bitmez bilmeyen isteklerinden.Ve bunları kaale alma çabalarından.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Ziyaretci

<div ="dtlDfler">Ne olacak YMM lerin hali?</span></div><div ="dtlDflDate">03 Eylül 2012 Pazartesi</span></div><div ="dtlDflSummary"></span></div><div ="dtlDfl"></div></span><div ="dtlDfl">Ne olacak YMM lerin hali?<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    </span></span></font></span><o style="font-size: 12px; font-weight: bold;"> İ. Ekrem Erşahin - YMM

</span>Tam Tasdik Yaptıran Yok yada çok Az

</span></span></font></span>KDV iadesi Yaptıran Yok Herkes Mahsup yaptırıyor.
    </span>
    </span></font></span>Bağımsız denetimden ümit yok Denetlenecek şirketlerin Aktif büyüklüğünü veya cirolarını yüksek tutup 125 milyon gibi </span></font></span>KOBİ ler yok kabul ediliyor.

Hani KOBİ TFRS HANİ BAĞIMSIZ DENETİM </span></font></span>BOŞUNA KURSLARA GİTTİK Ben Tam 13 kursa gittim Zaman ve Para kaybı

</span></font></span>ESKİ tas eski HAMAM</span>
    </span></font></span>DENETİMSİZLİK VE KAYIT DIŞILIK ayni</span>

</span></font></span>HANİ yeni TTK, hani 8 nolu Direktif, HİÇ BİR ŞEY YOK

</span></font></span>Vergi Dairesi YMM lere Bilgi vermiyor

</span></font></span>Bankalar bilgi vermiyor

</span></font></span>Adam yerine konmuyoruz.

</span></font></span>SMMM ler patrona olur diyor biz olmaz dersek suçlu oluyoruz.

</span></font></span>Bizim MUHASEBE yapmamızda yasak
    </span></font></span><o style="font-size: 12px;"> </span>Sizin anlattığınız boksör hikayesi gibi herkes bizi dövüyor. </span></font></span>Ben ne iş yapabilirim ?

</span></font></span>İstiklal caddesin de YMM odası önünde Yeminli Kestaneci olarak

</span></font></span><o style="font-size: 12px;"> </span>KESTANE SİMİT SATACAĞIM GAZETELERE CIKACAĞIM.</span></span></div>

Ziyaretci

kayıt tutmayacağız tahlil vedenetim yapacağız.Muhasebeyi kim tutarsa tutsun diyen</font> oda başkanları gençlere de kariyer meslek olarak denetimi seçin derken gelinen nokta da hüsranamı uğranıldı!<div></div>

denetim kısmı olmayacağına göre ,muhasebe de tutulmayacaksa mali müşavirler ne iş yapacaklar ve nasıl para kazanacaklar?<div></div>

Ziyaretci
    ANKARA SMMMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ NEVZAT BEY BİLGİLENDİRME YAZISI

BAĞIMSIZ DENETİMDE GELİNEN SON NOKTA
    Çok Değerli SMMM Meslektaşlarım;
    Aşağıda Ankara SMMM Odamıza vermiş olduğum dilekçemle “Bağımsız Denetimde Gelinen Son Noktayı” kolayca değerlendirebilirsiniz.
    “SADECE MESLEK VE MESLEKTAŞ” için hep beraber ünvan ayırt etmeksizin BİR VE TEK OLACAĞIMIZ NİCE GÜZEL GÜNLERE….
    Nevzat AKKAYA
    ANKARA SMMMO YÖN.KUR.ÜYESİ

ANKARA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI YÖNETİM KURULUNA

ANKARA

Konu: Bağımsız Denetim Eğitimleri.

Çok Değerli Yönetim Kurulu arkadaşlarım;
    Öncelikle mesleki tüm Eğitimlerimizin; yanında, destekçisi, hizmetkârı ve askeriyiz. Bu nedenle odamızda yapılan hiçbir Eğitime bugüne kadar karşı çıkmadık, aksine sürece dâhil edilmediğimiz halde destek verdik.
    Eğitim olgusunun en şaşılacak yanı yararsız bilgilerden oluşturduğu “ Bilgisizlik dağı” ‘ nın yüksekliğidir. (Henry ADAMS)sözünden yola çıkacak olursak hepinizin bildiği gibi; Yeni TTK maddelerinde değişiklikler olacakken ve hesap adları ve kodları değişecekken Odamız tarafından tüm bunlar belli olunca daha sonra bu eğitimler yapılsın diye karşı çıktığım halde, nedenini çözemediğimiz hızla TTK, Kobi TFRS Eğitimleri yapıldı.

Eğitimlerle ilgili, eğiticilerin seçimi konusunda, ilk yayına çıktığında konuştuğumuz ve yazılı bildirilen Akademisyenler eğitici olarak başvursun denirken, sonrasında bilmediğimiz bir şekilde hemen hemen hepsi ÇDMG arkadaşlardan oluşan bir eğitici kadrosu çıktı karşımıza.

Ankara Odamızda aynı derse giren üç arkadaşa da ücret ödenmesini, eğiticilerin Odada görev yapan Kurul Üyeleri olmalarını, bırakın akademisyen olmalarını Pedagojik formasyon bile almayan, lisans mezunu olmayan, odada disiplin dosyası olan bile meslektaşlar tarafından verilen, Yüz tanıma sistemi derken yüzümüzü göstermeden bile bizleri tanıyan bir sistem için meslektaşlarımızın sıraya girdiği, birçok eğiticinin bilgisayardan okuduğu, derste nefes alamayacak kadar kalabalık eğitimler için 13.4.2012 tarih 3146 sayı ile ASMMMO ETİK KURULUNA dilekçe ile şikayet ettiğim halde aşamadık bu sorunları. Üstelik “0” maliyetle eğitim veriyoruz diyen Oda başkanına hiçbir meslektaşımız Oda kasasında bulunan paralarda bizim demedi. Oysa Eğitim yerleri, materyalleri, eğitici ücretleri hep meslektaşın Odada bulunan paralarından harcandı.
    Bunlardan dolayı; Onlarca meslektaşımız yazılı eğitimden memnuniyetsizliklerini dilekçe ile bildirirken, yüzlercesi de sözlü olarak bunları ifade etmiştir.

Bağımsız Denetim Eğitimleri sürecinde meslek mensuplarımızla doğruyu bulma adına bir paylaşım yapma fırsatı bizlere maalesef verilmedi. Ankara SMMM Odamız Başkanı gruplara rağmen tüm toplantı ve derslerde herkesin önce bu eğitimlerden geçmesi gerektiğini, herkesin denetçi olacağını ifade etti. Hâlbuki ki durum böyle değildi maalesef… TÜRMOB’un eğitimlerinin kabul görmeyeceği bu işi yakından takip eden herkes tarafından bilinen bir gerçekken üstelik…
    ASMMMO tarafından verilen eğitimlerde dağıtılan Eğitim Kitapçığında:

TÜRMOB Eğitim Projesi’nde nihai amacımız,
    “3568 sayılı Kanunun, 5786 sayılı Kanun ile değişen 44. Maddesinde yer alan Mesleki Geliştirme Eğitimlerinin yapılabilmesine olanak sağlamak. Bu proje çerçevesinde yürüteceğimiz” TTK, KOBİ-TFRS ve Denetim, Denetim Standartları ve uygulamaları” eğitimlerini MESLEKİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ kapsamında değerlendireceğiz. Demiştir.

Yani ileride yayınlanacak Eğitim Yönetmeliği gereği Mecburi derslere girmiş olacağız.

Şimdi ise;
    Yönetim Kurulu Üyesi olduğum halde tarafıma bildirilmeyen Eğiticilerinin kimler olduğunu, nerede hangi şartlarda hangi maliyetle verileceğini bilmediğim “Bağımsız Denetim Eğitimine” davet edildim. Değerli arkadaşlar, daha önce onca sözlü söyledim bugünde yazılı söylüyorum yine Hata yapıyorsunuz. Yine nedenini çözemediğim şekilde acele ediyorsunuz…

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkanı; TÜRMOB Oda Başkanlar toplantısında :
    BÜRÜKSEL ile tüm üye devletlerin anlaşma imzalamış olduğunu “ Üye Devletler; bu eğitimin uygulamalı eğitim verebilme konusunda, yeterli garanti verebilecek kişilerce verilmesini sağlar” dan hareketle Eğitimlerin Üniversiteler ve akademisyenlerce verileceğini o yüzden TÜRMOB EĞİTİMLERİNİ ASLA KABUL ETMİYECEKLERİNİ açıkladı.
    Buna rağmen meslektaşların onca iş yükü ve angaryası varken birde Lisans almak için yeterli görülmeyeceği belli olan Eğitimlerle neden oyalıyorsunuz?
    Defalarca Yönetim Kurulu Toplantılarımızda söyledim TÜRMOB ve Odalarımızın varsa bir politikası varsa bir bildiğiniz başkan bizlerle de paylaşın bizde uyalım bu politikaya diye, ama nafile hiçbir yanıt alamadım.

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun kabul edeceği eğitimlere bakacak olursak;

TBMM “ 30.6.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi gazetede 6335 sayılı Kanunun 37. Maddesi ile 6102 sayılı Kanuna eklenen Geçici 6.Maddenin 4.fıkrasıyla;

YMM’lerle, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı denetim yetkisi 10 yıl olanlara “Bağımsız Denetçi” ünvanı verildiği gün sonrasında KGK www.kgk.sakarya.edu.tr adresini k kurdurduğunu ve Bağımsız Deneticilerin almak zorunda oldukları eğitimlerin organizasyonu için Sakarya Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladığını bildirdi.

SMMM Meslektaşlarımızdan bazıları eğitimler için başvururken birçoğu da teknik konular ve yoğunluk nedeni ile başvuramıyoruz diye bizleri aradı.

TÜRMOB, Ankara SMMM Odamız Başkanı başta olmak üzere birçok Odadan eğitimlere katılmama adına mesajlar yükseldi. Yine neden sorusuna ne bir yönetici olarak, nede bir Yönetim Kurulu üyesi olarak cevap alamadık. TÜRMOB’ un ve Odalarımızın anlaştıkları bir programımı var? Politikası mı var? Söylemediler.

Yalnızca ücretlerinin yüksek olduğunu TÜRMOB’ un eğitimlerinin daha ucuz olduğunu ve Sakarya Üniversitesinin “Denetim Alanında akredite olmadığını” söylediler.

Tabi birde bunları kıyaslamak adına TÜRMOB’un şeffaf bir şekilde eğiticileri eğiten hocalara ne kadar telif ve ders materyalleri için ne kadar telif ödediğini? Ne yazılım, program ve yazılı dokümanlar için kimden hizmet aldıklarını? Ve ne kadar ücret ödediklerini? bir TÜRMOB delegesi en önemlisinde bir Oda Yöneticisi olarak Ankara Oda Başkanından bir bilgi alamadık.

Üstelik Ankara SMMM Odası olarak 100-200 kişilik sınıflarda TTK, Kobi TFRS dersleri verirken bir derse 3 eğitici eğitim verirken üçüne de ücret öderken, kalabalık ortamda gününde yorgunluğu ile klima ve Soğutucu olmayan sınıflarda dersler görürken bu eleştirileri iyice araştırmadan yapmak hem KGK’ ya hem de Sakarya Üniversitesine haksızlık olmuştur kanımca. .

KGK tarafından eğitimi organize etmesi planlanan kısa adı SAÜSEM olan Sürekli Eğitim Merkezi yetkilileri ile görüştüğümde:

-İllerin en güzel yeterli olan otellerinde en fazla 30 kişiye eğitim vereceklerini. Hocaların tamamının Akademik personel olduğunu, herkese bir adet “ Ipad “ verileceğini, eğitim materyallerini yurt içinde 12 adet üniversiteden 80 ‘ e yakın Bilim adamıyla hazırladıklarını, eğitim ders kitapları ve yayınlarını tamamen bu ekibin hazırladığını, dışardan kopyalama şeklinde hiçbir hizmet almadıklarını ifade ettiler.

Ayrıca; Sakarya Üniversitesinin Dünyada tanınan kabul görmüş en prestijli ödüllerinden biri olan “Ulusal Kalite Büyük Ödülünü” almış. Bunun yanında ISO 9000 belgesini alan ilk üniversite, SAÜSEM; Sürekli Eğitim Merkezleri içerisinde ISO 17024 “PERSONEL BELGELENDİRMELİ” tek merkez olduklarını ifade ettiler.

Değerli SMMM Meslektaşlarım;

Eğitimi TÜRMOB’ da vermiş olsaydı Sakarya Üniversitesi de verecek olsa akredite bir kuruluş olamaz.

Nedeni ise:

-Bağımsız Denetim Alanında Ulusal yeterlilikler tanımlanmadığı için, Bağımsız Denetim alanında Akredite bir Kuruluş Olamaz…

Bunu defalarca anlattığım halde Ankara SMMM Odası arkadaşlarıma anlatamadım. Bağımsız Denetim alanında madem akredite olunacaktı, KGK’ nın kurulacağı yöneticilerimiz tarafından biliniyordu? Neden bu güne kadar akredite olamadık? TÜRMOB’ ve Odalara hizmet veren hocalar bunu hiçbir zaman neden dillendirmedi? Bunu sormak lazım olmasa da akredite diye bir şey.

Hâlbuki Ankara SMMM Odamıza ve TÜRMOB’ a ruhsatlarımızın uluslararası tanınırlığını da ileride sağlayacak şekilde İngiltere’deki yedi TÜRMOB benzeri kuruluştan biriyle ve İngiltere de ve Türkiye de birçok üniversite ile ortak çalışma yapan Cambridge İşletme ve Finans Sanal Okulu ile Bağımsız Denetim Eğitimleri anlaşması olarak getirdiğimiz 4 Prof. hoca ve yetkililerle vermiş olduğumuz projemiz kabul edilseydi, eğitimlerde uluslararası bir etkinlik yapmış, AB hibe programlarından maliyetlerini almış olacaktık. AB Direktiflerini incelediğinizde görülüyor ki Üye devletlerle eğitim anlaşması ve destekler öngörülüyor. Ama maalesef dikkate alınmadı projemiz.

Ayrıca Sakarya Üniversitesi SAÜSEM yetkilileri ile tekrar görüştüğümde;

Kanun mevcut iken Sakarya Üniversitesi eğitim duyurusuna çıkmış fakat TBMM’ de görüşmelerin devam ettiği düşüncesi ile başvuruların ertesi gün alınmasına karar vermişler. Kanun tekrar değişince de YMM-SMMM ayrımı ortadan kalkmış ve daha sonra yeniden ilana çıkmışlar.

En son ilan aslında Eğitim noktasında YMM-SMMM ayrımı da kalktığını düşününce SMMM’ lerin beklediği bir şekli ile ilana çıkmıştır. ( Bence ruhsatını alan tüm meslektaşlarım aynı zamanda denetçidir, olmalıdır, onun çabası içindeyiz)

Mevcut şartlara göre 01.01.2013’ de başlayacak olan Bağımsız Denetim işi ile ilgili, 8.Yönergede olan 15 yıl şartı, 4 yıl lisans eğitimi, 2 veya 3 yıl stajı düşündüğünüzde 9 yıla düşmektedir. Geçiş sürecinde 9 yıl mesleki tecrübesi olan tüm SMMM ve YMM’ ler eğitim sonrasında “ Bağımsız Denetçi” belgesine sahip olabileceklerdi. Olabileceklerdi diyorum çünkü TÜRMOB ve Odalarımız bizim bilmediğimiz, bizlere söylemedikleri yalnız akredite değiller ve ücretleri yüksek sözleriyle engellediler.
    Oysa Ankara SMMM Odasında bir derse 3 kişi girerken üçüne de piyasanın 5 katı gibi fazlada bir ücret ödenmiştir. Oda Başkanı “0” maliyet derken alkış tutanlar SMMM meslektaşlarıma hayret ediyorum. Oda Kasasındaki paralar sizin değil mi arkadaşlar? Nasıl “0” maliyet oluyor. Harcanan paraları ortada iken.

Sakarya Üniversitesi yetkilileri bu eğitimleri alacakların arasındaki farkı belirlemek üzere ders sonu basit değerlendirme sınavları ile bu belgeleri vereceklerini ifade ettiler.

KGK bence tamamen PLANLI bir şekilde taslak halindeki Yönetmelik için doğru zamanda Eğitim protokolü yapmış ve uygulamaya sokmuş gözüküyor bu durumda. Sakarya Üniversitesi yetkililerinden aldığım bilgiye göre Eğitimler durdurulmasaydı, ÖRGÜN eğitimleri Eylül ayında yapacaklarını söylediler. Buda çok güzel bir planlama gibi gözüküyor Çünkü Oda ve Dernek faaliyetlerinden biliyorum Ekim ayı ve sonrasında özellikle Üniversitelerin açılacak olmasından dolayı akademisyen bulma güçlüğü ile başvurular ve lisanslar gecikecek gibi gözüküyor.

Buda 1.1.2013 de ertelenmezse; Bağımsız Denetim uygulanacağından 4 büyükler dediğimiz Yabancı Şirketlerin ve içimizde bulunan ve her nedense kimsenin açıklamadığı ÇÖZÜM ORTAKLARININ İŞİNE YARAYACAKTIR!…

Tüm bunlardan şikâyet edip, pastayı onlara kaptırma riskine rağmen EĞİTİMLERİ DURDURMAK bence TÜRMOB ve ODALARIN yaptığı en büyük yanlışlık olmuştur.

KGK Başkanı tarafından Bağımsız Denetim sürecinin başında söylenen TÜRMOB eğitimleri kabul edilmeyeceğini sağır sultan bile duydu. Eğitimleri Üniversitelerin organize edeceği netleşmiş durumda. Şimdi özellikle süreçte Efsane uyduruyorlar gibi tek tek sınıfları gezerek derslerden çok açıklamalar yapan Ankara SMMM Odası Başkanına Sormak İstiyorum:

1. İptal edilen süreçten kim ve kimler kazançlı çıktı?

2. Sürecin uzamasından kim ve kimler ne kazandı?

3. Meslektaşların haklarını koruyacağız derken 1.1.2013 de yetişmeyecek Bağımsız Denetim Lisanlarını alamayacak SMMM’ lerin yerine kim ve kimler, hangi yabancı firmalar ve Çözüm ortakları bu işten karlı çıkacak?
    4. Bugün başlayacak olan Bağımsız Denetim Eğitimleri KGK tarafından kabul edilmeyeceğine göre hem meslektaşlar açısından, hem de odamız açısından zaman, vakit, maddi, manevi israf değil mi?

Eleştiriler tamamda yapılması gerekenlere gelince:

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan son bir defa iyi niyetli eğitimlerimizle ilgili net kabul edilmeyeceğinin yazılı istenmesinin ardından ki edilmeyeceğini net bir dille KGK Başkanı açıkladı:

1. Ücretleri düşürmek adına vermeyi vaat ettikleri “Ipad”’ ı Vermemelerini, onun yerine cd veya verilecek şifrelerle indirebileceğimiz programlar verebileceklerini.

2. Eğitimleri lüks Oteller yerine yine 30 kişiyi geçmeyecek kişi sayısıyla Üniversitelerde hafta sonu daha ucuz bir maliyetle yapabileceklerini, bununla ilgili YÖK ve protokol imzaladığı SAÜSEM ‘den ve diğer üniversitelerle TÜRMOB ve Odalarımızın da illerinde yardım edecek şekilde proğramlar yapabileceğimizi.

3. TÜRMOB’ un eğitici kadrosunda bulunan Akademisyenleri de bu eğitim programına katmaları gerektiği. Yetişmiş hazır gücün işlerini rahatlatacağı vurgulanmalıdır.

4.Üniversite bulunan tüm illerde; bu eğitimlerin kendi illerinde Meslektaşlara verilmesi gerektiği hem maliyet hem zaman problemlerimiz güzel bir şekilde anlatılmalı.

5. TÜRMOB’ un eğitimlerini neden kabul etmediğini? Bürüksele akredite olurken eğitimle ilgili hangi konularda akredite olacaklarını SMMM kamuoyuna daha açık özetle anlatmaları gerektiği özenle anlatılmalı.

6. Bağımsız denetime tabi olacakların kiriterleri bir an evvel açıklanmalı. Kurumsallaşmanın modeli verilmeli.

7. Denetimin kurumsallaşmayla yapılacağı anlatılmalı, yapamayacaklar eğitime alınmamalı.

8. TÜRMOB ve Odalarımızın kendi Denetleme Kurulu Yönetmelikleri hazırlanmalı.

9. SMMM’ ler yıllardır YMM’ lerin hamallığını yaparken şimdide Bağımsız Denetim sek terörünün hamallığını yapmamalı.

10. Pastanın kırıntılarını bile biz SMMM’ lere reva görenler kendi pastalarının da bir gün gideceğini düşünerek YABANCI FİRMALARIN pastayı tamamen ele geçirmemesi için BİR VE TEK OLMAMIZ GEREKTİĞİNİ ARTIK ANLAMALI…

Yukarıda belirtiğim konular ışığında bir Yönetim Kurulu toplantısı yapılmasını veyahut yapılacak toplantıya gündem olarak Bağımsız Denetim eğitimlerinin konulmasını diler, saygılar sunarım. 03.09.2012

SMMM. Nevzat AKKAYA

ANKARA SM. MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Müdavim Üye
    Bürolarında para sayma makinası olan YMM lermi ağlamaya başlamış bırakın Allah aşkına adamlar ofislerine 4 tane koşu bandı almış spor yapmak serbestmiş yani bizim derdimiz eve ekmek götürmekken adamların derdi bel çevresindeki yağlardan nasıl kurtulurum
    Defter tutmaması gerekirken defter tutan onlar , tam tastik ayağıyla milleti incelenmezsin deyip incelendiğinde banane diyen onlar , mali müşavirlere defter gidecek diye rapor parası almayan onlar daha saysam sayfa yetmez adamlar birde utanmadan ağlıyorlarsa bu bildiğiniz arsızlıktır.
    Bu yıl bir YMM den defter alayım dedim sadece defteri tutmak istedim adam 5000 TL civarı KDV iade raporunu mükellefe bedavaya yaptı yeterki defter bizde kalsın dedi yok birde ağlıyorlarmış beter olsunlar beter

Üye
    bu açıklamayı yapan 45 doğumlu sayın YMM amcamıza; sevecek torunun yokmu bey amca demek isterdim....

Üye
    Evet Sayın Fatihgke yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Eğer bizler yani 80000 smmm dikduruşumuzu gösterirsen ki göstermeliyiz 4000 değil 44000 ymm olsa bizsiz hiçbirşey yapamazlar. Yahu üstadımız dedik büyüğümüz dedik(Mesleğimiz icabı) saygıda kusur etmedik. Haktan adaletten bahsettiler 80000 i 4000 le yönettiler ve yönetiyorlar bunu ve bununla birlikte denetim çıkışını bir hak ve başarı saydılarsonuçta yalnızlaştırıldıklarını farkettiler. Vallahi bütün forumlarda smmm ler aslında bunu anlatmaya çalışıyorlardı. Zaten Meslekte yaş ortalamasıYMM ler için 60 ın üzerinde ve bizim sırtımızdan nemalanıyorlardı sandılarki yine aynı olacak yok öyle yağma Eeeeyy Üstadlarımız(!!!!!) sesinizi çıkarmayın bizide yanınızda görün artık bizsiz bu pastayı yiyemezsiniz size yedirmezler vallahi boğazınızda tıkanır size su verecek insan ararsınız onun için size saygımız varken yola geliniz.....