Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: toplu işten çıkarma

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  27.Aralık.2010
  Mesajlar
  1,349
  toplu işten çıkarma şartları nelerdir ne gibi unsurların oluşması lazım çalıştırılan işçinin yüzde kaç oramında çıkış yapılabilir ?

  örneğin : işveren a şehrindeki fabrikasında 60 kişi çalışıyor işveren ben fabrikamı kapatıyorum diyipde hemen kapatabilirmi ? toplu işten çıkarma şartlarına uymak zorundamıdır zorunda ise bu şartlar nelerdir ?

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  09.Aralık.2010
  Mesajlar
  474
  Toplu işten çıkarma şartlarına uymak zorundadır.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Toplu işçi çıkarma[/B]<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  MADDE 29. - İşveren; ekonomik, teknolojik, yapısal ve benzeri işletme, işyeri veya işin gerekleri sonucu toplu işçi çıkarmak istediğinde, bunu en az otuz gün önceden bir yazı ile, işyeri sendika temsilcilerine, ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumuna bildirir.
  İşyerinde çalışan işçi sayısı:
  a) 20 ile 100 işçi arasında ise, en az 10 işçinin,
  b) 101 ile 300 işçi arasında ise, en az yüzde on oranında işçinin,
  c) 301 ve daha fazla ise, en az 30 işçinin,
  İşine 17 nci madde uyarınca ve bir aylık süre içinde aynı tarihte veya farklı tarihlerde son verilmesi toplu işçi çıkarma sayılır.
  Birinci fıkra uyarınca yapılacak bildirimde işçi çıkarmanın sebepleri, bundan etkilenecek işçi sayısı ve grupları ile işe son verme işlemlerinin hangi zaman diliminde gerçekleşeceğine ilişkin bilgilerin bulunması zorunludur.
  Bildirimden sonra işyeri sendika temsilcileri ile işveren arasında yapılacak görüşmelerde, toplu işçi çıkarmanın önlenmesi ya da çıkarılacak işçi sayısının azaltılması yahut çıkarmanın işçiler açısından olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi konuları ele alınır. Görüşmelerin sonunda, toplantının yapıldığını gösteren bir belge düzenlenir.
  Fesih bildirimleri, işverenin toplu işçi çıkarma isteğini bölge müdürlüğüne bildirmesinden otuz gün sonra hüküm doğurur.
  İşyerinin bütünüyle kapatılarak kesin ve devamlı suretle faaliyete son verilmesi halinde, işveren sadece durumu en az otuz gün önceden ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumuna bildirmek ve işyerinde ilan etmekle yükümlüdür. İşveren toplu işçi çıkarmanın kesinleşmesinden itibaren altı ay içinde aynı nitelikteki iş için yeniden işçi almak istediği takdirde nitelikleri uygun olanları tercihen işe çağırır.
  Mevsim ve kampanya işlerinde çalışan işçilerin işten çıkarılmaları hakkında, işten çıkarma bu işlerin niteliğine bağlı olarak yapılıyorsa, toplu işçi çıkarmaya ilişkin hükümler uygulanmaz.
  İşveren toplu işçi çıkarılmasına ilişkin hükümleri 18, 19, 20 ve 21 inci madde hükümlerinin uygulanmasını engellemek amacıyla kullanamaz; aksi halde işçi bu maddelere göre dava açabilir.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  27.Aralık.2010
  Mesajlar
  1,349
  yani 60 işçinin hepsini çıkartamaz eylülde 9 kişi ekimde 9 kişi kasım ayında 9 kişi şeklinde işten çıkartmaları mı yapacak ?

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  09.Aralık.2010
  Mesajlar
  474
  hayır...
  İşyerinin bütünüyle kapatılarak kesin ve devamlı suretle faaliyete son verilmesi halinde, işveren sadece durumu en az otuz gün önceden ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumuna bildirmek ve işyerinde ilan etmekle yükümlüdür. İşveren toplu işçi çıkarmanın kesinleşmesinden itibaren altı ay içinde aynı nitelikteki iş için yeniden işçi almak istediği takdirde nitelikleri uygun olanları tercihen işe çağırır.<?: PREFIX = O /><O:P></O:P>

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Aralık.2006
  Nereden
  Şanlıurfa
  Mesajlar
  459
  evet,
  Bir ay önce işkur ve bölge çalışma müdürülüğüne bildirm yapıldıktan sonra işçileri göreceği şekilde çıkacakların listesini ponoya asmalı daha sonra tazminatlarını ödeyip çıkarmalıdır.6 ay içerisinde işçi alım yapmayacak yaparsa işçileri işe iade dava edebilir ?
  StjSmmm OSMAN DEMİR

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  27.Aralık.2010
  Mesajlar
  1,349


  üstadlarım toplu çıkarma statüsüne girmek istemez ise işveren mecburen ayda 3-5 çıkarmak zornmadı olacak ?

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  18.Haziran.2007
  Nereden
  İSTANBUL
  Mesajlar
  381


  Konuyla ilgili öncelikle işçilerin ihbar sürelerine dikkate alınacak şekilde bildirim yapın.Ardından İşkur'a ve ilgili bölge çalışma müdürlüğüne çıkışı yapılacak işçilerin isimlerini bildirin bir liste ile üst yazı ekinde bildiriminizi yapın.Her halükarda 1 ay içerisinde Sn dağ ve doğu üstadımızın yazmış olduğu kişi sayısı çervesinde olmamak kaydıyla çıkış yapacak olursanız bildirim yapmanıza gerek kalmayabilir..Ayrıca kıdem sürelerine bağlı olarak ihbar tazminatı yanında günlük 2 saat olan iş arama izinlerini eklemeyi unutmayın tazminatlarına..
  Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  27.Aralık.2010
  Mesajlar
  1,349
  ben yine anlamadım toplu çıkışta ihbar sürelerine göre bildirim yapıp çıkışlarını verebilirim doğrumu eğer işveren derseki toplu işçi çıkışı olmasın o zaman yazılan rakamların altında çıkış yapması lazım değil mi ?

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  27.Aralık.2010
  Mesajlar
  1,349
  ??

 10. #10
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  27.Aralık.2010
  Mesajlar
  1,349
  ???......

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •