Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: maaşı hacizli işçinini kıdem tazminatının sgk'ya

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    05.Ocak.2010
    Nereden
    Nevşehir
    Mesajlar
    360
    Merhabalar,
    Maaşı hacizli bir çalışanı işten çıkardık, kıdem ve ihbar tazminatı ödeyeceğiz, bu tutarın belli bir oranı SGK'ya çalışanın şahsi prim borçlarından dolayı kesintiye uğrar mı? ya da hepsini işçiyemi ödeyeceğiz. Saygılarımla.



    Nasıl ki gökte, yerde ve kâinatta tıkır tıkır saat gibi işleyen bir düzen varsa, yeryüzünde de aynı şekilde bir düzen olmalı ve bu düzen içerisinde insanlar, barış içerisinde yaşamalı.

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    Ücret ve diğer alacaklarına haciz konulmuş ilse kıdem tazminatı hacizli borca mahsuben ilgili icra dairesine ödenmesi gerekir. Daha detaylı bilgi ve uygulama açısından için ilgili icra dairesiyle görüşerek işlem yapabilirsiniz. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

  3. #3
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    10.Temmuz.2012
    Mesajlar
    131


    olmaz kardeşim öyle şey adamın kıdemini ihbarını yıllık iznini tam olarak evreceksin hiç bir şekilde kesinti yapaamzsın elinde yazı varken kestiğin tutarı icra dairesi dosya numarasıyla yatıryorsunuz ama tanzimat haklarında asla kısıtlama yapamazsınız

  4. #4
    Üye
    Üyelik tarihi
    30.Temmuz.2009
    Mesajlar
    37
    T.C.

    YARGITAY

    12. HUKUK DAİRESİ

    E. 2004/22540

    K. 2004/26972

    T. 27.12.2004

    • İŞÇİNİN ÜCRETİNİN HACZİ ( Dörtte Birinden Fazlasının Haczedilemeyeceği - İşçinin Kıdem ve İhbar Tazminatının Tamamının Haczedilebileceği )

    • KIDEM VE İHBAR TAZMİNATININ HACZEDİLMESİ ( Tamamının Haczedilebileceği - Ücret Ve Ücret Olarak Sayılan Ödentilerin Dörtte Birinden Fazlası Haczedilemeyeceği )

    • İKRAMİYE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ VE NEMANIN HACZİ ( İşçinin Ücretinden Sayılacağından Haczedilebileceği - İşçinin Ücretinin Dörtte Birinden Fazlasının Haczedilemeyeceği )

    1475/m. 28 , 4857/m. 35


    ÖZET : Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi ödentilerin tamamı haczedilebilir. Buna karşın ücret ve ücret olarak sayılan ödentilerin dörtte birinden fazlası haczedilemez.
    DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
    KARAR : 1475 Sayılı Kanunun 28. maddesine göre, ( 4857 Sayılı Kanunun 35. maddesi ) işçinin almakla olduğu ücretlerin dörtte birinden fazlası haczedilemez. İkramiye, toplu sözleşme farkı ve nema da ücretten sayılacağından onların da aynı koşullarda haczini engelleyen bir yasa hükmü yoktur. 6772 Sayılı Kanunun 4. maddesinde ise ( fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri gibi esas ücrete munzam tediyelerin ) haczedilemeyeceği belirlenmiştir. Bu durumda, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi ödentilerin ücretten sayılacağına dair bir hüküm bulunmadığından tamamı, nemanın ve toplu iş sözleşmesi farkı ile ikramiyenin ise en fazla haczi mümkündür. Bu durumda mercice yukarıdaki ilkelere göre karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir,
    SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda açıklanan nedenlerle İİK.nun 366, ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 27.12.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.



  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    27.Aralık.2010
    Mesajlar
    1,349
    haciz kesintisi devam eden personel işten çıkarsa ne olur yazı ile icra müdürlüğüne haber etmek mi lazım ?

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    aynen kişi işten çıkarılmıssa icra müdürlüğüne bir dilekçe ile bildirmek gerekir...tabi ek olarka çıkış bildirgesinide koyarsanız tam usule uygun olur..

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2006
    Nereden
    Şanlıurfa
    Mesajlar
    459
    günaydın,

    İşçi çıkardıgınızda kıdem ve ihbar ücret alacakları icra müdürlüğüne bildirmeniz gerekir. Bildirmediğinizde işveren tahsil eder icra müdürlüğü
    StjSmmm OSMAN DEMİR

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •