Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İşten Çıkışı Yapılan Raporlu İşçi

Üye
    Herkese kolay gelsin arkadaşlar bir konuda fikir ve deneyimlerinizden faydalanmak istedim. İnşaat işi yapmakta olan bir firmamızın 2 işçisinin 16.08.2012 tarihinde çıkışı yapılmıştır. daha sonra aynı işçilerletekrar anlaşılmış ve 30.08.2012 tarihi itibarı ile tekrar işe girişleri yapılmıştır bu işlemler yapıldıktan sonra(işten çıkışları ve tekrar girişleri verildikten sonra) işçilerin birinin 01.08.2012-21.08.2012 tarihleri arasında diğerinin de 15.08.2012-24.08.2012 tarihleri arasında raporlu oldukları anlaşılmış olmaktadır.(işçiler raporu vermemiştir.) bize bu raporlar bu gün geldi şimdi sizler ne tavsiye edersiniz dilekçe ile iki kişinin de giriş ve çıkışlarının iptalı sözkonusu olurmu yoksa çıkışları dilekçe verip iptal ettirdikten sonra rapor bitiminde mi çıkışlarını yapmalıyım görüşleriniz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
    Hayat Üç Günden İbarettir\" Doğum Yaşam ve Ölüm\"

Üye
    Yokmu arkadaşları başına böyle bir olay gelen
    Hayat Üç Günden İbarettir\" Doğum Yaşam ve Ölüm\"

Ziyaretci
    merhaba mesuttacli üstadım,
    raporlu olan işçinin işe alınmaması gerekir diye bir durum yok. Yani işçi raporlu iken çalışmaması gerekiyor diye bir durum var. yani bir işçi raporlu iken iş aramaya çıkabilir bizde onu işe alabiliriz ssk sını başlatabiliriz ve işçi bize fayda sağlayacak bir işçi olduğunu biliyor ve kaybetmekte istemyorsak , tamam raporunbitincede fiilen başla fakat senin işyerimize başladığın ssk girişinin olduğu tarih bu tarihtir diyebiliriz. Burada kanunda bir kısıtlamada yoktur. Şimdi bu örneklerden sonra sizin durumuza baktığımızda , bildiğniz gibi raporların sisteme girilmesinde rapor bitim tarihinden c.tesi ve pazar sayılmamak kaydı ile 5 iş günü içinde çalışamamazlık belgesi girişi ekranından girişinizi yapmasınız ,bu süre geçti ise şimdi giriş yapmaya kalkarsak sistem asgari ücret cezası kesmektedir. Ceza kesilmeden halledilmesini isterseniz öncelikle sgk nın size bu çalışamamazlık girişinin sisteme yapılmaması ve yapmanız geektiğine dair yazı gönderir tebliğ eder işte yine bu 5 günlük süre o zamanda başlar. Bu bilgilerden sonra sorunuzu net cevaplarsak ;
    1-İşe giriş yapılmasında sorun olmaz.
    2-Raporun bitim tarihinden itibaren 5 iş günü geçmediyse gönül rahatlığı ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Aksi bir durum varsa sisteme raporu girmeyiniz.