Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: A.Ş. mi LTD mi olsun

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Kasım.2010
  Nereden
  S.M.M.M.
  Mesajlar
  236
  Arkadaşlar yeni bir şirket kuracam ancak a.ş. mi olsun ltd mi olsun karar veremedim. Eskikanuna göre a.ş lerin genel kurul zorunluluğu 5 ortak zorunluluğu gibi nedenlerler ldt kuruyorduk. Şimdi ise ortak sayısı zorunlululuğu yok artı ltd ler içinde ortaklar kurulu zorunluluğu gibi bir durumda var yanlış hatırlamıyorsam. Sizlerin bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.
  GAYRET BİZDEN SEBEP ALLAH (C.C.)TAN

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  12.Mayıs.2008
  Nereden
  Çanakkale
  Mesajlar
  67
  LTD.şirketlerde her yıl mart ayı sonuna kadar genel kurul zorunluluğu var. bu tek kişilik bir şirket olsa dahi. a.ş.lerde ise zaten vardı genel kurul toplantısı zorunluluğu. Bence Ltd. Kurman daha mantıklı, yapacağınız işin kapsamı ve sermayesi büyük ise ve kurumsal olarak çalışacak bir şirket olacak isede A.Ş. kurmanızıtavsiye ederim. ama dediğim gibi normal bir şirket ve normal bir sermaye ile yarı kurumsal çalışacak kapasitede olanlar Ltd kurmalı. ltd. en azında biraz daha az teferruatlı. bu benim düşüncem...
  Pit10
  S.M.M.M.

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  25.Ağustos.2012
  Nereden
  izmir
  Mesajlar
  91

  ANONİM ŞİRKETMİ LİMİTED ŞİRKETMİ

  1-BAĞIMSIZ DENETİM AÇISINDAN

  Denetime tabi olacak şirketler bakımından anonim ve limited şirket ayırımı yapılmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek haddin altında kalacak şirketlerin denetime tabi olmayacak olması, Artık haddin altında kalacak anonim şirketlerin denetim kurulu bulundurma zorunluluğunun olmaması, Anonim şirket kurma arzusunu artırabilir.  2-ORTAK SAYISININ TEK KİŞİ OLMASI YÖNÜYLE

  Ortak sayısının en az beş olma zorunluluğunun kaldırılarak bir kişinin bile anonim şirket kurabilecek olması, Anonim şirket kurma arzusunu artırabilir.

  -KURUMSAL YAPIYA SAHİPMİŞ GÖRÜNÜMÜ VERMESİ AÇISINDAN

  Anonim şirket algısının limited şirkete göre daha kurumsal bir yapıya sahipmiş gibi olması sayılabilir.

  4-YILLIK OLAĞAN GENEL KURUL YAPILMASI VE HÜKÜMET TEMSİLCİSİ AÇISINDAN

  Hükümet komiseri bulundurulması hariç, Anonim Şirketlerde olduğu gibi Limited Şirketlerde Her yıl Mart ayı sonuna kadar genel kurul yapması gerekiyor.

  5-TOPLANTI YETER SAYISI VE KARAR NİSAPLARI YÖNÜNDEN

  Önemli değişiklikler;
  -Anonim şirketlerde, şirket sözleşmesi esas sermayenin yarısını,
  Llimited şirketlerde ise üçte ikisini temsil eden ortakların kararıyla yapılabiliyor. (TTK Md.589)

  6-PAY DEVRİNİN KOLAYLIĞI VEYA SINIRLANDIRILMASI YÖNÜNDEN

  Anonim şirkette, notere ve ticaret sicilinde tescile gerek olmaksızın, pay devri kişiler arasında yapılabiliyor. Anonim şirketlerde normal koşullar altında, “pay devri yönünden” herhangi bir sınırlama söz konusu değil.Ancak, ana sözleşme ile pay devrine bir sınırlama getirilebilir Ör.Yönetim kurulu onayı şartı sözleşme ile getirilebilir.Fakat devri onaylamaktan şirket kaçınamaz.Ancak hisseyi almayı veya başka birine devretmesini zorlayabilir.

  Limited şirket ortağının ise, pay devrini noterden onaylı “devir sözleşmesi” ile yapması gerekiyor. Pay devri ayrıca genel kurul onayına, ardından da ticaret sicilinde tescile tabi (Md. 595/2 ve 598)

  7-HAMİLİNE PAY ÇIKARMAK VE HİSSE SATIŞINDA VERGİ AVANTAJI AÇISINDAN


  Anonim şirket, “hamiline hisse (pay) senedi” çıkartarak, bununla ilgili avantajlardan yararlanabilir.

  Limited şirkette, anonim şirket benzeri hisse (pay) senedi çıkartılması mümkün değil
  Anonim şirket ortağı, hisse (pay) senedine veya ilmühabere bağlanmış hissesini, edinme tarihinden itibaren, iki yıl geçtikten sonra satarsa, bundan elde ettiği kazanç 1 milyon lira da olsa, 100 milyon lira da olsa gelir vergisine tabi değil (GVK. Mük. Mad.80/1). ( Anonim şirket pay senedi veya geçici ilmühaber bastırmamışsa, hisse devri nedeniyle sağlanacak kazanç “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi.)

  Limited şirket ortağı, hissesini 10 yıl geçtikten sonra dahi satsa, bundan doğan kazanç “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi (GVK. Mük. Md.80/4).(Böyle bir durumda nevi değişikliği yapılırsa AŞ. Deki avantaj sağlanır)

  8-VERGİ VE SİGORTA PRİMİ BORÇLARINDA SORUMLULUK AÇISINDAN

  Anonim şirketlerde, (yönetim kurulu üyesi olmayan) ortağın, şirketin vergi ve sigorta primi borçlarından dolayı 1 TL dahi sorumluluğu yok.

  Limited şirketlerde ise (müdür olmayan) ortağın, şirketten ve müdürden tahsil edilemeyen vergi ve sigorta primi borcu nedeniyle, şirketteki hissesi oranında sorumluluğu var (6183 SK. Md.35/1).

  9-YÖNETİMİ DEVREDİP SORUMLULUKTAN KURTULABİLMEK AÇISINDAN

  Anonim şirketlerde, Şirket ana sözleşmesine “yönetimin devri” ile ilgili hüküm konmuş ise:
  Yönetim kurulu, bu hükme istinaden, düzenleyeceği bir “İç yönetmeliğe göre” yönetimi kısmen veya tamamen, bir veya bir kaç yönetim kurulu üyesine veya üçüncü kişiye devretmeye yetkili kılınabilir.

  Buna dayalı olarak yapılan devirlerde, şirketle ilgili çok sayıda sorumluluktan kurtulmak mümkün olabiliyor. Birkaç örnek:

  A-Mal varlığını koruma ve hapis cezasından kurtulma avantajı
  Yönetim kuruluna girmeyen ortakların, tek kişilik anonim şirketlerde yönetim kurulu üyesi olarak, ortak olmayan birini görevlendiren ortakların;
  - Şirketin vergi ve sosyal sigorta primi borcu nedeniyle, 1 TL dahi sorumluluğu yok.
  - Diğer borçlar nedeniyle de (kişisel kefalet vermemişse), 1 TL dahi sorumluluğu yok.
  Vergi ve Yeni TTK yönünden bunlar; sahte belge, kapsamı itibariyle yanıltıcı belge düzenlenmesi veya alınması, muhasebe hilesi, defterlerin inceleme elemanına ibraz edilmemesi ve diğer nedenlerle “hapis cezasının muhatabı” olmazlar.

  Yönetim kurulunda olanlar da “görev dağılımı” yapmak suretiyle, hapis cezasından kurtulabilirler.

  Fakat,Limited şirketlerin böyle bir avantajı yok.

 4. #4
  Ziyaretci
  ismail bey ltd 20 ortak olduğunda limidet şirketlerde ortaklar genel kurul var sanırım 20 ortaktan az ise genel kurula gerek yoktur doğrumudur.

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  25.Ağustos.2012
  Nereden
  izmir
  Mesajlar
  91
  Hükümet komiseri bulundurulması hariç, Anonim Şirketlerde olduğu gibi Limited Şirketlerde Her yıl Mart ayı sonuna kadar genel kurul yapması gerekiyor.

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  25.Ağustos.2012
  Nereden
  izmir
  Mesajlar
  91
  Sayın alde YTTK ilgili maddesini inceleyebilirsiniz.

  LTD.

  II - Genel kurulun toplanması

  1. Çağrı

  MADDE 617-

  (1) Genel kurul müdürler tarafından toplantıya çağrılır. Olağan genel kurul toplantısı, her yıl hesap döneminin sona ermesinden itibaren üç ay içinde yapılır. Şirket sözleşmesi uyarınca ve gerektikçe genel kurul olağanüstü toplantıya çağrılır.

  (2) Genel kurul, toplantı gününden en az onbeş gün önce toplantıya çağrılır. Şirket sözleşmesi bu süreyi uzatabilir veya on güne kadar kısaltabilir.

  (3) Toplantıya çağrı, azlığın çağrı ve öneri hakkı, gündem, öneriler, çağrısız genel kurul, hazırlık önlemleri, tutanak, yetkisiz katılma konularında anonim şirketlere ilişkin hükümler, Bakanlık temsilcisine ilişkin olanlar hariç, kıyas yoluyla uygulanır. Her ortak kendisini genel kurulda ortak olan veya olmayan bir kişi aracılığıyla temsil ettirebilir.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •