Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mazeretsiz işe gelmeyen işçi çıkışı

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    07.Eylül.2010
    Mesajlar
    414


    personel 22.08.2012-24.08.2012 tarihleri arası işe gelmemiştir. firma 27.08.2012 tarihinde personele noter kanalı ile ihtar çekmiştir. personle 28.08.2012 tarihi iş başı yapmıştır ne yapmalıyız?

  2. #2

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    sonuçta iki iş günü işe gelmemiş...4857. 25/2 maddesınegöre çıkış yapabılırsınız diye düşünüyorum..kanun açık ard ardına 2 iş günü gelmemişse bence çıkış yapabılmelısınız..burada şöyle bir durumda var diyelım kişi o günlere ait rapor getirdi..burada kanun boşlugu var aslında rapor varsa cıkıs yapamazsınız ama aksi durumda ard ardına 2 işgünü bildirimsiz işe gelmemek işçi açısından tazmınatsız sekılde işten çıkarılma sebebidir...

    4857 sayılı İş
    Kanunu’nun 25/II-g maddesinde “İşçinin işverenden izin almaksızın veya
    haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde
    iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki işgünü yahut bir ayda üç
    işgünü işine devam etmemesi” derhal fesih neden olarak sayılmıştır.
    Madde lafzından anlaşılacağı üzere, devamsızlık nedeniyle fesih
    yapabilmek için devamsızlıkta hukuka uygunluk sebebinin bulunmaması ve
    yapılan devamsızlığın temadi etmesi gerekmektedir.</font>

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    kanundaki boşluk haklı sebebe dayanmaksızın ifadesi var...kişi öyle biryerdeydı veya öyle bir durumdaydı size haber veremedı ama işe geldıgınde de rapor getirdi çıkış yapamazsınız...ama geçerli bir nedeni yoksa direk tazminatsız çıkış sebebidir.. 22 23 24 agustoslarda tamamen gelmemisşe zaten 3 işgünü yapar...direk çıkış evet

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    07.Eylül.2010
    Mesajlar
    414


    bende problem olan işçinin melketine gitmesi ve geç gelmesi buda bir mazeret değil bence notere27.08.2012 tarihinde gidiliyor personlede 28.08.2012 de iş başı aypıyor çalışıyor <div>tebliğatın işçinmin eline ulaştığı tarhinten sonramı çıkışını yapıcam</div>

  6. #6


    tebligatı çektiğin günden 6 gün içerisinde yapabilirsin..personel evrak sunamaz ise

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    keske tebligat yapmasaydınız...şimdi siz puantaj kayıtları ile kişinin 3 işgünü ard ardına gelmediğini ispatlıyabılıyorsanız direk tazminatsız fesih hakkı sizde.....işçide herhangi bir hak idda edemez...

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  8. #8
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    sizin durumunuz herhangi bir evrak sunulacak durum degıl zaten...dediğiniz gibi kişi memleketıne gitmiş ise herhangi evrak beklenemez zaten...kişi kendi hastalıgına dair veya ölüm müadili olan kişilerle ilgili devamsızlık yapmamışsa zaten evrak sunamaz..bu durumda sizin tazminatsız direk çıkış yapabılme hakkınız var....siz işyerınızde bir tutanak tutun,puantaj kaydı nıda tutun...direk 4857 s.kanunun 25 /2 maddesi gereği DEVAMSIZLIK nedeni ile işten çıkış yapın.... işçi hak iddia edemez.....

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  9. #9
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    29.Aralık.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    2,022
    veya maden tebligat yaptınız tebligat suresı sonunda yine çıkış yapabılrısınız...

    ....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

  10. #10

    Alıntı Mustafa05 Nickli Üyeden Alıntı
    sizin durumunuz herhangi bir evrak sunulacak durum degıl zaten...dediğiniz gibi kişi memleketıne gitmiş ise herhangi evrak beklenemez zaten...kişi kendi hastalıgına dair veya ölüm müadili olan kişilerle ilgili devamsızlık yapmamışsa zaten evrak sunamaz..bu durumda sizin tazminatsız direk çıkış yapabılme hakkınız var....siz işyerınızde bir tutanak tutun,puantaj kaydı nıda tutun...direk 4857 s.kanunun 25 /2 maddesi gereği DEVAMSIZLIK nedeni ile işten çıkış yapın.... işçi hak iddia edemez.....
    <div></div><div></div><div>syn mustafa05 işçiye yazılı olarak durumunu bildirmesi için süre verilmesi lazım..ihtardan sonra çıkış yapılabilir..</div>

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •