Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2004 11 Ayda Unutulan KDV

Hybrid View

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Meslektaşlarım,

Bir meslektaşımdan gelen bir soruyu aktarıyorum;

Bir işletmenin 2004-11 ayda KDV beyannamesini düzenlerken 4 Milyar İND KDV eksik yazılmıştır.

Meslektaşımız 2004 11 aydaki bu hataya düzeltme beyannamesi vermek yerine 2005-2 ayda ki KDV beyannamesine ilave etmek istemektedir. (Düzeltme KDV ile İND KDV nin artışından dolayı defterlerini inceletmekten çekinmektedir.)

Denetim de bu fark edilirse İND KDV'nin durumu sizce ne olur. Meslektaşımız KDVnin indirim şartının deftere yazılmış olmasının yeterli olacağı görüşünde. Eğer defter incelenirsede denetim elemanına Düzeltme Beyanı vermediklerini bu şekilde beyan ettiklerini söylemeyi düşünüyor.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Gülşen,

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

İndirim

Vergi İndirimi

Kapsam

Madde : 29-
    3. (3297 Sayılı Kanunun 9’uncu maddesiyle değişen fıkra. Yürürlük tarihi: 20.06.1986) İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir.

KDV Kanunu yukarıda olduğu şekildedir.bu yüzden bence 2005 de indirmesin derim .(Ben olsam öyle yapardım.)
    Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Sinangil,

Konuya bağlantılı bir soru daha ortaya çıkıyor;

Madde 29 dan yola çıkarsak, düzeltme beyannamelerinin geriye dönük işlemediği anlamı ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.Bu ay meslektaşımız 2004/11 - 2004/12 - 2005/1 aylara düzeltme beyannamesi versebu kabul olmayacakmıdır?

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Gülşen,

Düzeltme Beyannameleri verilebilir.Defterlerinin incelenmesini istemediğini yazdığınız için ben düzeltme beyannamesi verin demedim.

Tabi ki düzeltme beyannamesi verebilir
    Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL