Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vefat Halinde Emeklilik

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  31.Ağustos.2012
  Mesajlar
  2
  Merhabalar;
  Benim ablam 10 yıldır SSK'lıydı doğum izni sırasında vefat etti.
  5 Aylık erkek ve 5 yaşında kız çocuğu var.
  Eşide SSK'lı olarak çalışıyor.

  Ablamın vefatından dolayı malülen emekli ve çocuklarınada emekli aylığı bağlanması gerekiyodu fakat çocuklara SSK'dan sadece aylık 180 TL maaş ödeniyor.

  Bu ödenen para ablamın emekli maaşımıdır yoksa çocuklara Yetim maaşımıdır.
  Benim bildiğim emekli maaşları 500-600 TL ama çocuklara 180+180 ödeniyor.

  Saygılarımla.

 2. #2
  Ziyaretci
  başınız sağolsun kurumun emeklilik bölümüne gidin ve konuyu daha detaylı bir şekilde belgeleriyle irdeleyerek çözüme ulaştırabilirsiniz.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263


  Öncelikle başınız sağolsun.
  Ablanızın vefatı nedeni ile eşine ve çocuklarına ölüm maaşı bağlanır, vefat halinde ayrıca bir emeklilik maaşı söz konusu değildir.

 4. #4
  Ziyaretci
  Ölüm halinde hak sahiplerine emeklilik aylığı bağlanabilir mi ?.
  İş kazalarının meydana gelmesi halinde yapılması gerekenler.
  Hiç arzu etmesek te hayatın gerçeği, “İş Kazaları ve Sigortalının Ölümü”  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Özellikle son günlerde sıkça duyduğumuz iş kazaları ve buna bağlı ölümlerde “Sosyal Sigortalar Kurumu” Bakımından bireylerin aile ve yakınlarının hakları ile ilgili bilinmesi gereken konulara değinilecektir.  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Öncelikle İş kazası nedir ve iş kazasının meydana gelmesi halinde yapılacak işlemleri hatırlayalım .
  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">(Makalemizde “506 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR KANUNU” ele alınacaktır ve yine yasal dayanaklarımızı oluşturan kanun maddeleri 506- Sayılı kanuna göre makalemizde yer alacaktır.)


  İş Kazası Nedir ?
  İş kazası, aşağıdaki hal ve durumlardan birinde meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan olaydır:  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">
  <UL>
  <LI>Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada, </LI>
  <LI>İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısiyle, </LI>
  <LI>Sigortalının, işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, </LI>
  <LI>Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda, </LI>
  <LI>Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında,</LI>[/list]Kazaların meydana gelmesi (Madde- 506/11)’e göre iş kazası olarak adlandırılmaktadır.  İş kazasının meydana gelmesi durumunda neler yapmalıyız ?  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">İş kazası derhal en yakın zabıta müdürlüğüne bildirilmelidir.  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Yine kaza, en geç kazadan sonraki gün içinde işverene veya Kuruma bildirilir.
  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">İşverenler, işyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarını en geç 2 iş günü içinde bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadır.


  İş kazası sonucunda veya Sigortalının çalışmadığı dönemde ölümü halinde mirasçılarının sigortadan emekli olup olamayacağına ve şartlarına kısaca değinelim.
  Sigortalının vefatı halinde sigortalıya ve aile fertlerine sağlanan yardımlar;  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">
  <UL>
  <LI>Şartların var olması halinde, Ölen sigortalının eşine, çocuklarına, ana ve babasına aylık bağlanır, </LI>
  <LI>Emeklilik hakkı olmayan eşi, çocukları, ana ve baba¬sına toptan ödeme yapılır, </LI>
  <LI>Ölen sigortalı için cenaze masrafı karşılığı belirli bir cenaze masrafı sigortalı yakınlarına ödenir.</LI>
  <LI>Aşağıdaki şartların varolması halinde sigortalının eş, çocuk, anne ve babasına emeklilik maaşı bağlanır.</LI>[/list]


  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Malüllük veya yaşlılık aylığı almakta iken, yahut malüllük veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamış durumda veya,  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Bağlanmış bulunan malüllük veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş durumda yahut,
  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Toplam olarak 1800 gün veya en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları primi ödemiş durumda, (5 yıl x 180 gün = 900 günün varolması halinde hak sahiplerine maaş bağlanabilir.). (506/Madde 66)


  Prim ödeme günü yeterli olmayan sigortalının hak sahipleri eksik günleri borçlanabilir mi ?
  Hak sahibinin toplam 900 gün hizmeti bulunmuyorsa (Erkekler için) askerlik süresi hak sahiplerince borçlanılarak 900 güne tamamlanabilir.
  Ölüm Sigortası ile ilgili hak sahiplerine yapılacak emeklilik maaşları aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır. (506/Madde 67)  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Sigortalının almakta olduğu veya bağlanmasına hak kazandığı malüllük veya yaşlılık aylığı,  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Malüllük veya yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra sigortalı olarak çalışmaya başlaması sebebiyle aylığı kesilen sigortalının ölüm tarihine ve 58 veya 63 üncü maddelere göre tespit edilecek aylığı,
  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">Toplam olarak 1800 gün veya en az beş yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olan sigortalının, bu Kanunun 61 inci maddesine göre bulunacak ortalama yıllık kazancının %60'ının 1/12'si olarak hesaplanan aylığı, hak sahiplerine bağlanacak aylığın hesabında esas tutulur. Bu oran sigortalının 8100 ila 9000 gün arasında primi ödenen her 360 gün için 2, 9000 günden sonra ödenen her 360 gün için de 1,5 artırılır. Bu şekilde hesaplanan ölüm aylığı 61 inci maddenin son fıkrası hükümlerine göre artırılır.
  <DIV style="TEXT-ALIGN: left">B) Sigortalı, başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda malul sayılarak aylık bağlanmasına hak kazanmış ise, (A/a-b) fıkralarının uygulanmasında bu durum nazara alınmadan bağlanabilecek aylık esas tutulur.


  Aylığın hesaplanmasında sözü edilen maddeleri hatırlayalım
  Aylığın kesilmesi ve yeniden başlaması:
  Madde 58-
  Malüllük aylığı almakta iken sigortalı olarak çalışmaya başlayanların malullük aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihten başlayarak kesilir.
  Yukarıdaki fıkraya göre malüllük aylıkları kesilenlerden işten ayrılarak malüllük aylığı verilmesi için yazılı istekte bulunan sigortalıya, kontrol muayenesine tabi tutulmak ve malüllüğün devam ettiği anlaşılmak şartıyla, eski malüllük aylığı, yazılı istekte bulunduğu tarihten sonraki ay başından başlanarak ödenmeye başlanır. Şu kadar ki, bu gibi sigortalılar için yazılı istek tarihlerine göre yeniden malüllük aylığı hesaplanır ve bu aylık önce bağlanan malüllük aylığından fazla ise hesaplanan yeni aylık üzerinden ödeme yapılır.
  Yaşlılık aylığının hesaplanması :
  Madde 61-
  Yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıların aylığı, aşağıdaki hükümlere göre belirlenecek ortalama yıllık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımının 1/12'si alınarak hesaplanır.
  Sigortalının her takvim yılına ait prime esas kazancı, kazancın ait olduğu takvim yılından itibaren aylık talep tarihine kadar geçen takvim yılları için, her yılın Aralık ayına göre Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki artış oranı ve gayrisafi yurt içi hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızı kadar ayrı ayrı artırılarak bulunan yıllık kazançlar toplamının, toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama günlük kazancın 360 katı, aylığın hesaplanmasına esas ortalama yıllık kazancı oluşturur.
  Aylık bağlama oranı, sigortalının toplam prim ödeme gün sayısının ilk 3600 gününün her 360 günü için %3.5, sonraki 5 400 günün her 360 günü için %2 ve daha sonraki her 360 gün için % 1.5 oranlarının toplamıdır. Aylığa hak kazananların aylık bağlama oranı % 60'dan az olamaz.
  Hesaplanan yaşlılık aylığı, aylık bağlanması için yazılı başvurunun yapıldığı yılın Ocak ayı ile aylığın başlangıç tarihi arasında geçen her ay için Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki aylık artış oranları kadar artırılarak bağlanır.
  Yaşlılık aylığı alanların yeniden çalışmaları:
  Madde 63-
  A) Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta iken, sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yaşlılık aylıkları çalış¬ maya başladıkları tarihte kesilir.
  Yukarıdaki fıkraya göre yaşlılık aylıkları kesilenlerden yeniden çalıştıkları süre zarfında 78 inci maddeye göre prime esas kazançları üzerinden 73 üncü madde gereğince prim alınır. Yaşlılık aylıkları kesilenlerden işten ayrıla¬rak yaşlılık aylığı verilmesi için yazılı talepte bulunan sigortalıya aşağıdaki fıkra hükmüne göre yeniden hesaplanarak, yaşlılık aylığı, talep tarihini takip eden aybaşından başlanarak ödenir.
  Bu sigortalılar için yazılı talep tarihlerine göre yeniden yaşlılık aylığı hesaplanır ve bu aylık, önceden bağlanan yaşlılık aylığından fazla ise, hesaplanan yeni aylık üzerinden ödeme yapılır. Hesaplanan yeni aylığın eski aylıktan düşük olması halinde, eski aylık esas alınır. Ancak, aylığı kesildikten sonra geçen prim ödeme gün sayıları bu Ka¬nunun 61 inci maddesine* göre aylık bağlama oranının tespitinde değerlendirilir.
  B) Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta iken sigor¬talı olarak bir işte çalışmaya başlayanların yazılı talepte bulunmaları halinde yaşlılık aylıklarının ödenmesine devam olunur. Ancak bunlardan 78 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançları üzerinden % 30 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilir. Bu primin 1/4'ü sigortalı hissesi, 3/4'ü işveren hissesidir.
  Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta iken serbest avukat veya noter olarak çalışmalarını sürdürenlerin, sosyal yardım zammı dahil, almakta oldukları aylıklarından %15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir.
  Yaşlılık aylığı almakta iken sigortalı bir işte çalışanlar, bu Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta olanlara ve bunların geçindirmekle yükümlü oldukları eş ve çocuklarına, ana ve babalarına tanınan sosyal sigorta haklarından ay¬nen yararlanırlar.
  Sosyal Güvenlik Destek Primi ödenmiş süreler, bu Kanuna göre sigortalılık süresinden sayılmaz ve 24/05/1983 tarih ve 2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanun hükümleri uygulanmaz, 64 üncü madde hük¬müne göre toptan ödeme yapılmaz. Ancak iş kazası veya meslek hastalığı halinde 12 nci madde hükümleri uygulanır.
  Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta iken sigortalı bir işte çalışmaları dolayısıyla bu maddenin (A) fıkrasına göre yaşlılık aylığı kesilenler, çalıştıkları süre içinde (B) fıkrasında yazılı hükümlerin uygulanmasını; (B) fıkrasına gö¬re yaşlılık aylığı kesilmeden çalışanlar ise çalıştıkları süre içinde haklarında (A) fıkrasında yazılı hükümlerin uygulanmasını isteyebilirler.
  Sigortalının vefatından önce boşanan dul eş, eski eşinin vefatından dolayı maaş alabilir mi ?
  Sigortalının vefatından önce boşanan eşler maaş alamazken sigortalının çocukları hak sahibidir ve çalışmayan kız çocukları ve bakıma muhtaç tüm çocuklar maaş alabilir. Eğitimine devam eden öğrenciler de maaş alabilir. Yaş sınırlamalarını inceleyiniz !!!.
  Hak sahibi eş ve çocukların emeklilik aylıklarının tutar olarak belirlenmesi
  Ölen sigortalının aylık bağlanmasına hak kazanan kimselerine aşağıdaki hükümlere göre aylık bağlanır.
  I- Ölen sigortalının 67 inci madde gereğince tespit edilecek aylığının;
  A) Dul eşine %50'si , aylık alan çocuğu bulunmayan dul eşine % 75'i,
  C) Çocuklardan:
  a) 18 yaşını , ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olan veya çalışamayacak durumda malül bulunan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklarla yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi bir işte çalışmayan, buralardan gelir ve ya aylık almayan kız çocukların her birine % 25'i ,
  b) (a) fıkrasında belirtilen ve sigortalının ölümü ile anasız ve babasız kalan veya sonradan bu duruma düşenlerle ana ve babaları arasında evlilik bağlantısı bulunmayan yahut sigortalı babanın ölümü tarihinde evlilik bağlantısı bulunmakla beraber anaları sonradan evlenenlerin her birine % 50'si,
  Oranında aylık bağlanır.
  Sigortalının ölüm tarihinde 18 veya 20 yaşını doldurmuş olup, aylığa hak kazanmamış durumda olan erkek çocuklar, sonradan öğrenim yaparsa (a) fıkrasındaki haklardan yararlanırlar.
  II- Sigortalı tarafından evlât edinilmiş, tanınmış veya nesebi düzeltilmiş yahut babalığı hükme bağlanmış çocukları ile, sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan yukarıda belirtilen esaslara göre yararlanır.
  III- Hak sahibi eş ve çocuklara bağlanacak aylıkların toplamı sigortalıya ait aylığın tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için gerekirse hak sahibi kimselerin aylıklarından orantılı olarak indirimler yapılır.
  IV- Sigortalının erkek çocuklarına bağlanan aylıklar, çocuğun 18 yaşını, ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşı¬nı, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar devam eder. Çalışamayacak durumda malül olan erkek çocukların aylıkları bu yaşlara vardıktan sonra da kesilmez.
  Ancak aylığı kesilen erkek çocuklardan son¬radan çalışamayacak durumda malul olanlara, Sosyal Sigortaya yahut Emekli Sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almamaları şartıyla malüllük durumlarının tespitine esas teşkil eden rapor tarihini takip eden aybaşından itibaren yeniden aylık bağlanır. 101 inci madde hükmü saklıdır.
  V) Sigortalının dul eşi evlenirse aylığı kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan evlenme son bulunca aylık yeniden bağlanır. Sonraki eşinden de aylık almaya hak kazanan dul eşe bu aylıklardan fazla olanı ödenir.
  VI- Sigortalının kız çocuklarına bağlanan aylıklar, Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi işlerde çalışmaya buralardan gelir ve aylık almaya başladıkları veya evlendikleri tarihi takibeden devre başından itibaren kesilir. (*) Aylığın kesilmesine yol açan sebebin ortadan kalkması halinde 1 inci bölümün (C) fıkrası hükmü saklı kalmak şartıyla, bu tarihten başlanarak yeniden aylık bağlanır. Ancak evliliğin son bulması ile kocasından da aylık almağa hak kazanan kimseye bu aylıklardan fazla olanı ödenir (Madde 68)
  Sigortalının ölümü halinde anne – babaya Aylık Bağlanabilir mi ?
  Sigortalının ölümü tarihinde eşine ve çocuklarına bağlanması gereken aylıkların toplamı, sigortalıya ait aylıktan aşağı olursa, artanı, eşit hisseler halinde sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmayan veya 2022 sayılı Kanuna göre bağlanan aylık hariç olmak üzere buralardan her ne ad altında olursa olsun gelir veya aylık almayan ana ve babasına aylık olarak verilir. Ancak, bunların her birinin hissesi sigortalıya ait aylığın % 25 ini geçemez.
  Sigortalının ölümü ile eşine ve çocuklarına bağlanabilecek aylıkların toplamı sigortalıya ait aylıktan aşağı değilse ana ve babanın aylık bağlanma hakları düşer. (Madde 69)
  Haksahiplerinin aylıkları ne zaman başlar ?
  Madde 70-
  Sigortalının ölümünde ölüm sigortasından hak sahibi kimselerine bağlanacak aylıklar, ölümle aylığa hak kazandıkları tarihten sonraki ay başından başlar.
  Malüllük veya yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortalının hak sahibi kimselerinin aylıkları, sigortalının hak kazandığı son aylık devresinin sona erdiği tarihten başlar.
  Hangi Hallerde Toptan ödeme yapılır ?
  Madde 71-
  Ölen sigortalının hak sahibi kimselerinden hiç biri bu kanuna göre Ölüm Sigortasından aylık bağlanmasına hak kazanamadıkları takdirde aşağıdaki hükümler uygulanır:
  I- Ölen sigortalının kendisinin ve iş verenlerinin ödedikleri malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri toplamının:
  A) (Dul eşine % 50'si, toptan ödeme alacak durumda çocuğu bulunma¬yan dul eşine % 75'i,
  B) 18 yaşını veya ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış yahut yaşları ne olursa olsun çalışamayacak durumda malül bulunan çocuklarla evli olmayan kız çocukların her birine % 25'i,
  Yukarıdaki fıkrada belirtilen ve sigortalının ölümü ile anasız ve babasız kalan veya ana ve babaları arasında evlilik bağlantısı bulunmayanların her birine % 50'si,
  Toptan ödeme şeklinde verilir.
  II- Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya nesebi düzeltilmiş yahut babalığı hükme bağlanmış çocukları, yapılacak toptan ödemeden yukarda belirtilen esaslara göre yararlanırlar.
  III- Hak sahibi eş ve çocuklara yapılacak toptan ödemelerin toplamı, toptan ödenecek miktarı geçemez. Bu sınırın aşılmaması için, gerekirse, hak sahibi kimselerin his¬selerinden orantılı olarak indirmeler yapılır.
  IV- Sigortalının ölümü tarihinde eşine ve çocuklarına yapılacak toptan ödemelerin toplamı, toptan ödenecek miktardan aşağı olursa, artanı, eşit hisseler halinde, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmayan veya 2022 sayılı Kanuna göre bağlanan aylık hariç olmak üzere buralardan her ne ad altında olursa olsun gelir veya aylık almayan ana ve ba¬basına verilir.
  Ancak, bunların her birinin hissesi % 25'i geçemez.
  V- Yukarıdaki esaslara göre toptan ödeme yapıldıktan sonra kalıntı olursa, sigortalının ölümünden sonra doğacak çocukları ile nesebi düzeltilecek veya babalığı hükme bağlanacak çocuklarına da bu madde hükümlerine göre toptan ödeme yapılır.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  31.Ağustos.2012
  Mesajlar
  2
  Alıntı Hakan Temurer Nickli Üyeden Alıntı

  Öncelikle başınız sağolsun.
  <div>Ablanızın vefatı nedeni ile eşine ve çocuklarına ölüm maaşı bağlanır, vefat halinde ayrıca bir emeklilik maaşı söz konusu değildir. </div>
  Eyvallah saolun ama eniştem sigortalı yinede bağlanıyomuki?

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •