Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞKURLU BİRİNİN BAŞKA BİR YERDE SİGORTALI OLMASI

Üye
    Nereden
    izmir
    Konuyla ilgili kurum il müdürlüğünün duyurusu olmuştur, incelemenizi tavsiye ederim.

DUYURU

Kurumumuza yapılan müracaatlardan, 5510 sayılı Kanunun 4 ncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olup kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinde Kanunun 4 ncü maddesinin (a) bendi kapsamında çalışanların bildirimine ilişkin tereddütlerin olduğu ve sigortalı bildirimlerinin hatalı yapıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, işverenlerimize, sigortalılarımıza, muhasebeci ve mali müşavirlerimize konun bir kez daha hatırlatılmasının yararlı olacağı değerlendirilmiştir.

Bilindiği üzere, 5510 sayılı Kanunun “Sigortalılık Hallerinin Birleşmesi” başlıklı 53 ncü maddesinin ikinci fıkrası “4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler” hükmüne amirdir.

Bu itibarla, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler. Bununla birlikte 4/b sigortalılık statüsünde ki bir sigortalının, başka bir işyerinde, Kanunun 4’üncü maddesinin (a) bendi sigortalılık statüsüne tabi olacak şekilde çalışması halinde, (a) bendi kapsamındaki sigortalılığı geçerli olacaktır.

Bilgi edinilmesini rica ederiz.

İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    Sayın ismail DEMİRBAŞCI üstadım

soruda kısmi süreli sgk lık var .. 30 gün değil sigortalılık değil

gss kapsamı değerlendirilir , zorunlu sigortalılığı yani bağkurluluğu var .. 30 güne tamamlanacak ise bu da 4b ile tamamlanır .. bu durum devam edesiye kadar bağkur tahakkuk eder

diye düşünüyorum

Üye
    Nereden
    izmir
    Sayın Ahmet Evcen üstadım; görüşünüze katılıyorum, Partıme çalışanların 30 güne tamamlama mecbureyeti var, bu tamamlama eksik günler bağkurlu olarak mı yoksa, Bağ-kur askıya alındığı için 4/a kapsamında bir tamamlamamı olur, o kunuda ben bir görüş beyan edemedim. Söylediğiniz doğru.

Ben sadece sorunun içindeki "Fakat işyerinden ötürü bağkurlu olduğu için, ders verdiği kurum sigortasını yatırmıyor. Bu koşulda sigortalı olarak başka bir yerde çalışabilmesi için kendi işyerinde sigortalı bir eleman falan mı çalıştırması gerekiyor?" sorusuna cevap vermek istedim.

Özür dilerim, iyi günler

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    estagfurullah ne özürü üstadım

Yeni Üye
    HOCAM BU DURUMDAN BENİM ÇIKARDIĞIM SONUÇ,
    EŞİM HEM KENDİ İŞİNDEN BAĞKURUNU YATIRACAK, HEMDE H.E.M. ÇALIŞTIĞI EĞİTMENLİK İŞİNDEN ÖTÜRÜ ÇALIŞTIĞI GÜN KADAR SSK SINI YATIRTABİLECEK.

PEKİ BU DURUMDA, 5 GÜN x 4 HAFTA TOPLAMI AYDA 20 GÜN OLARAK SİGORTASI YATSA DAHİ GSS KAPSAMINDA SAĞLIKTAN SSK ÜZERİNDEN DE YARARLANAMAYACAK MI?

Ziyaretci
    Olaya emeklilik şartları açısından da bakmakta yarar var.
    ssk dan veya bağkurdan emeklilik şartları farklı biliyorsunuz...

Ziyaretci

üstadlar bu forma bazen meslek mensubu değil ,stajyer değil ,meslek elmanı olmayanlar bazı şeyleri öğrenmek istiyorlar öğrenmelerinde sorun yok ama lütfen bu hissederseniz mali müşavirinden yada bir mali müşavirin bürosuna gidip bunları sorsun teşekkürler

Müdavim Üye
    Alıntı KADİRS Nickli Üyeden Alıntı
    SİGORTALI ÇALIŞANI OLDUĞU ZAMAN, PARTTİME İŞİNE KARŞILIK SİGORTASI YATAR İKEN, AYNI ZAMANDA BAĞKUR YATIRMADAN, DEVAM EDEMEZ Mİ?
    üstad yeni torba kanunla yanlıs hatırlamıyorsam 6111 ıle 4a ve 4b sigortalılık hallerının kesısmesı halınde 4a lık halı baskın hale gelıyor. yanı bagkurlu bırısı aynı zamanda başka bir işyerinde sigortalı gozukuyorsa 4b ye prım odemesıne gerek kalmıyor.

sigortalı gorunmedıgı donemlerde ıse bagkur otomatık olarak devreye gırıyor ve prım tahakkuk edılıyor. sigortalı olunca tekrar bagkur kendılıgınden kapanıyor.

Yeni Üye
    Şİmdi burada aslolan, işyerinin aktif devam etmesi sonucu, bağkurunda devam etmesi. Buna karşın ek iş olarak eğitmen işinden kaynaklı ssk nında yatması? Burada, bağkurdan vazgeçme şansı yada çıkma yolları nedir?

Müdavim Üye
    hocam dedıgım gıbı sıgortalı hali(4a) ve bagkur (4b) aynı anda olması dudurmunda sigortalılık hali (4a) baskındır. bagkur otomatık olarak kapanır takı sigortalılık halı kapanasaya yada bosluk veresiye kadar.