Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞKURLU BİRİNİN BAŞKA BİR YERDE SİGORTALI OLMASI

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30.Ağustos.2012
  Mesajlar
  7
  Hocam benim sorum şu şekilde;
  Eşim dikim evi işletmekte, yine aynı zamanda başka bir yerde part time ders vermekte. Fakat işyerinden ötürü bağkurlu olduğu için, ders verdiği kurum sigortasını yatırmıyor. Bu koşulda sigortalı olarak başka bir yerde çalışabilmesi için kendi işyerinde sigortalı bir eleman falan mı çalıştırması gerekiyor? Bu konuda yardımcı olursanız sevirim.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  05.Ocak.2009
  Nereden
  sakarya
  Mesajlar
  2,055
  eşinizin yanında çalısanı var ise sigortalı görünmesi gerekir.

  eşinizin part time çalıştığı yer eşinizi part time sigortalı olarak gösterip primi yatırması gerekir.

  emekliliği geldiğinde eşinizin daha yüksek prim alması acısından aylık ödediği bağkur ve adına ödenilen ssk primleri maaşının belirlenmesinde önem taşır

  bağkurlu olması , ssk lı olmasına engel değildir.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30.Ağustos.2012
  Mesajlar
  7
  SİGORTALI ÇALIŞANI OLDUĞU ZAMAN, PARTTİME İŞİNE KARŞILIK SİGORTASI YATAR İKEN, AYNI ZAMANDA BAĞKUR YATIRMADAN, DEVAM EDEMEZ Mİ?

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  05.Ocak.2009
  Nereden
  sakarya
  Mesajlar
  2,055
  bağkur borcu işyerini kapatasıya kadar tahakkuk eder.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30.Ağustos.2012
  Mesajlar
  7
  TEŞEKKÜRLER HOCAM....

  PEKİ BİR SORUM DAHA OLACAK... SAĞLIKTAN YARARLANMA ADINA BAĞKUR BORCU VAR İKEN, AYNI ANDA SİGORTASI DA YATARSA SAĞLIKTAN YARARLANABİLİR Mİ? YADA BENİM ÜZERİMDEN EŞİM SAĞLIKTAN YARARLANABİLİR Mİ?

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  05.Ocak.2009
  Nereden
  sakarya
  Mesajlar
  2,055
  Bağ-Kur sigortalısı olup, borcundan dolayı sağlıktan yararlanamayan bir kişi, ortağı veya sahibi olmadığı bir başka işyerinden 4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışmaya başlamasından sonra 30 günü doldurur ve SSK 4/a sigortalısı olarak aktivasyon yaptırırsa sağlıktan yararlanabilir.

  yani 30 günü doldurursa ( part time calıştığı yer bir ayda kac gün sigortalı gösterir önemli bu durumda ) ve sgk ya gidip sağlık karnesi servisinden aktivasyon yaptırır ise ssklı olarak sağlıktan yararlanır.

  bu aktivasyon işlemini ilgili çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişiler içinde yapılması gerekir. aksi halde bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanamaz

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30.Ağustos.2012
  Mesajlar
  7
  HOCAM BİR SORUM DAHA OLACAK,

  İŞ YERİNDE SİGORTALI ÇALIŞTIRMADAN DA DİĞER İŞ YERİNDE SİGORTASINI YATIRTABİLİR Mİ? VE BU DURUMDA DİĞER SİGORTALILARIN SAHİP OLDUĞU HAKLARA DA SAHİP OLUR MU? (DOĞUM İZNİ VS GİBİ HAKLAR)

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  05.Ocak.2009
  Nereden
  sakarya
  Mesajlar
  2,055
  buna cevap vermiştim

  1-yatırtabilir 2- evet

  ssk lı olara 30 günü dolduğunda kuruma gidip karne servisinden 4a lı olarak bakmakla yükümlü olduğu kişiler içinde aktivasyonunu yaptırması gerekir..

 9. #9
  Ziyaretci
  Zaten torba kanun ile bir değişiklik getirilmişti...
  işyeri olanlar başka yerde sigortalı çalışabiliyor ve aynı zamanda işyerleri kendi üzerinde gözükebiliyor...bu durumda bağkur kapanıyor,ssk başlıyor.
  bazı duyumlara göre kurum (hangi kurum hatırlamıyorum) "işyerine başka bir eleman
  koymanız gerekir" diyormuş..
 10. #10
  Üye
  Üyelik tarihi
  25.Ağustos.2012
  Nereden
  izmir
  Mesajlar
  91
  Yasal olarak işyeri olanların başka bir işyerin de çalışabilmesi için kendi işyerinde de çalışan olması gerekmiyor. Fakat kendi işyerinden ki çalışma saatleri ile başkasının işinde çalıştığı saatler çakışıyor ise maliye yoklama memurları yasaya mantık koyarak olamayacağı husunsun da sıkıntı çıkarabiliyorlar. Örneğin onlara göre mahalle bakkalının akşam sekizde bakkalını kapattıktan sonra takside çalışmasını mantıklı kabül ediyor, fakat hırdavatçıda çalışacak olursa akşam hırdavatçının da kapanacağını varsayarak mantıksız kabül edebiliyor.

  Bana göre yasalarda mantık aranmaz, yasaların sınırlandırmadığı işlemler de yapılabilir.

  O nedenle bağkurlunun başka işyerinde ssk lı olması durumunda bağkur askıya alınır, ssk lılık hali devam eder. Dilerse dilekçe ile talep edip, aynı zamanda hem bağkur, hem de ssk da ödenebilir.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •