Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: doğum da eksik gün hesabı

Kıdemli Üye
    Kadın işçinin doğum raporunda 6.8.2012-30.9.2012 tarihleri arası 56 gün istirahat izni var.
    Ağustos 31 gün. Parmak hesabı yaptığımda, 26 gün izinli 5 gün çalışma var. Ancak, proğram 4 gün çalışma belirtiyor. Ben ise, 5gün çalışma gösterilmesi gerktiğini düşünüyorum. Doğrusu 4 mü olacak yoksa proğramın belirttiği gibi 5 gün mü olacak? Diğer öğrenmek istediğimde de, bu doğum raporu girişini şimdi yapsam olur mu? Yada ne zaman yapmalıyım? Doğum olayında dikkat etmem gereken başka birşey varmı? Teşekkürler.

Ziyaretci

evet çalışma günü 5 gün olacak<div>ağustos ayından 26 gün, eylül ayından 30 gün istirahatlı toplam 56 gün olur.</div><div></div><div>

</font>On günden fazla
    süreli istirahat raporları:

</span>
    On
    günden fazla süreli istirahat raporu denilince öncelikle aklımıza analık
    istirahat raporu gelir. Sigortalı kadının doğumdan önce 8 hafta doğumdan
    sonra da 8 hafta olmak üzere 16 hafta izin hakkı bulunmaktadır. Ameliyat vb.
    durumlarda da sigortalılara 10 günden fazla istirahat raporu düzenlenmektedir.
    Sigortalıya 10 günden fazla istirahat raporu verilmesi halinde kendisine iki
    seçenek sunulmuştur. Eğer işgöremezlik ödeneğini 10’ ar günlük sürelerle almak
    istiyorsa bu durumu işverenine bildirmek zorundadır. Bu durumda çalışamazlık
    girişi 10’ar günlük sürenin bitiminden takip eden 5 iş günü içinde elektronik
    ortamda gönderilmesi gerekecektir. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></span></font>

Şayet; istirahat raporu 10 günden fazla uzun
    süreli ise ve sigortalı kendisine 10’ ar günlük sürelerle işgöremezlik
    ödeneğinin verilmesini talep etmiyorsa istirahat süresi kaç gün olursa olsun
    istirahat süresinin bitimini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda
    kuruma gönderilmesi gerekiyor</span></font></font></div>

Kıdemli Üye
    Sayın, yasin ilginize teşekkürler, çalışma günü 5 olacak diyorsun. Çalıma 5 olursa,istirahatlı günü 25 oluyor. Oysa raporda istirahat 26 gün. Bu denklemi nasıl kuracağız? Çözemedim. Hizmet Bidirgesinde 5 gün çalışma 26 gün eksik bildirim (Toplam 31 gün) olarak düzenlemek mümkün mü? E-Bildirge kabul eder mi? (Gerçi ben henüz denemedim.)

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı k.paşalı Nickli Üyeden Alıntı
    *Kadın işçinin doğum raporunda 6.8.2012-30.9.2012 tarihleri arası 56 gün istirahat izni var.Ağustos 31 gün. Parmak hesabı yaptığımda, 26 gün izinli 5 gün çalışma var. Ancak, proğram 4 gün çalışma belirtiyor. Ben ise, 5gün çalışma gösterilmesi gerktiğini düşünüyorum. Doğrusu 4 mü olacak yoksa proğramın belirttiği gibi 5 gün mü olacak? Diğer öğrenmek istediğimde de, bu doğum raporu girişini şimdi yapsam olur mu? Yada ne zaman yapmalıyım? Doğum olayında dikkat etmem gereken başka birşey varmı? Teşekkürler.
    4 Çalışma günü 1 Hafta sonu izini toplam 5 gün, 26 da izin olacak.. Siz bildirgede 26 eksik 5 günde çalışma olarak bildireceksiniz.5 gün üzerinden prim yatacak asgari ücretli ise (156,75TL) olarak.

Kıdemli Üye
    Sayın. Burak yardımınız için teşekkürlerimi iletirim. Bu forumun en güzel tarafı da mesleki dayanışma yönü. Gerçekten, çoğu zaman basit gibi görünen bazı konularda bile, birbirmizin bilgi ve deneyimlerimizden faydalanmamız çok güzel.

Üye
    BİLDİRGE 31 GÜN OLARAK ALMAZ BENCE

Üye

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı Ugur0816 Nickli Üyeden Alıntı
    Deneyin isterseniz sistem alıyor mu almıyor mu : )

31 GÜNDEN OLUŞAN AYLARDA VE ŞUBAT AYINDA
    SİGORTA PRİM GÜN SAYISININ BİLDİRİMİNDEKİ TEREDDÜT

Örneğin;31 gün çeken bir ayda 15 gün raporlu olan bir sigortalı aylık hizmet prim bildirgesi ile kuruma kaç gün çalışma bildirecektir.?

Sosyal Güvenlik Kurumu fiili uygulamalarında aylıktan çalışma olduğu aylarda çalışma gün sayısının 30 gün,eksik çalışma olduğu aylarda ise;aylık gün sayısından fiili çalışılmayan gün sayısının çıkarılması yoluyla bulunacak gün sayısının kuruma bildirilmesi gerektiğini belirtmektedir örneğimize bakarsak ve İfadeyi de matematiksel olarak açıklarsak,

Aylık gün sayısı – Çalışılmayan gün sayısı : Bildirime esas gün sayısı
    31 gün- 15 gün:16 gün

Ziyaretci

31 gün çeken aylarda toplam güne bakılmaz parmak hesabı yapılır üstadım

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı gasparado Nickli Üyeden Alıntı

31 gün çeken aylarda toplam güne bakılmaz parmak hesabı yapılır üstadım
    Parmak hesabınızdan kasıt nedir, soruyu soran arkadaşın örneğini cevaplarsanız daha net anlaşılır.Edited by: Burak_06