Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir Öneri

Üye
    Nereden
    izmir
    Şunu da dikkate almak gerekir. Bakanlığın kaç tane denetim elemanı var da kaç tane şirketi denetleyecek.Yoksa bakanlık zaman içinde 20- 30 bin denetim elamanı mı işe alacak. Ayrıca denetim ücreti yerine ceza kesip, denetim maliyetini cezalarla mı karşılayacak.

Neticede bakanlık denetimi ile bağımsız denetim aynı şeyler değildir. Biribirinin alternatifi olamaz.

Kanaatime göre ymm ler ikna edilir ise mesafe alınmaya başlanacağı kanaatindeyim.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın arkadaşlar ortada bir panik yok ve yayınlanan yönetmeliğe tepki varbakanlık olmayan bir yetki ile durumdan vazi çıkarmış ve buna tepki var ve olay budur ama eğer bu yönetmelik kapsamında bu denetçiler gelip şirketleri denetlemeye kalkarlarsa herkes tepkisini versin ve tacirleri uyarsınlar bilgilendirsinler,herkes kendi işini yapsın ve ticaret bakanlığı ticaretin kurallarını koysun ve kendi vazifeleri olmayan işlere burunlarını sokmasınlar ve uygulama denetimini yapsınlar,ben bu yönetmeliği eleştireceğim ve bakanlığada tepkimi göstereceğim,yayınlanan bu yönetmelik daha çok bağımsız denetimi çağrıştırıyor ve bu yanlış,kolay gelsin.
    Edited by: hadisat
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye

Sakarya Ünv. 'nin Bağımsız Denetim eğitimleri iptal mi oldu ?

Eğitim ücretini ödeyenlerin, ödedikleri ücretlerin iadesini talep etmeleri mi gerekiyor ?

Üye
    Nereden
    izmir
    Belirsizlik sürüyor, ücret talep etmeye gerek yok.İade edilmesi gerekiyorsa doğrulan ıban numarasına iade yapılabilir

Müdavim Üye

ücretin, bir buçuk aylık faizi de iade edecekler mi ? işin bir de o yönü var
    Sakarya Ünv. "bağımsız denetim" ücreti olarak topladığı trilyonları bankada faiz işletip gelir elde edebilir. İade ederken o faizi de iade etmeleri gerekir.

Edited by: Kusursuz_Fırtına

Ziyaretci
    bir mal yada hizmet üretiliyor, pazarlanıp satılıyor, kaç tür denetime tabi olacak bu iş, mal üretimi ise sanayi sicil yönündende ayrıca denetlenecek tabi, ama bunu herkes için gerekli değil diye dikkate almayalım,
    maliye, sgk, bağımsız denetim, ticaret bakanlığı denetimi
    denetim yok denetim yetersiz denetim şöyle denetim böyle diye diye al sana denetim şimdi yeni sistem,
    özentiden başka bir şey değil,
    bizim aramızda da hala parsa kapacağım heyecanını söndürmeyenler hevesle bekleşiyorlar,
    denetlemek demek böyle her işlemi her adımı dibine kadar kontrola altına almak değil, doğru yap doğru çalış denetlenip de bir hatanı hele hele kasti bir hatanı bulursam yanarsın demek yanacağına inandırmak gerek,
    yoksa bu özneti denetim sistemleri işte en başta yunanistan ispanya portekiz italyada vardı hala da var ve ne haldeler!

Büromun üstünde olduğu Ş.Eşref Bulvarından günde 4 defa bir trafik aracı geçer, koltuğa kurulmuş üniformalı şahıs ortalığı inletir şu plakalı araç bu plakalı araç araç sahibi hemen aracını çek yoksa ceza yazarım, biz işimizin başında bu araçlarla hiç alakamız yokken bu gürültüye mahkum oluruz, ve o yolda o yasak kısımda hep park etmiş araç doludur, o anonsları duyup da gelip aracını çeken tekdir tükdür,
    halbuki hiç öyle bağırmadan en baştakinden başlayıp bir defalık tümüne ceza yazsa bir kere bir daha hiç kimse koymaz oraya araç bizimde kulağımız rahat eder,
    ama burası Türkiye,
    işte o da denetim,
    bu alanda aylardır süren yıllarca sürecek olan denetim de denetim.
    Bu ülkenin denetim anlayışı.

Müdavim Üye
    Konuyu yine bulamaç yapmakta üzerimize yok.Madem ki Bağımsız Denetim olmayacak TTK'dan tamamen çıkartırlardı.Dünya uygulamasında olmayan bir raporu Yabancı Şirketler ne yapsın.Getirir Kendi Denetçisine Denetim yaptırır.

Arkadaşlar bu denetim Bağımsız Denetimden farklı.Bağımsız Denetçinin verdiği yanlış rapor sonucunda Finansal tablo ve Uygulamaların Uyum açısından inceleyip cezai yaptırımı yapacak bir kurum bu.Cezayı da Şirkete Kesecek.Denetçi veya Denetim Şirketinin suçu durumda da KGK'ya havale edecek.KGK'da Denetçi hakkındaki Disiplin ve Ceza durumunu belirleyecek.

Oh ne güzel Denetçi Onay Versin Finansal Tablo %100 doğru desinler.Peki itiraz durumunda Finansal Tabloları kim inceleyecek ve ceza uygulaması yapacak.Kısacası artık herkes ayağını denk alacak.Bu işi yapmak isteyen Dünya Standartlarına göre Muhasebe yapacak ve Mevzuatı anlık takip edecek ve zorunlu olarak kurumsallaşacak.

Denetçi ve Denetim Firmaları da KGK tarafından denetim açısından incelenecek ve disiplin,sınav,ceza vs. uygulamaları yapacak.

Artık meydan boş değil.Bu işe sadece Vergi Denetimi açısından yaklaşamazsınız.Şu ana kadar kaç kişi düzgün muhasebe kaydı tutmadı diye ceza aldı.
    Kimse şimdiye kadar net bugünkü değer, gerçekleşebilir değer hesabı yaptı mı? vs. vs. Artık bunları uygulayıp yapıcaz sonra Bağımsız Denetçiler inceleyecek ve rapor verecek.Eğer ki bu rapora da itiraz olursa bu kurum sonucu belirleyecek.Artık eski mantığı bırakalım.(Vergi Muhasebesini)

Hep uygulamalar vergi kaybı var mı yok nu açısından yaklaşıldı ve düzeltmeye gidildi.
    İşte bunların hesabını aradaki geçici farkları,ertelenebilir vergiyi vs. incelemelerinin muhasebe hesaplarıyla doğruluğu kim yapacak.(Eğer ki Bağımsız Denetim Raporuna İtaraz Merci-i olarak)

Bu kurum itiraz,resen(şüphe),3.ncü kişi istem,ihbar vs. durumlarda inceleme yapacak.

Eğer ki Finansal tabloları da bu kadar sürede teslimini istiyorlarsa ki yakında E-deftere istemeye istemeye geçicez.E-fatura vs. uygulamaların geçiş süreci hızını da hesaba katmıyorum.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye

Deveye sormuşlar, neden boynun eğri, demiş nerem düzgünki. Siz %50 kayıtdışı olduğu olan bir yerde doğru düzgün denetim yapılabileceğini mi düşünüyorsunuz. Herşey gibi bu da "türk işi" Bağımsız Denetim olur.

Müdavim Üye
    Alıntı Kusursuz_Fırtına Nickli Üyeden Alıntı
    Deveye sormuşlar, neden boynun eğri, demiş nerem düzgünkü. Siz %50 kayıtdışı olduğu olan bir yerde doğru düzgün denetim yapılabileceğini mi düşünüyorsunuz. Herşey gibi bu da "türkiş"*olur.
    [img]smileys/smiley1.gif[/img] [img]smileys/smiley1.gif[/img]

İlla ki bu rakamların olduğu bir yerde Tepeden izleyen 2.nci bir kişinin olması gerekiyor.Yoksa ne kayıtdışı engellenir ne düzgün iş yapılır.Ülkede ceza olmazsa kimsenin birşeyi taktığı yok.Diğer Standart uygulayan Dünya Ülkelerindeki gibi Kallavi cezalar olmalı ki bakın işi nasıl öğreniyoruz.Hatta uzay çağıyla.Biz de atmak tutmak çok Hatanın nedenini hep başkalarına yüklemeye çalışırız hiç bir zaman bizim suçumuz yoktur.Olsa bile o na da bir kulp uydurup üzerimizden şavuşturur atarız.Onun içindir ki böyle yere sağlam basıp sağlam adımlar atacağımıza kör ,topal yürümeyi tercih ederiz hep.Ama işin alangirli işlerini sevmeyip bedavacılıktan kurtulamayız birtürlü.Ben bedava alayım da benden sonra gelen düşünsün mantığının, ve bu çürük düşüncenin bizi temelden bitireceğinin de farkında olmayız.Bizim amacımız belge olsun da asayım duvarıma güzel güzel şekil yapsın mantığından öteye gidemedi bu zamana kadar.Şimdi tam yola girmeye çalışıyoruz derken Kendi içimizden bile darbeler aldık.Diğer olanları saymaya gerek yok.

Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye

Dün bir arkadaşım anlattı, arkadaşı bağımsız denetim yapan bir firmada çalışıyormuş. Yeni müşteri şirkete Bağımsız Denetim yapmışlar Denetim sonunda olumsuz rapor düzenlemiş, şirket sahibine vermişler. Şirket sahibi silahını çıkartıp masaya koymuş. Bunlar da apar topar şirketten kaçmışlar. Bir daha da oraya uğramamışlar. Şimdi gidin böyle bir şirketi denetleyin bakalım, kim denetleyebilir ? Bunun gibi binlerce mafyavari tipin şirketi var. Kim cesaret edip bunları denetliyecek. Kimse denetlemezse, bu sefer Asliye Hukuk Mahkemeleri bir denetçi atayacak, bu siz de olabilirsiniz.