Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir Öneri

Ziyaretci
    Türkiye'de her iş eninde sonunda, siyaset ve bürokratik kadronun kendisine pay çıkarması olduğundan, bu işlerin de siyasete ve bürokrasiye kurban edilmesinden, özellikle 2013 yılının erken seçimlerle geçeceği düşünülerek bir oy, bir oydur mantığı ile fazla bir düzenleme olmadan (zaten denetime ve ufrs'ye tabi şirketlerden başlamak üzere cirosu 100 milyon TL. üzeri şirketlerler) 2013 yılı büyük şirketler, 2014 ve sonrası kademeli olarak en son 2023 bütün şirketler ufrs veya kobi tfrs, bağımsız denetim uygulayacak denilerek yumuşak bir geçiş olacağı kanısındayım. Bu işlerin bu kadar ağırdan alınmasının herhalde bu şekilde bir açıklaması vardır. Biz buradan ne yazarsak yazalım sonuçta otoritelerin dedikleri oluyor. Denetim işini, çok büyük çoğunlukilerde belki yaparım, şimdilik şartlar hafifken geçiş döneminde bir şekilde belgemi alayım mantığı ile düşündü. (Aynen özel sınavla smmm, özel sınavla ymm olunduğu gibi) İlerideki günlerin ne getireceği bilinmez ama ana hatlarıyla, muhasebe işyerinden entegre programlarla eğitilmiş kişilerce yapılacak, bürodan muhasebe azalacak, iyi organize olmuş, personel kadrosuve teknik alt yapısı kaliteli denetim vedanışmanlıkşirketleri mesleğin kaymağını yiyecek görünüyor.

Müdavim Üye

Alıntı deneme1 Nickli Üyeden Alıntı
    Türkiye'de her iş eninde sonunda, siyaset ve bürokratik kadronun kendisine pay çıkarması olduğundan, bu işlerin de siyasete ve bürokrasiye kurban edilmesinden, özellikle 2013 yılının erken seçimlerle geçeceği düşünülerek bir oy, bir oydur mantığı ile fazla bir düzenleme olmadan (zaten denetime ve ufrs'ye tabi şirketlerden başlamak üzere cirosu 100 milyon TL. üzeri şirketlerler) 2013 yılı büyük şirketler, 2014 ve sonrası kademeli olarak en son 2023 bütün şirketler ufrs veya kobi tfrs, bağımsız denetim uygulayacak denilerek yumuşak bir geçiş olacağı kanısındayım. Bu işlerin bu kadar ağırdan alınmasının herhalde bu şekilde bir açıklaması vardır. Biz buradan ne yazarsak yazalım sonuçta otoritelerin dedikleri oluyor. Denetim işini, çok büyük çoğunlukilerde belki yaparım, şimdilik şartlar hafifken geçiş döneminde bir şekilde belgemi alayım mantığı ile düşündü. (Aynen özel sınavla smmm, özel sınavla ymm olunduğu gibi) İlerideki günlerin ne getireceği bilinmez ama ana hatlarıyla, muhasebe işyerinden entegre programlarla eğitilmiş kişilerce yapılacak, bürodan muhasebe azalacak, iyi organize olmuş, personel kadrosuve teknik alt yapısı kaliteli denetim vedanışmanlıkşirketleri mesleğin kaymağını yiyecek görünüyor.
    <div></div><div>Aynen Dediklerinize Katılıyorum.</div>
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın deneme1 her zamanki gibi güzel tesbitlerine devam ediyorsun ve aynen dediğin gibi olacağı artık çok net bencede,hayırlı akşamlar.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye

<div id="id_503e66fbb6bbb5e66359979" ="text_exposed_root text_exposed">TİDE'nin de katkılarının bulunduğu "Şirketlerin Yıllık Faaliyet Raporunun Asgari İçeriğinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik," Resmi Gazete'de Yayınlandı.

Değerli Üyelerimiz;

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni TTK ile ilgili ikincil mevzuata ilişkin üç yönetmelik daha resmi gazetede yayımlanmıştır. Söz konusu yönetmeliklere web sayfamıza eklenecek olup, eklendiğinde ayrıca bilgi verile...</span><div ="text_exposed_show">cektir.

Yayınlanan Yönetmelikler;

1. Şirketlerin Yıllık Faaliyet Raporunun Asgari İçeriğinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik,
    2. Ticaret Şirketlerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik,
    3. Anonim Şirketlerde Elektronik Ortamda Yapılacak Genel Kurullara İlişkin Yönetmelik.

Yayınlanan yönetmelikler arasında yer alan "Şirketlerin Yıllık Faaliyet Raporunun Asgari İçeriğinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmeliğin; madde 4/4, 7/e, 11/b, 13/ a,b,c ve 15 / c madde hükümleri" iç kontrol, iç denetim ve risk yönetimini ilgilendiren hükümler olup, kurumsal yönetim, iç denetim ve risk yönetimi faaliyetlerinin gelişimi açısından önem taşımaktadır.</font>

Temmuz ayının son haftasında TİDE olarak yapmış olduğumuz Bakanlık ziyareti sırasında bu yönetmelik ile ilgili görüşlerimiz talep edilmişdi.</font> Bakanlık ile paylaşaılan görüş ve önerilerimizin dikkate alınmış olması, mesleki düzenlemeler konusunda Enstitümüz tarafından yürütülen çalışmalarımızın sonuca ulaşması açısından memnuniyet vericidir.
    </font>
    Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili düzenlemelere katkılarından dolayı Mesleki Düzenlemeler Komitesi'ne teşekkürlerimizi sunar, düzenlemelerin mesleğimizin gelişimi için değer yaratmasını dileriz</font>.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ</div><div ="text_exposed_show"></div><div ="text_exposed_show"></div><div ="text_exposed_show">Bazıları Bizi Dikkate almıyorlar Diye dert yanar dururlardı yorumu size bırakıyorum.Tide'yi bu konudakiçalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.</div></div></span>
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Üç büyük Odamızın bir çalışması olduğunu duydum. Umarım uygulamacılarında sözü dikkate alınır.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Bugüne kadar; ne kadar dikkate aldılarsa odaları, bundan sonra da o kadar dikkate alırlar.Edited by: Kusursuz_Fırtına

Kıdemli Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı
    Bu denetim yetkisi daha önce var olan uygulamaların yeni TTK ile uygulanacak şekli bence gereksiz karamsarlık göstermişsiniz. Bağımsız denetim uluslararası bir uygulamanın veya talebin neticesi ve ayrıca yapılacaktır.
    katılıyorum. bakanlık denetim elemanlarının daha öncedende varolan yetkilerinin revizesinden başka bir şey değil bu tebliğ hemen yıkılmayalım

Yeni Üye
    Nereden
    Trabzon
    Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yayınladığı yönetmelikle Bağımsız Denetim işinin hukuken olmasa bile fiilen bittiğini resmen ilan etmiştir. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Bağımsız denetim işinin SMMM lere yaptırılmaması konusunda baştan beri kamuda ciddi bir direnç vardır. Bu süreçte yaşananları tekrar etmeye gerek yok. Her fırsatta SMMM’lerin nasıl süreç dışına itilmeye çalışıldığı ortadadır.
    Bakanlığın yayınladığı denetim yönetmeliği bazı arkadaşların iddia ettiği gibi sadece işlem denetimine yönelik değildir. İşlem denetçiliğini de içine alan tüm iş ve işlemleri kapsayan tam denetimdir. Bunu yönetmeliğin denetime konu işlemler kısmından anlayabilirsiniz. Özellikle (k) ve (l) fıkraları. Bakanlık denetim elamanlarına tüm şirketlerin dönen ve duran varlıklarının fiilen mevcut bulunup bulunmadığını saptamak, (envanter çıkarmak) bu süreçlerde denetim elemanlarının hazır bulunmasını ve sürece nezaret etmelerini istemek, şirket dışındaki kaynaklardan doğrulama amacı ile bilgi istemek, (karşıt inceleme, teyit gibi) örnekleme yolu ile kayıt ve belgeleri seçerek bu belgelerden hareketle muhasebe kayıt ortamında detaylı inceleme yaparak kayıtların doğruluğunu araştırmasını istemek, ticaret şirketlerine ait hesapların doğruluğunu araştırmak gibi yetkileri herhalde işlem denetçiliği için vermiş olamaz. Yine bakanlık, denetim elemanlarının bu yetkilerini sadece şikayet ve istem durumunda değil, resen kullanabileceklerini hüküm altına almıştır.
    Düzenlenecek raporlar kısmında ise, Teftiş ve Soruşturma raporlarının içeriği açıklandıktan sonra teftiş ve soruşturma raporlarına konu olmayan huşular hakkında “inceleme raporu” düzenleneceği belirtilmiştir. Bu raporların “yeterli ve makul güvence” verdiğine dair bir ibarenin raporlara yazılmasını istemek eksik kalmış o kadar. (onu da mazur görün)
    Şirket ölçeklerinin neden şimdiye kadar açıklanmadığını, KGK’nun bağımsız denetim tebliğini neden yayınlamadığını, süsemin neden eğitim paralarını geri iade etme başladığını iyi analiz etmemiz lazım.

Kıdemli Üye
    arkadaşlar gene gereksiz bilgi kirliliği yaratıyoruz.

1) bağımsız denetim adı üstünde bağımsızdır devlet kanalı ile yapılamaz denetçinin devletten de bağımsızlığı ŞARTTIR bununla ilgili 6102 sayılı kanunda 15 sayfa madde var bir zahmet okuyun.

2) resen yapma yetkiside dahil olmak üzere bu yönetmelikte var olan yetkilerin tamamı 6762 sayılı kanun kapsamında 65 yıldır sanayı bakanlığı müffettişlerinde zaten var.bu tebliğ sadece bir yenileme tebliği o kadar.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı cengio Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar gene gereksiz bilgi kirliliği yaratıyoruz.

1) bağımsız denetim adı üstünde bağımsızdır devlet kanalı ile yapılamaz denetçinin devletten de bağımsızlığı ŞARTTIR bununla ilgili 6102 sayılı kanunda 15 sayfa madde var bir zahmet okuyun.

2) resen yapma yetkiside dahil olmak üzere bu yönetmelikte var olan yetkilerin tamamı 6762 sayılı kanun kapsamında 65 yıldır sanayı bakanlığı müffettişlerinde zaten var.bu tebliğ sadece bir yenileme tebliği o kadar.

Teşekkürler sayın cengio

Demek istediğim budur. Bazı arkadaşlar kanunu ve ilgili mevzuatı incelemeden gereksiz panik yaratıyorlar. Bugüne kadar şirketleri, kooperatifleri zaten bir şekilde Bakanlık denetliyor veya iş ve işlemlerini organize ediyordu. Bu son duruma Bakanlıklar arası görev dağılımının ve aynı zamanda yeni TTK nın açıklanması da diyebiliriz.