Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FİRMA FAALİYET KONUSU

Ziyaretci
    MERHABA ARKADAŞLAR,

BİR KAÇ SORUM OLACAKTI.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
    - BİR ŞAHIS FİRMASI KURDUĞUMUZ ZAMAN, FAALİYET KONUSU YAZIMINDA BİR SINIRLAMA VARMIDIR. ÖRNEĞİN FİRMAMIN İSMİ OZAN OLSUN. BEN BU FİRMANIN FAALİYET KONUSUNA OZAN İNŞAAT GIDA TURİZM BİLGİSAYAR VS... İSTEDİĞİMİ YAZABİLİRMİYİM.

- BİRDE SADECE BU FAALİYET KONUSUNA YAZDIĞIMIZ ALANLARDA MI FAALİYET GÖSTEREBİLİRİZ. ÖRNEĞİN FİRMAMIN İSMİNİ "OZAN TURİZM TAŞIM IK" DİYE BİTİRDİĞİM ZAMAN; BEN HEM TAŞIM IK İŞİ YAPARKEN BİR YANDAN DA HER TÜRLÜ MALZEME ALIM SATIM İŞLERİ VEYA KÜÇÜK ÇAPLI ELEKTİRİK VE MEKANİK TAAHHÜT İŞLERİ YAPABİLİRMİYİM.

VERECEĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...

Ziyaretci
    bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş yok mu acaba...

Müdavim Üye
    Nereden
    SAMSUN
    istediklerinizi yazabilir veya değiştirebilirsiniz.Vergi dairesine bildirmek durumundasınız.Unutmayın.
    Hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Ziyaretci
    Selahattin Bey,

peki illa bir şeyler yazmakmı gerekiyor. Ben şahıs firmamamın faaliyet konusuna inşaat yazmassam, inşaatla ilgili bir şey yapamam mı demek oluyor.
    İllaki faaliyet göstereceğimiz şeyleri yazmamız mı gerekiyor.

Teşekkür ederim.

Kıdemli Üye
    evet illa yazmanız gerekiyor. Amaç konuda yazanların ünvanda geçmesi de zorunlu.

Merhaba,
    Gerçek kişi tacirler birden fazla ticari işletme kurabilirler veya birden fazla işi tek bir ticari işletmeda yapabilirler. 6102 S. TTK m.11-23
    Gerçek kişi tacir belirleyeceği bir ünvan altında faaliyet göstereceği konuları yazar ve kullanacağı bu ticaret unvanını notere tasdik ettirrerek ticaret siciline kaydettirir.6102 S. TTK m. 39 Ticaret unvanı kullanmak zorunludur.
    Örneğin kömür ticareti yapmak isteyen A şahsı, notere giderek A Komürİşletmesi ve Dahili Ticaret unvanı altında, yapacağı diğer işleri de notere söyleyerek ticaret unvanını beyan eder ve bu işletme adına faaliyet gösterirken atacağı imzanın şeklini de notere tasdik ettirerek ticari işletmesini açar. Bu işletmeye ek işletmeler ve şubeler de açılabilir. Ticari işletme ticaret siciline kaydolduktan sonra vergi dairesine de kaydettirilir. Ticari işletme adına KDV ve GV Stopajı mükellefiyeti kayıtları açılırır.
    Diğer taraftan A şahsı unvan beyannamesinde betlirtmediği konularda da bu ünvanı kullanarak ticari iş yapabilir. A Şahsı yapmış olduğu işlerde işi bu ticari işletme adınına yaptığını belirtmek zorundadır. Örneğin bir buz dolabı satın aldığında karşısındaki tacire ben bu buzdolabımı bu ticari işletmeme satın aşlıyorum demek satıcı da buna göre hareket etmek zorundadır. A taciri şahsi ihtiyaçları için satın aldığı mal ve hizmetler için karşısındaki tacire ben bu mal ve hizmeti şahsıma tüketim amacıyla satın alıyorum demelidir.
    Ticari işletmeye ozgülenmiş her türlü mal ve haklar ticari işletmenin mal varlığıdır. Tacir A. ticari işletmesine ozgülenmiş mal ve hakları bir bütündür ve bu haliyle de ticari işletme başka bir tacire devredilebilir. Aksi belirtilmediği sürece ticari işletmeye ait kiracılık hakkı dahil tüm mal ve haklar ile borçlar devralana geçer.
    Ancak A. şahsı bu ticari işletmeden başka başka bir unvan altında başka bir ticari işletme de kurabilir. Bu ticari işletmede de benzer konularda veya bambaşka konularda faaliyet gösterebilir. Bu taktirde bu işletmenin ticaret sicil kaydı farkı olacak. Bu işletmeye ait ticari defterler de ayrı tutulacaktır. Bu işletmenin de vergi sicil numarası ayrı olacaktır. Alınan vergi numarası KDV ve GV stopajı mükellefiyetine ilişkin olacaktır.
    Eğer A şahsının böyle iki farklı işletmesi olursa her iki işletmesinden elde ettiği ticari kazancı birlikte geçici vergi beyannamesi ve yıllık gelir vergisi beyannamesinde beyan edecektir.
    Her iki işletme adi ortaklık şeklinde de işletilebilir. Bu taktide adi ortaklıktaki payı oranında gelir vegisine tabi tutulacaktır.
    11010100101000101111011010111010101110101101100011 01010110100101101010001011111001010001001100111101 100110101010101000101