Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Personel ceza muhasebe kaydı

 1. #1
  Merhaba,

  Personel maaşından kesilerek ödenen trafik para cezasının muhasebe kaydı ile ilgili yorumlarınızı alabilir miyim? 1. kayıt şeklinde yaptım ancak gider-gelir yazmadan doğrudan avans hesabını kapatanlar da var.


  1)
  ------/-------------
  689
  102
  -----/-------------
  196
  679
  -----/-------------  2)
  ------/-------------
  196
  102
  ------/-------------

 2. #2
  ?

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  26.Haziran.2012
  Nereden
  TEKİRDAĞ
  Mesajlar
  28
  sayın selim kara;
  personelin maaşından kesinti yapmak okadar kolay birşey değildir.bence kasıtlı olarak yapmadıysa işveren bu risk maliyetini almalıdır. iş kanunun ilgili maddesini ekliyorum.

  III- ÜCRET KESME CEZASI

  İşyerlerinde işlerin düzenli bir şekilde yürüyebilmesi için bir takım kurallar konulmaktadır. Bu kurallara uyulmaması halinde de disiplin cezaları öngörülmektedir. Bu disiplin cezaları ihtar, iş akdinin feshi vs. gibi disiplin cezaları veya para cezaları şeklinde olmaktadır.

  4857 sayılı İş Kanunu’nun 38. maddesi ücret kesme cezası başlığıyla işçiye yaptığı suça karşılık kendisine verilebilecek para cezası özel hükümlere bağlanmıştır. Bu konuda özetle şunlar ifade edilebilir([2]).

  A- OBJEKTİF DAVRANIŞ VE İŞÇİNİN ONAYI
  Özellikle belirtmek gerekir ki, iş sözleşmesi/toplu iş sözleşmesinde gösterilen sebepler dışında ücret kesimi cezası mümkün değildir. Şöyle ki, işçiye para cezası verilebilmesi için, iş sözleşmesi/toplu iş sözleşmesi veya iç yönetmeliklerle, söz konusu davranışın objektif olarak belirlenmesi, hangi davranışın neticesinde ne miktarda para cezasının söz konusu olacağının bilinmesi gereklidir. Zira, önceden belirlenmeyen ve bilinmeyen davranışlara para cezası vermek mümkün değildir.

  Nitekim Yargıtay Genel Kurulu bir kararında([3]) işverenin, Yasa’nın hak verdiği özel durumlar dışında, işçi ücretinden yargı kararı olmadan kesinti yapamayacağına vurgu yapmaktadır. Başka bir ifadeyle kararda işçinin ücretinden, Yasa’nın cevaz verdiği özel haller dışında bir yargı kararı olmadan işverenin tek taraflı iradesi ile bir kesinti yapamayacağı belirtilmiştir. Buna göre, hangi sebeplerden dolayı ücret kesinti yapabileceğine ilişkin işçinin onayı gereklidir. Bu onay da, iş sözleşmesi/toplu iş sözleşmesi veya iç yönetmeliklerle alınmalıdır.

  B- KESİNTİ MİKTARI
  Mülga 1475 sayılı İş Kanunu’nun 32. maddesi işçi ücretlerinden yapılacak kesintilerin bir ayda üç gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin üç günlük kazancından fazla olamayacağını hüküm altına almıştı. Ancak, 4857 sayılı İş Kanunu yapılacak kesintilerin bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamayacağını hüküm altına alarak, işçi lehine bir iyileştirmeye gitmiştir.

  Uygulanacak para cezası miktarının bir ayda işçinin iki günlük kazancından fazla olamayacağı belirtilmek suretiyle yapılacak kesintinin üst sınırı belirlenmiştir. Şüphesiz uygulanacak para cezasının miktarı, işçinin iki gündeliğini aşabilecektir. Ancak, 1 ay içinde yapılabilecek kesinti miktarı, işçinin 2 gündeliğini aşamayacaktır. Örneğin, işçinin 4 gündeliği tutarında para cezası uygulanması durumunda; bu miktarın 2 gündeliği 1. ayda, bakiye 2 gündeliği de ancak, 2. ayda kesilebilecektir. Kanun’da üst sınır yani, iki gündeliği belirlediğinden daha düşük bir miktarda kesinti yapılmasına ilişkin (örneğin ayda 1 gündelik) iş sözleşmesi ve toplu iş sözleşmesi hükmü geçerli olacaktır. Zira, Kanun’da, işçi ücretlerinden yüksek miktarda kesinti veya keyfi uygulamalarla kesinti yapılarak işçinin zor duruma düşmesine engel olunmak istenmiştir.

  C- KESİNTİNİN İŞÇİYE BİLDİRİLMESİ
  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintiler, işçiye gerekçeleriyle derhal bildirilmelidir. Böylece, işçinin yapılacak ceza miktarını ve ne zaman kesileceğini bilebilmesi sağlanmakta; bu arada işçinin haksız uygulama diye değerlendirdiği muamele için itiraz edebilmesine imkan hazırlanmaktadır.

  D- KESİNTİNİN BANKAYA YATIRILMASI
  İş Kanunu, ücret kesme ceza paralarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye’de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılacağını hüküm altına almıştır.
  herkes dünyayı değiştirmeye çalışır, kimsenin aklına kendini değiştirmek gelmez.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •