Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Özürlü Raporu

  1. #1
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    24.Mart.2011
    Mesajlar
    111
    Bir firmada çalışan ve mesai saati dışında beyin kanaması geçirerek felç geçiren bir çalışan için yattığı hastane bu zamana kadar iş göremezlik raporu veriyordu biz de sigortası devam eden çalışanın bu raporunu internetten iş göremezlik bölümüne ve ek-10'la beraber sgm'ye bildiriyorduk.

    Hastaneden taburcu olan bu işçiye %68 fonksiyon kaybı teşhisi konmuş ve özürlü sağlık raporu verilerek çalışamayacağı koşullar belirtilmiş. Bundan sonra yapacağımız işlemler nelerdir? Teşekkürler

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    12.Kasım.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    555
    1.Seçenek: İverene uygun bir bölümde çalışmasına devam ettirilmesi.
    2.Seçenek: 1475 Sayılı İş Kanunun 17.Maddesine göre
    Madde 17 - Süresi belirli olsun veya olmasın, sürekli hizmet akitlerinde işveren aşağıda
    yazılı hallerde, dilerse hizmet akdini sürenin bitiminden önce veya bildirim önelini beklemeksizin
    feshedebilir.
    I - Sağlık sebepleri:
    a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye
    düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak
    devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi,
    (a) fıkrasında sayılan sebepler dışında işçinin kendi kusuruna yükletilmeyen hastalık, kaza,
    doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için hizmet akdini bildirimsiz fesih hakkı: Hastalık işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 13 üncü maddedeki bildirim önellerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 70 nci maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin işine gidemediği süreler için ücret işlemez.

    İş sözleşmesini tazminatını ödeyerek feshedip.Gerekli şartları taşıyorsa malülen emeklilik için müracaatta bulunabilirsiniz.

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    18.Haziran.2007
    Nereden
    İSTANBUL
    Mesajlar
    381

    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı
    1.Seçenek: İverene uygun bir bölümde çalışmasına devam ettirilmesi.
    <div>2.Seçenek: 1475 Sayılı İş Kanunun 17.Maddesine göre </div>
    <div>Madde 17 - Süresi belirli olsun veya olmasın, sürekli hizmet akitlerinde işveren aşağıda
    yazılı hallerde, dilerse hizmet akdini sürenin bitiminden önce veya bildirim önelini beklemeksizin
    feshedebilir.
    I - Sağlık sebepleri:
    a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye
    düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak
    devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi,
    (a) fıkrasında sayılan sebepler dışında işçinin kendi kusuruna yükletilmeyen hastalık, kaza,
    doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için hizmet akdini bildirimsiz fesih hakkı: Hastalık işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 13 üncü maddedeki bildirim önellerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 70 nci maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin işine gidemediği süreler için ücret işlemez. </div>
    <div></div>
    <div>İş sözleşmesini tazminatını ödeyerek feshedip.Gerekli şartları taşıyorsa malülen emeklilik için müracaatta bulunabilirsiniz.</div>
    <div></div><div>[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]</div>
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •