Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İTHALAT BA

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Özelgelerde belirtilen durumda açıkcası sıkıntılı konular söz konusu şöyle ki ;<div></div><div>1-Ba/Bs formları KDV'de bildirilen tutarlarında bir bakıma kontrolü için istenen bir bildirim olduğundan ekleneceği bildirilen masraf kalemleri ithalat rakamına eklendiğinde uyumsuzluklar söz konusu olacaktır.</div><div></div><div>2-Ve esas sorun ise yüklü miktarlarda ithalat yapan firmalarda ithalat masrafları olarak alınan nakliye navlun vb diğer hizmetler konusunda bazı firmaların keseceği tutarlar Ba_Bs sınırını aşacağı için böyle bir durumda da mükerrerlik söz konusu olacaktır ki bu durumda da çeşitli sıkıntılar söz konusu olacaktır.. </div>
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Sayın Black 80 mantık çerçevesinde deiklerini zçok doğru ben de direk ihracat fatura bedelinin yazılması taraftarıyım.
    Ama özelgelerde maliyenin görüşünü yansıttığı için onları da yabana atıp maliye ile uyuşmazlık haline düşmek istemiyorum.
    Dediğiniz gibi bu ithalat işleminde 5.000-Tl yi geçen navlun ft sıda var.Onuda ayrı ca yazacağım.(Tabi ithalat kdv matrahına da dahil olucak mantıksız)
    Ama özelgeler çerçevesinde Ba formunu vermeyi düşünüyorum.
    Sonuçta 3 tane özelge ve Alomaliye ye de sordum.
    Artık yapacak bir şey yok.
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Ba formlarında ithalat beyanları.. Fatura bedelinin ithalat beyannamesinde yazılı kur ile çarpımı sonucu çıkan rakam ( gümrük beyannamesinde kdv matrahın hesapladığı kısımdaki en üsteki rakamdır) beyan edilmeli diye düşünüyorum.

Her ne kadar muktezalarda navlun ardiye vb. masraflar dahil kdv matrahına ilave edilen tutarlar dahil beyan ediniz diyor ama.. Zaten bu denen masrafların faturaları ayrıca geliyor ve geneldede bir kısmı 5.000 tl yi geçtiği için onlarıda ayrıca Ba da bildiriyoruz. Bu durumda mükerrer beyan gibi bir durum ortaya çıkıyor.. Bu nedenle heray ortalama 10'un üzerinde ithalat yapıyoruz ve ben ithalat faturasının ithalat beyannamesinde yazılı kur ile çevrilen tutarını yani masrafsız tutarı beyan ediyorum...

Eminim ithalat bedeli artı masraflar sonucu oluşan kdv matrahını beyan edin diye mukteza veren kişiye durumu izah etsek.. madem masrafların içinde 5.000 tl yi geçen kalemler var ve onları ayrıca bildiriyorsunuz o zaman dahil etmemeniz gerekir diyecektir...
    sözkan

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    kdv iadesi alan firmalar ind. kdv listesi verdikleri için bu listede haliyle varsa ithalata ait kdv de gösterilecektir. Bu kdv nin matrahı yukarıdaki yazılarda da belirtildiği gibi sadece çıplak mal bedeli olmayıp navlun, sigorta, ardiye, gümrükleme v.s. bedeli gibi ithalat maliyetlerinden oluşmaktadır. İnd. KDV. listesi internetten verildiğinde sistem kdv nin oran ile çarpılmasıyla mal bedelinin, veya matrahın kdv oranıyla çarpılması nedeniyle kdv nin uyumsuz olması gibi durumlarda uyarı vermektedir. Bana göre bu tür uyumsuzluğu gidermek için yetkililerin bulduğu geçici çözüm kdv den matraha ulaşılmasıdır. O nedenle KDV iadesi alan veya almayan firmalar kendi durumlarına göre yukarıdaki belirtilen yollardan birini seçebilirler ve bir sorun yaşamazlar.