Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: rapor hk

Müdavim Üye
    slm arkadaşlar bir işyerine işçi yeni giriyor dada sgorta girişi yapılmamış. işçide doktora gidiyor ve rapor alıyor.ama işçinin işyerinde daha sigortası yapılmamış.bu durumla karşılaşan varmı acaba. nasıl oalcak. ikinci sorun ise hastalık hallerinde 2 günden sonraki günler için ödeme yapiliyor değilmi bu ödeme için sigortalının o işyerinde belli bir prim ödemesi gerekiyormu.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    bu durumda işçinin işyeri ile resmi bağlantısı yok sayılır ..ve işçi normal vatandas olarak calısan veya emekli hiç farketmez normal olarak hastalanmıs doktora gitmiş bu durumun işyeri ile bağlayıcı bir durumu yoktur...diye düşünüyorum

....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    tabi bunları normal hastalıktan ötürü alınan rapora istinaden söyluyorum...iş kazası gibi bir durumda işyeri sorumluluk altına girer.ve yasal olarak sgk sız işçi çalıştırmak bir yana kişinin resmi girişi olmadan çalışıyor olması iş kazası geçirmesi gibi durumlar ayrıca bir yükümlülük kazandıran faaliyer oldugu için işyeri sorumludur diye düşünüyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Şu işte şu meseleleri tartışmak gerçekten üzücü çalışan işçinin sigortasının yapılmaması ne demek şimdi bu çalışanın sigortası yapılmamış raporu eğer ki uzun süreliyse burada işçinin kaybını kim karşılayacak diye bir sorun işyeri sahiplerine yazık günah cidden...
    Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    tabiki barım barım bagırıyoruz iş güvenliği sosyal devlet prensibi ,istihdam sorunu diye ama hala daha sgk sız işçi çalıştırmaya devem ediypruz bu gibi durumlar da insanları zor durumda bırakıyor..yazık çok yazık

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Benim anlamadığım bu işçiye nasıl rapor veriliyor işçi bir yerde çalışıyor görünmediği için düzeltilmesi lazım diye düşünüyorum.İşçi genel sağlık sigortası kapsamında sağlıktan yararlanmış olabilir ama raporu neye istinaden vermişler anlamış değilim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sayın ADEM27
    işçi sıfatıyla rapor verilmiyor ki....normal vatandas doktora gider hekım onayı ile kendısine rapor verilmiştir veya işçi ile doktor arasındaki diyalog neticesinde de olabılır....veyahutta şöyle bir kaidemı var normal vatandas doktora gittiğinde ona rapor verılmez mi? dar edildi,kaza geçirdi,normal hastalıktan ötürü vs vs bu durumlarda acaba çalışmayan kişiye rapor veriilmez diye bir kural varmı acaba? yanlıs anlamayın detayına inmek için soruyorum..ama burada işyeri % 100 suçlu konumda....kanuni müeyyideler ne gerektiriyorsa o uygulanmalıdır..

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    O zamanda raporu işveren işleme almaz olup biter bu kadar basit.Ben normal vatandaşa rapor verildiğini bilmiyordum çünkü mantık olarak düşündüğün zaman zaten çalışmıyor göründüğü için doktorun sözle ikaz edip mesela 2 gün dinlenmen lazım vs dendiğinde olmuyor mu illa rapor olursa mı bu vatandaşın rapora istinaden mi dinlemesi gerekiyor

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    hayır ben doktorla işçi arasındakı bir diyalog ile belkı alınmıstır demek istedım..normal olarak düşünülürse dediğiniz gibi adli vakalar hariç normal çalışmayan vatandasa rapor bencede verilmez ama bir sekılde işçiye rapor verilmiş...ayrıca işveren işleme almaz diyede bişy yok..neden dersek sisteme heleki bu işkazası ise direk geçecektir...o andan iitibaren işverenın suçu katlanır neden 1.cisi sgksız işçi çalıştırmak 2.si iş kazası neticesinde bildirim yapmamak suç üstüne suç olur bu diye düşünüyorum...ok iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Sn Mustafa bey ben sizin yazınıza istinaden işveren dikkate almaz dedim çünkü raporda hiç bir şekilde işverenle veya iş yeri ile ilgili bir bilgi yok mesala eğer çalışmayan bir vatandaş bu raporu aldıysa bunun işvereni de olmayacağı için rapor dikkate alınmaz diye yazdım.Eğer çalışan bir işçinin ssk'sı yapılmadıysa zaten bunun raporunun girilmesi ssk'sız işçi çalıştırıldığına dair kendini ele vermektir.