Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yapılandırmanın Son İki Taksidi

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2008
  Mesajlar
  116
  İyi çalışmalar..

  6111 sayılı yapılandırmada yıl içinde 2 taksit ödenmediği takdirde, bir sonraki taksitin son ödeme tarihine kadar ödenmeyen taksitler de eklenerek ödenirse, yani ödenmeyen taksitleri müteakip 3. taksitle beraber ödenirse yapılandırmanın bozulmayacağı pek çok kesim tarafından belirtilmektedir.. Benim sorum ise eğer son iki taksidi zamanında ödeyemezsek ne olur ?. Başka bir taksit olmadığı için doğrudan yapılandırma bozulur mu yoksa eğer bir taksit daha olsaydı söz konusu olacak vade gününe kadar beklenir mi ?.

  Teşekkür ederim..


  Eğer yaşamak için bir idealin veya nedenin varsa, çektiğin sıkıntılar için şikayet etme..

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2008
  Mesajlar
  116
  Kanunu okuyunca cevap kendiliğinden çıktı.. Bilgi için buraya da paylaşayım..

  6111 20. madde= 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının bendinin (4) numaralı alt bendi kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borç yapılandırmalarında; bu Kanunun 19 uncu maddesinin birinci fıkrasındaki hakları saklı kalmak üzere, bu Kanuna göre ödenmesi gereken taksitlerin, taksitlendirme süresini (son taksiti) takip eden ayın sonu aşılmamak kaydıyla ait oldukları yılın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi halinde bu Kanun hükümlerinden yararlanılır.
  örneğin
  Bir takvim yılı içinde Ödenmesi gereken taksitlerden (2011 yılında 4 taksit ödenecekti) en az 2 tanesini yasal sürede ödemeyenin yapılandırma anlaşması bozulmuştur. Ayrıca yapılandırma anlaşması bir veya iki taksit ihlali nedeniyle devam ettirilen işverenin/sigortalının son taksitin ödenmesi gereken ayın sonuna kadar ödenmeyen/ihlal edilen taksit ödenmemişse yapılandırma anlaşması bozulur.
  Örneğin: 12000 TL prim borcunu 6 taksit yapan işveren 2011/6-8-12 ve 2012/2-4. ay taksitlerini ödemiş 2011/10. ay taksitini ödememiştir. Ödenmeyen 2011/10. ay taksiti yasal faizi ile birlikte son taksit ödeme süresini takip eden 31 Mayıs 2012 tarihine kadar ödenmemişse yapılandırma anlaşması bozulmuştur.


  Eğer yaşamak için bir idealin veya nedenin varsa, çektiğin sıkıntılar için şikayet etme..

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •