Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kasko sigorta poliçel. BA formu

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Meslektaşlarım merhaba, Kasko Sigorta poliçelerinde Sigorta şirketleri yaptıkları işlemleri bildirdiği için BA BS formunda bildirmeyecek ama normal firmalar araçlarının kasko poliçelerini BA formu ile bildirecek diye düşünüyorum, sizler nasıl uygulama yapıyorsunuz arkadaşlar..

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    VUK Genel Tebliği No 396 madde 1.2.5

1.2.5. Bankalar, Katılım Bankaları, Aracı Kurumlar, Portföy Yönetim Şirketleri, Menkul Kıymet Yatırım Fon ve Ortaklıkları, Reasürans Şirketleri, Emeklilik Şirketleri, Sigorta Şirketleri ve Acenteleri yapmış oldukları işlemleri belirli periyotlarla Bakanlığımıza bildirdiklerinden, hizmet ve satış işlemlerinde düzenledikleri dekont ve poliçe bilgilerini Form Bs ile bildirmelerine gerek bulunmamaktadır.

Aynı şekilde, bu kurumların kendi aralarındaki işlemler sebebiyle düzenledikleri dekontların karşı tarafça Form Ba ile bildirilmesine de gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kurumlar, diğer belgelere dayalı olarak yaptıkları mal ve hizmet alım/satımlarını genel esaslar çerçevesinde Ba-Bs formları ile bildirmek zorundadırlar.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Bu parağraftan bizim AB formunda bildirmemiz gerektiği anlaşılıyor,

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı fatos68 Nickli Üyeden Alıntı
    Bu parağraftan bizim AB formunda bildirmemiz gerektiği anlaşılıyor,
    Fatoş hanım dekont ve poliçeler bildirilmez diyor bu paragrafta. Bunların dışında mal hizmet alım satımları bildirilir diyor. Sizde poliçeyi sormuştunuz.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sevgili meslektaşım Burak_06 ilginize teşekkür ederim, Bu parağrafı tekrar tekrar okuyorum poliçeleri bildirmelerine gerek yoktur derken Sigorta şirketlerinden bahsediyor hizmet sattıkları firmalardan değil..

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı fatos68 Nickli Üyeden Alıntı
    Sevgili meslektaşım Burak_06 ilginize teşekkür ederim, Bu parağrafı tekrar tekrar okuyorum poliçeleri bildirmelerine gerek yoktur derken Sigorta şirketlerinden bahsediyor hizmet sattıkları firmalardan değil..
    Fatoş Hanım

Bakanlığımıza bildirdiklerinden, hizmet ve satış işlemlerinde düzenledikleri dekont ve poliçe bilgilerini Form Bs(SİGORTA ŞİRKETİ) ile bildirmelerine gerek bulunmamaktadır.

***Aynı şekilde, bu kurumların kendi aralarındaki işlemler sebebiyle düzenledikleri dekontların karşı tarafça Form Ba(SİGORTA ŞİRKETİNİN HİZMETİ SATTIĞI) ile bildirilmesine de gerek bulunmamaktadır.