Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ticaret Şirketlerinin Bakanlıkça Denetimi (Tebliğ)

Hybrid View

Moderatör
    Nereden
    İstanbul

Ticaret Şirketlerinin Bakanlıkça Denetimi Yönetmeliği<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    <O:P>
    https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/08/20120828-1.htm

<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P></O:P>
    <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>Edited by: adaysd

Edited by: deeper_blue
    CPA, MA, IACML, IAIL

Müdavim Üye
    Sayfada mı bir sorun var anlamadım mesajları çifter çifter atıyor. [img]smileys/smiley5.gif[/img] Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Bu ne iş anlamadım.Özel işlem denetçiliği mi yoksa Bütün Denetçilik mi? Yönetmelik çok genele hitap eder gibi yazılmış.Ceza da keser denetim de yaparım diyor.Burda da acaba 15 yıl geçerliliği mevcut mu olmazsa araya 12 veya 10 yılı da sıkıştırırız.Şimdi SPK sınavına çalışsak mı çalışmasak mı acaba.1 Eylülde sınav var.Acaba bütün denetim de Devlet eliylemi yapılır sizce. Kafam iyice karıştı )

Yönetmelikte bütün şirketlerden bahsediyor.Bir nev-i uygunluk denetimi (kanuni yönler açısından) Bizim yapacağımız finansal tablo denetimi olduğuna göre heyecan yapmamak gerekir.KGK yönetmeliğinin de eli kulağındadır.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    .

3658 sayılı kanunda belirtilen meslek mensubuna yönelik bir tanım maalesef yok. denetim işlevi (Özel Denetçilik Fonksiyonu) tamamen kamu eliyle yürütülecek...

CPA, MA, IACML, IAIL

Müdavim Üye
    Alıntı deeper_blue Nickli Üyeden Alıntı
    3658 sayılı kanunda belirtilen meslek mensubuna yönelik bir tanım maalesef yok. denetim işlevi (Özel Denetçilik Fonksiyonu) tamamen kamu eliyle yürütülecek...
    Aynen.Bu zaten belliydi de yönetmelik de çıktı tam oldu.Aslında bu da geçici bir süreç olacağı kanısındayım; öncelikle bizim denetim sisteminin oturuşması gerekiyordu.Kanun maddesinden (işlem denetçiliği) bunu çıkartmalarının nedeni de buydu.Bu işler KHK ve Tebliğ ve Yönetmeliklerle yürüyecek.Kısacası yolun durumuna göre hız sınırlamaları belirlenecek.Şuan bu süreçte çok geriyiz önce Bağımsızı Çözelim sonra Özel'e de geliriz.

Ziyaretci

6335 sayılı kanunun geçici 6. maddesi ile ticaret bakanlığında en az 10 yıl denetim yetkisine sahip olanlar herhangi bir şart aranmadan kamu gözetim kurumu tarafından bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir maddesi iptal edilince bakanlık kendi personeline iş çıkarmak amacı ile şirketlerin yaptığı bazı işleri (önceden smmm veya ymm'lerin yaptığı işlem denetçiliği hükmünde olan) ve denetçinin seçilmesine ilişkin(tebliğin madde 5, ğ bendi ile işletme büyüklüğü açısından bağımsız denetime tabi olmayan şirketlerin ve kooperatiflerin denetimini yapacak denetçiler ) işler bu yönetmelikle açıklığa kavuşturuldu.Ticaret bakanlığının elindetüm şirketlerin bu tür işlemlerini denetleyecek denetim elemanı var mı bilmiyorum. Yönetmeliği çıkaranların herhalde bir bildikleri vardır.Şirketlerin denetimi konusunun sadece ymm ve smmm'lere bırakılacak kadar bir konu olmadığı,halen devletin çeşitli bölümlerinde denetçilik yapanların da bu konuda kendilerini yeterli ve haklı gördükleri konusu gündemden düşmeyecek ve yetki ellerinde iken (devlet kadrosunda çalışırken) kendi faydalarına olacak konularda gerekli düzenlemeler yapmaktan çekinmeyecekleri ortaya çıkmıştır. olarak, şahıs firmasına dönmek isteyenlerle ilgili düzenlemeler yapılmalı vegerçek şirketler ortaya çıkmalıdır. Yoksa şirketlerle ilgili geçiş dönemi uygulamaları yapılmadan direkt olarak kanunun uygulanması ile ilgili düzenlemeler çok can yakacaktır.

Müdavim Üye
    Bu yönetmelik tamamen bize yeni bir iş çıkarmaktadır. Şirketlere ait neredeyse her işlemin denetleneceği yazmaktadır. İşin en ilginç yanı Denetlenenlerin Yükümlülükleri başlıklı 10 maddesinin 1 fıkrasında " belgeleri denetim elemanlarının talebi üzerine uygun süre içinde vermekle" ve 2 fıkrasında da " uygun sürenin 2 iş gününden az 10 iş gününden fazla olamaz" denmekte ve bunun kararını tamamen denetim elemanına vermektedir.

Ne güzel dimi ayın 22 si evrak geldi. Gümrük ve Ticaret Müfettişinden 2 iş günü içinde evrakları getir. Yahu gel de dinden imandan çıkma ne diyeyim ALLAH bu yönetmeliği yazanları bu mesleği yapmak zorunda bıraksın.

Ziyaretci
    2013 yılında şirket defteri asgari muhasebe ücretlerinin en az % 50 artırılması gerekmektedir. Çoğu meslek mensubu şirket defteri muhasebesi tutmaktan imtina edecektir. 2013 yılındatek düzene devam mı edilecek, ufrs veya kobi tfrs'mi uygulanacak belli değil. Ticaret kanunu yürürlüğe girdi ama ikincil düzenlemelr yayınlanmadığı için tam olarak nasıl uygulanacağı belli değil. Muhasebe ve denetimi yapacak meslek mensubu kendisini eğitmeden veyeter hale gelmeden uygulama başlamasa iyi olur düşüncesindeyim. Turmob, kamu gözetimi kurumu, maliye bakanlığı,gümrük ve ticaret bakanlığı, adalet bakanlığı, Tobb, Tüsiad benzeri iş dünyasıtemsilcilerinden oluşacak bir koordinasyon çalışmasına en ihtiyaç var. Yoksa her kurum kendi başına hareket edecek görünüyor. Bu kurumlar arasında eşgüdüm olmadanyapılacak uygulamalar çok can yakar, telafisi mümkün olmayacak sonuçlar ortaya çıkarır.