Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2.nolu kdv uygulaması

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    03.Temmuz.2012
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    82


    kolay gelsin biz serbest meslek erbabı olarak faaliyet gösteriyoruz. V.Dairesinden iade talebinde bulunduk. incelemeler sonundamükellef eşinden kiraladığı araç için (eşi vergi mükellefi değil)2011 yılında 3 er aylık dönemlerede muhtasar da beyan ettiği halde araçla ilgili benzin fişlerinigider konusu yapabilmeniz için 2.nolu kdv vermeniz gerekiyordu dedi vergi dairsi müdür muavini acaba doğrumu eğer bu olay 2 nolu kdv de verilecekse ödenen muhtasar ne olacak bide 2 nolu kdv yi 2011 in tamamı için( kira bu ay ödenmiş gibi) toplu olarak verebilirmiyiz . saygılar

  2. #2
    Üye
    Üyelik tarihi
    03.Temmuz.2012
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    82


    arkadaşlar lütfen cevaplayınız

  3. #3
    Üye
    Üyelik tarihi
    03.Temmuz.2012
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    82



  4. #4
    Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    15.Mayıs.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    7,118

    <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Kdv 30 nolu tebliğden alıntıdır.


    1. Kiralama İşlemlerinde Sorumluluk Uygulaması :

    Katma Değer Vergisi Kanununun; 1. maddesinin 3/f bendinde, Gelir Vergisi Kanununun 70. maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi işlemlerinin, verginin konusuna girdiği hüküm altına alınmıştır. Buna göre, söz konusu mal ve hakların kiraya verilmesi işlemi, ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde verilen bir hizmet olmasa da dahi katma değer vergisine tabi olacaktır.
    Bu kiralama işlemleri ile ilgili katma değer vergisi;
    a) Kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle gerçek usulde katma değer vergisi mükellefiyetinin bulunmaması,
    b) Kiralayanın gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olması,
    Şartlarının birlikte varolması halinde, kiralayan tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir. Bu kapsamdaki kiralamalarda kiraya verenler tarafından beyanname verilmeyeceği tabiidir.
    Kiraya verenlerin başka faaliyetleri dolayısıyla gerçek usulde katma değer vergisi
    mükellefi olmaları halinde, sorumluluk uygulaması söz konusu olmayacak, kiraya verenler,
    kiralama faaliyetleri ile ilgili katma değer vergisinin diğer faaliyetleri ile birlikte genel
    esaslara göre beyan edeceklerdir.
    Gvk md/73 e göre ;

    (3239 sayılı Kanunun 56'ncı maddesiyle değişen fıkra)
    Kiraya verilen mal ve
    hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının
    intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina
    ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya
    tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul
    Kanunu'na göre belirlenen vergi değerinin % 5'idir. Diğer mal ve haklarda emsal kira
    bedeli, bu mal ve haklarının maliyet bedelinin, bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul
    Kanunu'nun servetlerin değerlendirilmesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen
    değerlerinin % 10'udur.

    BEDELSİZ KİRALAN İŞYERİ İÇİN, EMSAL KİRA BEYAN EDECEK Mİ?

    Bu konu Gelir İdaresi ile Vergi Yargısı arasında bir çok görüş farklılığına neden olmuştur.
    Maliye’nin bazı denetim elemanları; İşyerlerinin, gayrimenkul sahibinin eşi, çocuğu,
    torunu, anne-babası ya da kardeşi tarafından bedelsiz kullanılması durumlarında, emsal
    kira bedelini beyan edip, gelir vergisi ödenmesi yönünde tutanak tutup, cezalı tarhiyat
    yapmaktadır.
    Bu konuda Danıştay iki örnek kararında Maliyenin aksi yönünde hüküm vermekte;

    “Sahibi bulunduğu taşınmazı, eczacılık işi ile uğraşan eşine kira almadan tahsis eden
    şahsın, kira geliri elde ettiği ortaya konmadan ‘emsal kira bedeli’ esasına göre gelir
    vergisi tarhiyatı yapılması hatalıdır.” (Danıştay Dördüncü Daire, 18 Aralık 2006 Tarih ve
    E.2006/3911, K.2006/2799)
    “Sahibi olduğu araziyi, yüzde 91 paylı ortağı olduğu şirkete kira almadan kullandıran
    şahıs adına; kira sözleşmesinin bulunmaması ve kira ödenmediğinin tespit edilmesi
    durumunda, ‘emsal kira bedeli’ uygulanmak suretiyle tarhiyat yapılamaz (Dn. Dördüncü
    Daire, 12 Kasım 2009 Tarih ve E.2007/5706, K.2009/5619).
    Danıştay’ın kararları ilgili uyuşmazlık için geçerli. Benzeri bir olayda, inceleme elemanı o
    karara uymak zorunda değil. Öte yandan, Danıştay kararlarının “düzenleme fonksiyonu”
    yani benzer olaylar için içtihat yaratması, “vergilemede güvenliği sağlama fonksiyonu”
    yani yasalara uygun olmayan bir vergilendirme işleminin, yargı organınca iptal
    edilebileceği düşüncesi ve buna benzer uygulamaların, tarafları yasalara uymaya
    yönlendirme özelliği var.

    Sorunuza cevap vemeye çalışır isek ;
    Kanuna göre emsal kira bedeli üzerinden brüt
    üzerinden stopaj hesaplanarak yine brüt üzerinden + kdv si sorumlu sıfatıyla kdv 2
    beyanı ile bildirilmesi gerekiyor.

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    30.Mart.2006
    Nereden
    Sakarya
    Yaş
    34
    Mesajlar
    2,234
    Arkadaşım çok net bir durum,
    araç kiralama işlemlerinde suitimal çok olabileceği için idare hem muhtasar hemde kdv2 yi istiyor. kdv2 aylık olarak muhtasar firanın durumuna göre aylık yada 3 aylık
    Vergi dairesi haklı açıkçası.
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Erdal ÇİNAL

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    11.Şubat.2008
    Mesajlar
    1,185
    Alıntı erdalcinal_54 Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşım çok net bir durum,
    araç kiralama işlemlerinde suitimal çok olabileceği için idare hem muhtasar hemde kdv2 yi istiyor. kdv2 aylık olarak muhtasar firanın durumuna göre aylık yada 3 aylık
    Vergi dairesi haklı açıkçası.
    sn erdalcinal54 KONU HAKKINDA EMİNMİSİNİZ..YANİ KİRALAMA İŞLEMİ (YADA VERGİYE TABİ HERHANGİ BİR İŞLEM) HEM KDV HEMDE MUHTASAR ADI ALTINDA AYRI AYRI MI VERGİLENDİRİLECEK..SİZCE DE MANTIKSIZ DEĞİL Mİ? 100 TL KİRA İÇİN 18 TL KDV 20 TL MUHTASAR VERGİ ÖDENİRSE %38 VERGİ ÖDENMİŞ OLMAZ MI?

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    21.Haziran.2006
    Mesajlar
    540

    Alıntı antalyalı Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı erdalcinal_54 Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşım çok net bir durum,
    araç kiralama işlemlerinde suitimal çok olabileceği için idare hem muhtasar hemde kdv2 yi istiyor. kdv2 aylık olarak muhtasar firanın durumuna göre aylık yada 3 aylık
    Vergi dairesi haklı açıkçası.
    <div></div>
    <div> sn erdalcinal54 KONU HAKKINDA EMİNMİSİNİZ..YANİ KİRALAMA İŞLEMİ (YADA VERGİYE TABİ HERHANGİ BİR İŞLEM) HEM KDV HEMDE MUHTASAR ADI ALTINDA AYRI AYRI MI VERGİLENDİRİLECEK..SİZCE DE MANTIKSIZ DEĞİL Mİ? 100 TL KİRA İÇİN 18 TL KDV 20 TL MUHTASAR VERGİ ÖDENİRSE %38 VERGİ ÖDENMİŞ OLMAZ MI?</div>
    <div></div>
    Hesaplanan kdv yi aynı zamanda indirilecek kdv ye koyacağınızdan, kdv kaybınız bulunmamaktadır.
    (Satıcıya ödenen kdv gibiolacaktır.)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •