Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SGK Adres Değişikliği - Ceza mı yedim?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Arkadaşlar bir mükellefim (bilanço usulünde defter tutuyor, limited şirket) 14.06.2012 tarihinde işyeri adresini ve ünvanını değiştirdi (adres değişikliği aynı il sınırları içinde ama farklı bir sosyal güvenlik merkezine geçmiş olabilir). Mükellefimin SGK'da kaydı ve SGK numarası var, Mart ayında bir personel birkaç gün çalıştı ve çıktı. Mart ayından beri de çalışan yok. Hala da çalışan yok. Dolayısıyla bildirge falan vermiyoruz. E-Bildirge sayfasındaki "işçi çalıştırmaya ara verme" kısmına da girdim bu bilgiyi zamanında. İşçi çalıştırmaya şu tarihte ara verdik diye.

Ben nasıl olsa çalışan yok, SGK numarası faal değil diye SGK'ya ünvan ve adres değişikliği ile ilgili hiçbir bildirim yapmadım. Yapmam gerekiyor muydu? Yapmadım diye ceza mı yedim şimdi?

Edited by: bayikbocuk
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Arkadaşlar fikri olan yok mu acaba?

SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Aynı il sınırları ve aynı SGK birimi alanında kalan adres değişikliklerinin SGK ya geç bildirmesine İPC uygulanmıyor. Aynı il sınırları içerisinde SGK birim değişikliklerinde SGK yeni dosya numarası veriyor. Yeni dosya numarası altında SGK girişinin yapılıp, adres değişikliğinden sonraki APVHB lerin yeni dosya numarası altında yeni E-Bildirge şifresiyle bildirilmesini istiyor. Sizin dosyada devamlılık yokmuş. Bildirilen haliyle kalsın. Fazla kurcalamayın. SGK birimi değişmiş ise Eski Birime İptal, yeni birime Asıl şeklinde APVHB düzenletirler. Sistem İPC keser ama düzeltme amaçlı olduğu için itirazınız halinde İPTAL edilir. Sonuç olarak uğraştırır. O yüzden hiç kurcalamayın derim.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Zaten sigortalı çalışan olmadığı için APVHB vermiyoruz ki, yani iptal ve asıl vermeyi gerektirecek bir durum da yok. Şirket SGK açısından Mart ayından beri gayri faal. Çalışan, giren, çıkan yok. Adres ve unvan değişiklikleri ise Haziran ayında oldu. Hala da giren, çıkan, çalışan yok.
    SMMM Bora G.

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı
    Zaten sigortalı çalışan olmadığı için APVHB vermiyoruz ki, yani iptal ve asıl vermeyi gerektirecek bir durum da yok. Şirket SGK açısından Mart ayından beri gayri faal. Çalışan, giren, çıkan yok. Adres ve unvan değişiklikleri ise Haziran ayında oldu. Hala da giren, çıkan, çalışan yok.
    Aynı il sınırlarında sgk biriminde bir değişme yok sadece adresiniz değişti ise, bir dilekçe yazın ekine birşey koymanıza gerek yok, Adres xx ten xx olmuştur şeklinde, bizde aynı şekilde dilekçe ile hallettik bir ceza ile karşılaşmadık. Sgk birimi değişiyorsa o zaman şöyle yapmanızı tavsiye ederim , eski yer için e-bildirgeden ara verme kısmını doldurun. Yeni yer için çalıştırmaya başlayacağınızzaman sanki ilk defa o adrese işyeri numarasını alıyor gibi no alın ve işçilerin girişini yapın. Eski yerde bildiğiniz üzere 2 yıl işlem yapılmadığından borcunuda öderseniz yani borcu olmazsa kendiliğinden kapanır iz olur.

Nereden
    Ankara
    Ben nasıl olsa çalışan yok, SGK numarası faal değil diye SGK'ya ünvan ve adres değişikliği ile ilgili hiçbir bildirim yapmadım. Yapmam gerekiyor muydu? Yapmadım diye ceza mı yedim şimdi?
    Buradaki sorunuza göre ceza kesilmez.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı gokhankilicoglu Nickli Üyeden Alıntı
    <div>Aynı il sınırlarında sgk biriminde bir değişme yok sadece adresiniz değişti ise, bir dilekçe yazın ekine birşey koymanıza gerek yok, Adres xx ten xx olmuştur şeklinde, bizde aynı şekilde dilekçe ile hallettik bir ceza ile karşılaşmadık. Sgk birimi değişiyorsa o zaman şöyle yapmanızı tavsiye ederim , eski yer için e-bildirgeden ara verme kısmını doldurun. Yeni yer için çalıştırmaya başlayacağınızzaman sanki ilk defa o adrese işyeri numarasını alıyor gibi no alın ve işçilerin girişini yapın. Eski yerde bildiğiniz üzere 2 yıl işlem yapılmadığından borcunuda öderseniz yani borcu olmazsa kendiliğinden kapanır iz olur. </div>
    SGK ile görüştüm. Anlattım, pek anlamadı, "aynı ilde olsa da, işçi çalışmasa da ceza olur" dedi. Israr etmedim. Sizin dediğinizi sordum, peki dedim buraya hiç ellemeyip gidip diğer merkezde işyeri bildirgesi verip yeni numara alsami burası da 2 yıl sonra kapansa? Burada tescilliyken orada tekrar tescil ettiremezsin dedi.

Nakil yaptırma, buradaki SGK dosyasını kapattır, orada baştan açtır madem işçi yoksa dedi. Dedim oluyor mu öyle işyerini kapatmadan sgk dosyası kapattırmak? Oluyor dedi, işveren bi dilekçe yazsın işçi çalıştırmayacağımdan dosyanın kapatılmasına diye, kapanır, sonra gider oradan açtırırsın dedi. Hemen kapanır, sonra oradan açtırırsın, nakil olursa ceza olur dedi. E dedim, e-bildirgeden zaten giriş yaptım işçi çalışmıyor diye? O ara verme, sen tamamen kapattıracaksın dedi.

Hala emin değilim ama işyerini kapatmadan SGK işyeri dosyasını kapattırabiliyor muyum?
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Ne dersiniz? İşyerini kapatmadan SGK dosyasını tamamen kapattırabiliyor muyum

Veya kapatamıyorsam bile orası açıkken gidip diğer SGM'de sorunsuz bir şekilde sıfırdan tescil yaptırabilir miyim? Yoksa "senin başka SGM'de aktif dosyan görünüyor" derler mi?

Edited by: bayikbocuk
    SMMM Bora G.

Nereden
    Ankara
    Ne dersiniz? İşyerini kapatmadan SGK dosyasını tamamen kapattırabiliyor muyum

Veya kapatamıyorsam bile orası açıkken gidip diğer SGM'de sorunsuz bir şekilde sıfırdan tescil yaptırabilir miyim? Yoksa "senin başka SGM'de aktif dosyan görünüyor" derler mi?
    Üstadım birdilekçe yazın aynen dedikleri gibi kapatırlarsa kapatırlar yoksa zaten kapanmaz. 2.bir yolda ara vermeyle 2 yılda kendiliğinden kapanır, borçta yoksa açık kalsın bence bir problem yapmanızada gerek olmaz. saygılar.