Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vefat edenin SGK nosu ile hizmeti sorgulama

Ziyaretci
    Bir yakınım vefat etti. Birkaç sene oluyor. Tc Nosu yok ama SGK nosu var.
    Bunun hizmet dökümünü hangi siteden sorgulayabiliriz? Yani Tc no olmadan.
    Ayrıca hangi SGK'a, nasıl başvurmak lazım, çünkü herhangi bir işlem yapılmamış.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    En yakın sgk bürosundan çıktı almaya çalışınız.Nufus cüzdanı olmadığı için şifre alma veya sistemden bakma şansınız yok.Yeni giren işçiler in bilgilerine Bordro proğramları vasıtası lle sgk ye ulaşılabiliyor.Ölüm olduğu için bu seçeneği kullanma şansınızda yok proğram mernisleri değerlendiyor kapalı kayıt bilgisi çıkabilir.Bulunduğunuz yerde sgk bürosu varsa en kolayı orada istemek.Zaten durumunu onlarda değerlendirecek dul aylığımı toplu ödememi idare karar verecek.Kolay gelsin.

Ziyaretci
    Bir sorum daha var. Abim vefat etmişti birkaç sene evvel. SGK'dan yazı geldi.
    Anneme aylık bağlanabilmesi için muhtaç belgesi falan istendi. Annem bu durumda
    olmadığı için zaten aylık falan gerek yok, abimin eşi, çocukları var. Yalnız soracağım şu, gelen yazıda ki yazıyı saklamadım, annemi yapılacak toplu ödeme gibi birşeyden bahsediliyordu. Böyle bir şey var mı? Abimden dolayı toplu ödeme
    alabileceği bir durum var mı? Abim kanser hastasıydı, emekliliğini istedi bununla alakalı olabilir mi? Biz de hiç ilgilenmedik ama bekleyen böyle bir ödeme varsa ne yapmamız gerekir? Yardımcı olabilirmisiniz?

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    sgk de 2 çeşit ödeme var.Yeterli günü olmayan ecel ölüm ile vefat edenlerin varisleri dul ve yetim maaşı haketmiyorlarsa ödedikleri işçi payı toplu olarak ödenir dosya kapatılır.Dul ve yetim aylığı için yeterli gün varsa eşi ve çocukları anne ve babası muhtaçsa dul ve yetim aylığı bağlanır.Sgd sistem muhtaçlık üzerine kurulmuştur yani geride kalanlar aç ve açıkta kalmasın diye sosyal bakılmaktadır.Vefat iş kazası neticesinde olmuş ise 1 günlük dahi olsa varislerine dul ve yetim aylığı bağlanır yani her ölüm kendi içinde değerlendirilir ona göre toplu ödeme veya maaş bağlama yapılır.Eşlerin kendi aylıkları olsada dul maaşı bağlanır çocuklar küçükse veya okuyorlarsa gelir elde eden bir işte çalışmıyorlarsa yetim aylığı bağlanır.Anne babaların geliri yoksa muhtaçsa bağlanır ama anne babaya da bağlanırsa diğer yetimlerin payı azalır bağlanacak dul ve yetim aylıkları toplamı kişi emekli olsa idi kaç lira ödenirdi hesabındaki toplamı geçmez.%50 si eşe kalan diğer yetimlere bağlanır.Bu bilgilerle durumunuzu değerlendiriniz.Kolay gelsin. Edited by: hasan er